Česko-finská škola v Jihlavě jde opět na scénu. Co přinese devátý ročník?

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

13. července 2019, 11:13

Kateřina Kundertová

Devátý ročník česko-finské školy v hlavním městě Vysočiny už zná své účastníky z řad čtyř tuzemských klubů i tři finských týmů, v Jihlavě startuje 22. července. Stejně jako v minulém roce, i tentokrát má kemp přesah do dalších zemí Evropy, přijedou trenéři z Běloruska i maďarský rozhodčí.

Fanshop národního týmu

Letošní ročník se podle nastoleného střídání pořadatelských zemí měl konat během července ve finském regionu Tampere, kde ale byly problémy s organizací, proto bude jeho domovem opět Horácký zimní stadion.

„Je to paradoxní situace. Loni jsme požádali finskou stranu o prohození pořadatelství my, tentokrát Finové požádali o to samé. Stejně jako oni nám jsme jim vyšli vstříc, protože by se jinak kemp neuskutečnil,“ říká jednatel Dukly a hlavní šéf Mezinárodní česko-finské školy Bedřich Ščerban pro web hcdukla.cz.

Stejně jako v předchozích letech, i letos je kemp určen pro třináctileté hráče, kteří si místo musí vysloužit sportovní cestou. V minulém roce se ho zúčastnili hokejisté ze sedmi klubů Vysočiny, letos se výběr stáhl na čtyři. Nejpočetnější zastoupení budou mít velcí rivalové Jihlava a Havlíčkův Brod, zbylá čtyři místa si rozdělili hráči z Třebíče a Žďáru nad Sázavou.

„Kvalita hráčů je rozhodující.“

„Kvalita hráčů je rozhodující. Jestli má jeden tým ročník 2006 silnější, pak má logicky v nominaci více hráčů. Třeba loni dodala nejvíce českých hokejistů Třebíč. Rivalita mezi kluby nás v tuhle chvíli vůbec nezajímá,“ připomíná Ščerban.

Celkem se školy v Jihlavě zúčastní 46 hráčských účastníků, z čehož bude 26 českých a 20 finských, kteří jsou z opět z týmů Koovee Tampere, Tappara Tampere a nově také Uplakers Ylojärvi. Hráči budou rovnoměrně promícháni do dvou skupin, aby co nejvíce používali ke komunikaci angličtinu.

Hlavním trenérem bude potřetí havlíčkobrodský Jakub Venc, který čerpá z bohatých zkušeností, s česko-finskou školou je spjat už od roku 2013. Řadovými kouči pak budou jihlavský Tomáš Dzurik a Finové Mikko Karhusaari s Tonim Viljanenem. O brankáře se bude starat Daniel Šťastný z Dukly. Stejně jako v předchozím roce, i tentokrát přijede početná skupina běloruských trenérů.

Foto: Archiv HC Dukla Jihlava

I rozhodčí jezdí do cizích zemí na zkušenou, letos do Jihlavy přicestuje Fin Jaakko Stark. Velkou novinkou a krokem do další země, již čtvrté, je účast maďarského sudího Márka Serese.

Mezinárodní školou prošli talenti, jako jsou Jakub Škarek, Martin Nečas nebo Patrik Puistola. Ceny předávali Josef Augusta, Alexander Barkov, David Rittich, Viktor Ujčík nebo Lauri Marjamäki.

Kdo z mladíčků se výrazně zapíše do hokejového světa? Kdo jim bude ceny předávat letos? A jak vlastně bude devátý ročník vypadat? To je zatím otázkou.

Česko-finská škola v Jihlavě: Nájezdy na Ritticha i virtuální realita »

Nominace Čechů z Vysočiny na IIHS 2019

Brankáři: Jakub Čerbák (Žďár nad Sázavou), Vít Jirák (Havlíčkův Brod), Ondřej Málek (Třebíč), David Račan (Jihlava).
Obránci: Martin Dvořák, Dominik Löffler, Adam Ošmera, Matěj Pražák, Tobiáš Sapík (všichni Jihlava), Tadeáš Adam, Matěj Fiala, Adam Král, Patrik Mrtka (všichni Havlíčkův Brod), Ondřej Cholava (Třebíč).
Útočníci: Jan Frühbauer, Tadeáš Koubek, Rostislav Nosek, Lukáš Nový, Tomáš Smetánka, Josef Teplý (všichni Havlíčkův Brod), Jindřich Habermann, Tobias Chlubna, Jáchym Jungwirth, Patrik Křížek, Matěj Vojáček (všichni Jihlava), Tadeáš Kantor (Žďár nad Sázavou).

Nominace Finů na IIHS 2019

Brankáři: Aaron Friberg, Mitro Huittinen.
Obránci: Felix Hautamäki, Lauri Koivunen, Lenni Neronen, Niki Nurmikolu, Leo Pajari, Pyry Takala.
Útočníci: Lassi Ahonen, Riku Alhamo, Max Freihoff, Matti Lehtonen, Antti Lepala, Arttu Myllynen, Tatu Nieminen, Valtteri Nyppeli, Jonne Piironen, Luca Ruusila, Joonas Silén, Noel Vilenius.

Realizační tým IIHS 2019

Generální manažer: Bedřich Ščerban.
Manažeři IIHS: Tereza Ščerbanová (CZE) a Hannu Tyry (FIN).
Hlavní vedoucí, hlavní dozor: Vladimír Šťastný.
Zdravotník: Michal Bartoš.
Tlumočník, zástupce virtuální reality: Daniel Dvořák.
Marketing, PR: Tomáš Lysý, Petr Palovčík.
Tým vedoucích, dozoru: Michal Bartoš, Daniel Dvořák, Tereza Krbicová, Tomáš Lysý, Mikko Neronen, Jani Pajari a Daniel Šťastný.
Redaktoři: Tomáš Lysý, Petr Palovčík, Daniel Dvořák a Hannu Tyry (FIN).
Catering: Hana Šťastná, Tereza Krbicová a Aneta Musilová.
Organizace zápasů: Zdeněk Drla.

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz