Jihlava znovu ožije hokejem, česko-finská škola napíše osmé pokračování

Foto: Zdeněk Drla

19. července 2018, 13:13

Kateřina Kundertová

Už od roku 2011 trvá tradice letní Mezinárodní česko-finské sportovní školy, která zahrnuje hokej a v posledních letech také florbal. Hokejová část osmého ročníku startuje tuto sobotu v Jihlavě, kde se představí 23 talentovaných hráčů ze sedmi klubů Vysočiny, stejný počet jejich finských protějšků, řada trenérů a rozhodčích. Na stáž dokonce dorazí i čtrnáct koučů z Běloruska.

Nový fanshop

V předchozích letech se pořadatelství pravidelně střídalo mezi Jihlavou a finským městečkem Pirkkala, tentokrát ale bude hokejová část podruhé za sebou na Vysočině, což způsobil převážně Horácký zimní stadion, který je na hranici životnosti. „Hlavní důvod je ten, že nás v roce 2019 čeká rekonstrukce střechy stadionu a ten bude zavřený. Jsou na něm všechny kabiny, nebudeme mít k dispozici ani zimáček. Byl to hlavní důvod přehození, abychom se těmto problémům vyhnuli,“ řekl na tiskové konferenci šéf projektu Bedřich Ščerban.

Dalším důvodem je také změna partnera, se kterým bude česko-finská hokejová škola nově spolupracovat. „S dalším vývojem událostí nám nahrálo i to, že se na finské straně změnil partner. Škola je tak dobrá, že náš původní partner Pirkkala nám přestal kvalitativně stačit, přesto s ním máme přátelské vztahy a vážíme si ho, že s námi do projektu šel. Pokud chceme projekt posouvat dále, aby sloužil svému účelu – vzájemná výměna zkušeností, informací, know-how a konfrontace s cizí zemí, už jsme se potřebovali posunout. Novým partnerem je klub z Tampere,“ přiblížil šéf IIHS.

Foto: Tomáš Buksa

Finský celek Koovee jde do projektu jako nováček, takže bude mít možnost v Jihlavě získat potřebné zkušenosti a informace o organizaci. „Neví, do čeho jdou. Uvítali, že jsme je oslovili, abychom si pořadatelství prohodili. Podívají se, jak se kemp dělá u nás, jak je organizovaný, jakou má úroveň a co všechno je potřeba. Osahají si to, aby příští rok při organizaci věděli, z čeho mají vycházet a o co jde,“ uvedl Bedřich Ščerban, hlavní manažer kempu.

Další novinkou je přidružení dalšího státu, a to v podobě účasti Bělorusů. „Během akce tu bude na stáži čtrnáct trenérů z Běloruska. Jde o spolupráci Kraje Vysočina s regionem v Minsku. Minská oblast vyjádřila velké přání podívat se na tréninkový proces, metodiku a podobně. Tento projekt se nám zdál jako nejlepší, protože zde máme k dispozici nejlepší hráče z kraje. Bude to náročné, protože z původního plánu dvou nebo čtyř běloruských trenérů jich zde bude čtrnáct,“ upozornil šéf kempu v rozhovoru na hcdukla.cz.

Hokejové části se zúčastní 46 talentovaných hráčů ve věku třinácti let z vysočinských klubů a Finska, kteří budou rozděleni do dvou česko-finských týmů. Mladíci budou pod dozorem čtyř trenérů, dvou českých a dvou finských, a jednoho kouče gólmanů. Třiadvacet domácích hráčů dodá sedm klubů – Dukla Jihlava, Horácká Slavia Třebíč, Havlíčkův Brod, Moravské Budějovice, Ledeč nad Sázavou, Žďár nad Sázavou a Pelhřimov.

Všichni členové IIHS i zájemci z venku se mohou zúčastnit zajímavých přednášek odborníků. Ve čtvrtek 26. července budou v Jihlavě předávat zkušenosti hokejový trenér, sportovní psycholog a motivační kouč Marian Jelínek a sportovní psycholog Václav Petráš. Prvně jmenovaný bude hovořit na téma "Vítěz ve sportu? Především člověk". Druhý vystoupí s přednáškou "Komunikace v trojúhelníku rodič – trenér/klub – hráč" pro žákovské kategorie.

Foto: Tomáš Buksa

Nominace IIHS 2018 – Kraj Vysočina

Brankáři: Jiří Tesař, Filip Sigmund (oba HC Dukla Jihlava), Jakub Bělohlávek (BK Havlíčkův Brod).
Obránci: Martin Matějíček, Denis Jeletz, Matěj Doskočil (všichni HC Dukla Jihlava), Adam Topol, Erik Zamazal, František Bláha (všichni SK Horácká Slavia Třebíč), Jan Vaněček (BK Havlíčkův Brod), Antonín Vrána (HC Ledeč nad Sázavou).
Útočníci: Hynek Peš, Václav Kudrna, Patrik Bakus, Patrik Štos, Lukáš Kolda (všichni HC Dukla Jihlava), Tomáš Strnad, Josef Zoubek (oba BK Havlíčkův Brod), Oldřich Novák, Tomáš Vandas (oba HC Moravské Budějovice 2005), Kevin Coufal (HC Lední Medvědi Pelhřimov), Denis Zamazal (SK Horácká Slavia Třebíč), Jakub Doležal (SKLH Žďár nad Sázavou).

Náhradníci: David Dvořák (SK Horácká Slavia Třebíč), Adam Bernard (BK Havlíčkův Brod), Petr Jašek (HHK Velké Meziříčí).

Z původní nominace se Mezinárodní česko-finské hokejové školy nemohou zúčastnit obránce Vojtěch Port, útočník Andrej Fábry (oba HC Dukla Jihlava) a gólman Jan Trvaj (SK Horácká Slavia Třebíč).

Zastoupení dle klubů: HC Dukla Jihlava: 10 hráčů, SK Horácká Slavia Třebíč: 5 hráčů, BK Havlíčkův Brod: 3 hráči , HC Moravské Budějovice 2005: 2 hráči, HC Lední Medvědi Pelhřimov: 1 hráč, SKLH Žďár nad Sázavou: 1 hráč a HC Ledeč nad Sázavou: 1 hráč.

Trenéři

Hlavní trenér: Jakub Venc (BK Havlíčkův Brod).
Trenéři: Tomáš Dzurik (HC Dukla Jihlava), Jan Dvořák (HC Lední Medvědi Pelhřimov), Mikko Karhusaari, Mikko Hakola (Nokia); poloviny kempu se zúčastní Martin Čech (SK Horácká Slavia Třebíč) a Vojtěch Šír (SKLH Žďár nad Sázavou).
Trenér gólmanů: Jan Dršata (HC Dukla Jihlava).
Asistent trenéra gólmanů: Daniel Šťastný (HC Dukla Jihlava).

Foto: Tomáš Buksa

Foto: Zdeněk Drla

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz