Zámořské finále? Ne! Finky sfoukly javorový list a přepsaly historii MS žen

Foto: iihf.com

(ESPOO, od našeho zpravodaje) V Espoo se psala historie ženského hokeje! Osmnáctkrát za sebou mělo finále ženského mistrovství světa stejné zastoupení – zámořské. Jenže to na domácím šampionátu změnily Finky, přemožitelky českého týmu ve čtvrtfinále, které po euforickém výkonu porazily v semifinále Kanadu 4:2 a v neděli si zahrají si o zlato. Jejími soupeřkami budou Američanky, které vymazaly Rusky, a budou útočit na pátý titul za sebou.

HokejkaTV

Finské hokejistky si vzpomněly na svůj do té doby jediný úspěch nad Kanaďankami z roku 2017, kdy nad nimi uspěly na MS v americkém Plymouthu. Jenže bilance z ostatních zápasů byla hrozivá – 22 proher. Včetně té, které finské reprezentantky musely skousnout v základní skupině (1:6).

To všechno ale hodily za hlavu. Kanaďanky nedokázaly ze svého velkého tlaku v první třetině vytěžit víc než jeden gól, trestuhodně nevyužily ani bezmála dvě minuty trvající přesilovku pět na tři. 

A pak se do toho domácí hokejistky vrhly. Na konci úvodního dějství vyrovnaly v přesilové hře, a výhodu jedné hráčky pak využily i ve druhé třetině. I když zámořské soupeřky kvapně srovnaly, Finsko se zásluhou Tapaniové dostalo znovu do vedení. A to už nepustilo.

Kanada v samotném závěru logicky vsadila vše dopředu, ale k radosti většiny z 4 311 fanoušků na tribunách Espoo Metro Areeny přišlo už jen razítko v podobě gólu do prázdné klece.

Radost Finek byla nepopsatelná. Není divu, že slova nestačila, když na domácím turnaji napsaly historii a jako první rozřízly zámořskou nadvládu. Kanaďanky, které chtěly v Espoo zlomit čtyřleté čekání na zlato, se budou muset dát psychicky dohromady, aby byly připraveny na bitvu o bronz.

Dočká se dech beroucí pohádka přemožitelek českých hokejistek šťastného konce? V neděli od 19 hodin SEČ vyzvou Finky obhájkyně ze Spojených států amerických.

Semifinále

KANADA – FINSKO 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Rattrayová (Staceyová), 28. Gabelová (Jennerová, Bettezová) – 17. Savolainenová (Hiirikoskiová, Tulusová), 27. Hiirikoskiová (Tulusová, Savolainenová), 37. Tapaniová (Laitinenová, Karvinenová), 60. Savolainenová.USA – RUSKO 8:0 (1:0, 5:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Knightová (Panneková, Cameranesiová), 24. Pankowskiová (Deckerová), 27. Pfalzerová (Knightová, Picardová), 30. Bozeková (Knightová), 31. Panneková (Steckleinová), 39. Knightová (Pfalzerová), 47. Bozeková (Kellerová), 52. Panneková (Knightová, Cameranesiová).

Tři nejlepší hráčky semifinalistů na MS:

KANADA: Brianne Jennerová (útočnice) Sarah Nurseová (útočnice) a Renata Fastová (obránkyně).

FINSKO: Jenni Hiirikoskiová (obránkyně) a Michelle Karvinenová (útočnice) a Riikka Sallinenová (útočnice).

USA: Kendal Coynová Schofieldová (útočnice), Hilary Knightová (útočnice), Cayla Barnesová (obránkyně).

RUSKO: Naděžda Morozovová (brankářka), Anna Šibanovová (obránkyně), Alexandra Vafinová (útočnice).

Závěrečný program MS žen

Neděle 14. dubna:

Zápas o bronz:
16:00 Kanada – Rusko

Finále:
20:00 USA – Finsko

Začátky utkání jsou uvedeny v místním čase, v Česku je o jednu hodinu méně.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz