Čekání na medaili se opět natáhne! Češi nedali Finům gól a na MS končí

Foto: Markéta Křížová

3. června 2021, 21:35

Adam Bagar

Ani letos čeští hokejisté z mistrovství světa nepřivezou medaili, na níž čekají už od roku 2012, kdy brali bronz. Ve čtvrtfinále šampionátu v Rize nestačili na úřadující šampióny z Finska, kterým v taktické bitvě podlehli fotbalově 0:1, a s turnajem se loučí.

Trenér Filip Pešán se svými kolegy pozměnil složení útoků. Pouze z tribuny duel překvapivě sledovali Michael Špaček s Jiřím Sekáčem, do čtvrtfinálové sestavy se nevešli ani další útočník Matěj Blümel a obránce Michal Moravčík.

Jakub Vrána nastoupil na levém křídle elitní útočné formace po boku Dominika Kubalíka a kapitána Jana Kováře, druhý útok tvořili Filip Zadina s Robinem Hanzlem a Jakubem Flekem. Mezi tyčemi naskočil opět Šimon Hrubec.

Víc práce měl ale v úvodu taktické bitvy Jussi Olkinuora. Češi začali velmi aktivně, ale gól ze svého nástupu nevytěžili. Finové postupně vyrovnali hru a zachytal si i Hrubec, jemuž bylo horko hlavně při oslabení v závěru třetiny.

Hráči Suomi se v čase 18:29 radovali z branky, ale zámořští hlavní arbitři Andrew Bruggeman a Olivier Gouin po pořádně dlouhém zkoumání u videa rozpažili, když na žádném z dostupných záběrů nenašli kotouč za brankovou čárou.

Na startu druhé třetiny zachránila Čechy po střele Ohtaamy horní tyč, ale ve 33. minutě už Finové ukončili čekání na gól. Střelu Pakarinena sice Hrubec dokázal vyrazit, ale na dorážku Jereho Innaly už byl krátký – 1:0.


Ve třetí části pokračovala urputná bitva s minimem šancí. Národní tým se snažil o aktivitu, ale trápily ho nepřesnosti, a taky poctivě bránící Finové, kteří jsou mistři v držení náskoku a moc toho Pešánovým svěřencům nedovolovali.

Trenéři v závěru odvolali Hrubce, ale kýžený gól reprezentanti přes velký tlak nedali. Nenavázali tak na úspěšné čtvrtfinálové bitvy s Finy z let 2010 a 2015 a s Rigou se loučí. Finové jdou dál, v semifinále změří síly s Němci.

FINSKO – ČESKO 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Innala (Pakarinen, Kontiola).
Rozhodčí: Bruggeman (USA), Gouin – McCrank (oba Kanada), Oliver (USA).
Vyloučení: 1:1, navíc Pakarinen (Finsko) 10 minut.
Bez využití.
Střely na branku: 24:28 (10:8, 11:9, 3:11).
Nejlepší hráči: Jussi Olkinuora – Šimon Hrubec.
Finsko: Olkinuora – Sund, Koivisto, Määttä, Kaski, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola, Pakarinen – Ruohomaa, Turunen, Sallinen. Trenér: J. Jalonen.
Česko: Hrubec – Hronek, D. Musil, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák – J. Vrána, Jan Kovář, D. Kubalík – Zadina, R. Hanzl, Flek – Lenc, Chytil, M. Stránský – Radil, T. Zohorna, Smejkal – A. Musil. Trenér: Pešán.

Další program MS 2021 v Rize

Sobota 5. června:
13:15 USA – Kanada (Arena Riga)
17:15 Finsko – Německo (Arena Riga)

Neděle 6. června:
14:15 utkání o 3. místo (Arena Riga)
19:15 finále (Arena Riga)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz