Finky psaly historii: Neskutečné, splněný sen, křepčily. Zaskočí i Američanky?

Foto: iihf.com

(ESPOO, od našeho zpravodaje) Sobota 13. dubna 2019 se navždy zapíše do dějin ženského hokeje. Finské hokejistky totiž právě v tento den na domácím světovém šampionátu senzačně porazily reprezentantky Kanady, čímž narušily dosavadní finálovou zámořská hegemonii, která trvala od zrodu ženského MS v roce 1990. „Doufám, že jsme změnily myšlení lidí, že je to jen o dvou týmech,“ zářila nadšením finská útočnice Michelle Karvinenová.

HokejkaTV

Když Ronja Savolainenová v čase 59:22 zavezla puk do odkryté kanadské branky, všichni v Espoo Metro Areně věděli, že nic už nezabrání tomu, aby se domácí hrdinky hodně tučně vepsaly do historie ženského hokeje.

„Je to neuvěřitelné, zvlášť na domácím ledě. Dřeli jsme pro to přes deset let, je za tím práce, práce a ještě jednou práce,“ prohlásila Michelle Karvinenová pro kterou je to už osmý světový šampionát.

Po čtyřech bronzových medailích (plus dvě na olympiádě) se konečně dočká cennějšího kovu. „Jsem na celý tým nesmírně pyšná,“ dodala.

„Je to skvělé, neskutečné, splněný sen. Prostě wow, nevím, co na to říct,“ soukala ze sebe jen těžko nějaká slova finská kapitánka Jenni Hiirikoskiová, která si v zápase připsala gól a asistenci. 

» Zámořské finále? Ne! Finky sfoukly javorový list a přepsaly historii

Kanada přitom měla do semifinálového klání impozantní nástup, jenže ze 14 střel v úvodní třetině vytěžila jen jednu branku. A to bylo málo. Finky udeřily ke konci prvního dějství, a od té doby začaly být vyrovnaným soupeřem.

„Měly jsme pár přesilovek, udržely jsme klid a čekaly na svoje šance. Odpracovaly jsme to jako tým – blokovaly jsme střely, dobře jsme bruslily. Všechno, co je potřeba dělat, abyste uspěli,“ hodnotila zápas Karvinenová.

„Věděli jsme, že na začátku po nás půjdou. Dokázaly jsme ale hrát jednoduše, byly jsme pokorné a bojovaly jsme. Těžké chvíle jsme přežily, pak jsme využily svoje šance v přesilovce,“ pravila Hiirikoskiová, která vstřelila jednu ze dvou přesilovkových branek domácího výběru.

Slavící finská kapitánka Jenni Hiirikoskiová.

Slavící finská kapitánka Jenni Hiirikoskiová. | Foto: iihf.com

Obrovskou zásluhu na finském euforickém vítězství měla brankářka Noora Rätyová (na hlavní fotce článku s číslem 41, pozn. red.), která javorovým listům dovolila z celkových 45 střel jen dva góly.

„Patří mezi nejlepší brankářky už dlouho a teď to celému světu ukázala ve svém rodném městě,“ uvedla Hiirikoskiová na adresu rodačky z Espoo, která po nejlepším výkonu v turnaji právem dostala cenu pro hráčku utkání z finské strany.

Finské vítězství je velkou událostí pro celý ženský hokej. „Myslím, že tohle se muselo stát, toužily jsme po tom několik let. Chtěly jsme ukázat, že na to máme,“ řekla Karvinenová a pokračovala: „Doufám, že jsme změnily myšlení lidí, že je to jen o dvou týmech. Ukázaly jsme, že každý může uspět,“ zářila nadšením.

„Věřím, že bude spousta holek, které po tomhle zápase budou chtít začít hrát hokej.“

Osmadvacetiletá hokejistka, která si připsala druhou asistenci na rozhodující gól Susanny Tapaniové, doufá, že by snový den mohl promluvit i do budoucnosti ženského hokeje. „Věřím, že bude spousta holek, které po tomhle zápase budou chtít začít hrát hokej.“

„Říkaly jsme si, že musíme právě v tento okamžik ukázat, co pro nás znamená mít lva na dresu,“ doplnila svou spoluhráčku Hiirikoskiová a hrdě pohlédla na svůj dres. „Nevím, jestli je to nejlepší hokej, jaký jsem kdy hrála, ale rozhodně ten nejzábavnější. Užíváme si každý moment.“ 

V Espoo Metro Areně bylo 4311 fanoušků, kteří vytvořili semifinálové bitvě skvělou kulisu. „Ve Finsku jsem před lepší nehrála,“ kývla finská kapitánka. 

Minimálně stejná, ne-li větší, návštěva jistě přijde i na dnešní (nedělní) finále proti Spojeným státům americkým. Američanky budou nejspíš ještě tvrdší oříšek než Kanada. Poslední čtyři titulu mistryň světa patřily jen a pouze jim, v semifinále navíc odfoukly ruskou sbornou v poměru 8:0, jakoby se nechumelilo.

Hiirikoskiová ale na konec rozhovoru jen lakonicky prohlásila: „Budeme na ně připravené.“ Souboj o zlato začne v 19 hodin SEČ. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz