Radost, pak obří smutek! Finkám ve finále MS sporně sebrali gól, slaví Američanky

Foto: iihf.com

(ESPOO, od našeho zpravodaje) Větší divočinu ženský hokej snad nepamatuje! Finské hokejistky v prodloužení finále domácího mistrovství světa vstřelily gól a propukla nespoutaná radost. Jenže branka kvůli údajnému faulu na americkou brankářku byla nakonec odvolána. Drama, které dospělo až do nájezdů, pak mělo vítězný konec pro hráčky Spojených států, které se popáté v řadě staly mistryněmi světa. Bronz pohodlně připadl Kanaďankám.

HokejkaSHOPvanoce

V 72. minutě zápasu Espoo Metro Areena vybuchla nadšením. Finské hokejistky na sebe naskákaly radostí, chytaly se za hlavu, nevěřily tomu, co se stalo. Jenže přišel problém...

Před gólem Tuominenové se střetla domácí kapitánka Hiirikoskiová s brankářkou Rigsbyovou. Dlouho se zkoumal video záznam, Finky si ale byly gólem skoro jisté, objaly se v kruhu a pozpěvovaly si. Už se viděly, jak první čistě nezámořské finále v historii ženského MS dopadne šťastně pro ně. 

Když pak ale hlavní rozhodčí vylezla z boxu časoměřičů, rozpažila. A když se sporný moment objevil na kostce nad ledem, většina z 6 053 diváků začala bučet. Největším paradoxem pak bylo, že po zrušení gólu rozhodčí udělily dvě minuty americké gólmance.

Zdrcené domácí hrdinky tak musely posbírat rozházenou výstroj po všech koutech kluziště, nandat ji zpátky na sebe a pokračovat ve hře.

Ve zbytku prodloužení branka nepadla, a tak za stavu 1:1 musely rozhodnout samostatné nájezdy. Ty rozsekla branka Pankowskiové, která se trefila už v 36. minutě utkání, kdy otevírala skóre. Zato finská střelkyně Tapaniová, která v závěru druhého dějství srovnala, vsadila v nejspíš nejdůležitějším okamžiku kariéry na parádičku, která nevyšla.

Odšpuntovala tím americkou radost. Pátou v řadě. Slzící Finky si pak za aplausu narvaných tribun přebraly stříbrné medaile, nikdy se už ale zřejmě nezbaví pocitu, že zlaté poskakování mělo patřit jim.

Finále

USA – FINSKO 2:1 po nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Pankowskiová (Coyneová, Pfalzerová), rozhodující nájezd Pankowskiová – 39. Tapaniová (Nieminenová, Tuominenová).

O bronz

KANADA – RUSKO 7:0 (1:0, 2:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 7. Spoonerová (Johnstonová, Fastová), 16. Bourbonnaisová (Nurseová), 30. Johnstonová (Spoonerová, Nurseová), 44. Gabelová (Fastová), 49. Rattrayová (Ambroseová, Daoustová), 55. Ambroseová (Rattrayová, Lacquetteová), 56. Gabelová (Bettezová).

Nejužitečnější hráčka turnaje (MVP)

Jenni Hiirikoskiová (O, Finsko)

Nejlepší hráčky na svých postech

Brankářka: Noora Rätyová (Finsko)
Obránkyně: Jenni Hiirikoskiová (Finsko)
Útočnice: Kendall Coyneová Schofieldová (USA)

Pozn.: Udělováno direktoriátem turnaje. 

All-Star Team turnaje

Brankářka: Noora Rätyová (Finsko)
Obránkyně: Jenni Hiirikoskiová (Finsko), Cayla Barnes (USA)
Útočnice: Kendall Coyne Schofield (USA), Hilary Knight (USA), Michelle Karvinen (Finsko)

Pozn.: Udělováno zástupci médií.

Nejproduktivnější hráčka turnaje:

Hilary Knightová (USA, útočnice) – 11 (7+4)

Konečné pořadí turnaje:

1. USA
2. Finsko
3. Kanada
4. Rusko
5. Švýcarsko
6. Česko
7. Německo 
8. Japonsko
-----------------
9. Švédsko
10. Francie

Pozn.: Švédsko a Francie sestoupily do mistrovství světa divize I, v příštím roce je v elitní skupině MS nahradí Maďarsko s Dánskem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz