Skandál z finále MS žen hýbe světem: Byly jsme vítězkami, smutní zdrcené Finky

Foto: iihf.com

(ESPOO, od našeho zpravodaje) Ženský hokej nepoutá tolik pozornosti jako ten mužský, ovšem situace, která se stala ve finále mistrovství světa žen ve finském Espoo, rezonuje celým hokejovým světem. Domácí hokejistky v prodloužení vstřelily branku, po které vypukla jejich obrovská radost. Historická korunovace se ale nekonala, gól Finkám sebrali. Víc než sporné rozhodnutí. Po nájezdech pak uzmuly zlato Američanky. „Sport je někdy krutý. Musíme to respektovat,“ řekla finská kapitánka.

HokejkaSHOPvanoce

V 72. minutě hry si vzala puk na hokejku domácí kapitánka Jenni Hiirikoskiová a po pár kličkách jej nahodila na americkou brankářku Alex Rigsbyovou. Ta ale puk neudržela ve své moci, Hiirikoskiová proto po kotouči šla dál. Získala ho a její akci dokončila Petra Nieminenová.

Espoo Metro Areena div nespadla! Finské hráčky na sebe naskákaly, chytaly se za hlavu, snad se i musely štípnout, aby uvěřily. „Byla mimo brankoviště, ani neměla snahu ji nějak bránit. Podle mě to je gól,“ komentovala útočnice Michelle Korvinenová počínání své spoluhráčky.

Mezinárodní hokejová federace na svém twitterovém účtu už gratulovala Finkám k jejich historicky prvnímu titulu mistryň světa. Pak ale musela otočit a svou gratulaci smazat...

Za několik minut totiž bylo vše jinak. Videorozhodčí po zhlédnutí opakovaných záběrů usoudil, že by branka platit neměla.

Když hlavní sudí opustila box časoměřičů, rozpažila. Šok! Finky, které si byly gólem jisté, držely se v kruhu a poskakovaly, najednou musely pobrat vše, co jim na ledě leželo a jít se o zlato rvát dál.

„Co jsme s tím mohly dělat, my nerozhodujeme,“ řekla stroze Korvinenová. „Je to pro nás opravdu těžké. Chtěly jsme vyhrát zlato a bude pro nás těžké, než se přes tohle přeneseme,“ dodala.

Podobně se sebe soukaly slova i další Finky. „Sport je někdy krutý. Musíme respektovat to, co vidíme na tabuli. Život jde dál a za pár týdnů budeme pyšné na to, co jsme tu dokázaly,“ nechala se slyšet Hiirikoskiová, která byla hlavní aktérkou inkriminovaného momentu.

„Bylo by jednodušší, pokud bychom prohrály 0:5, pravděpodobně bych teď byla šťastnější. Byly jsme tak blízko! Ochutnaly jsme ten pocit, jaké je to vyhrát. Říkaly jsme si: ‚Ty bláho, jsme mistryně světa‘… a najednou to vzali zpět,“ nechápala brankářka Noora Rätyová.

Bizarnost situaci přidalo vyloučení americké brankářky. Kdo potom tedy vlastně fauloval? „Ptala jsem se rozhodčí, jak je možné, že v takové situaci dostanu dvě minuty. Možné to asi je, myslela si, že jsem protihráčku při zákroku chtěla podrazit,“ vysvětlovala gólmanka Spojených států Rigsbyová. „Zvláštní, co se vlastně seběhlo.“

Jako jediná na stadionu si byla jistá, že se bude pokračovat. „Hned jsme si myslela, že to nebude gól. Snažila jsem se pokrýt dorážku, ale byla jsem u toho přidržena. Myslela jsem si, že to nebude gól,“ uvedla. „Snažila jsem se povzbudit své spoluhráčky. Říkala jsem jim, že budeme ještě dál hrát.“

„Říkaly jsme si: ‚Ty bláho, jsme mistryně světa‘… a najednou to vzali zpět.“

Oslabení za svůj „faul“ přestála, další gól už v prodloužení nepadl. V nájezdech se pak stala hrdinkou týmu USA. Na rozdíl od finské gólmanky pustila jen jeden gól, a když čapla poslední nájezd Tapaniové, mohla vzduchem lítat americká výstroj.

Celá hala, až na hlouček amerických příznivců, bučela. Nikdo nechtěl uvěřit tomu, co se stalo. „Je to těžké, myslely jsme si, že jsme vyhrály titul,“ sklopila hlavu Karvinenová.

„Mám v sobě teď strašně smíšené pocity. Není nic, co bych vzala zpět, jsem na náš tým opravdu pyšná. Roky jsme pracovaly opravdu tvrdě, pořád jsme se zlepšovaly,“ dodala zkušená finská útočnice.

Na sociálních sítích se proti rozhodnutí gól neuznat spustila lavina nevole. Snad každý stál při Finkách. Celou situaci na Twitteru komentoval třeba i finský prezident, i když by člověk řekl, že během parlamentních voleb, které se ve Finsku odehrávaly, bude mít jinou „zábavu“.

„Odvolat gól a dát dvě minuty americké brankářce? To není správné,“ zlobil se Sauli Niinistö, finská hlava státu.

Jisté je jen jedno. Finkám zlaté medaile už nikdo nevrátí, i když v hlavě mohou mít nadosmrti pocit, že opravdovými vítězkami jsou ony.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz