Nájezdy na Ritticha i virtuální realita. Jaká byla česko-finská škola v Jihlavě?

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Třiadvacet hokejistů ze sedmi klubů na Vysočině, stejný počet jejich protějšků z finského Tampere a okolí. K tomu trenéři, rozhodčí a spousta dalších pracovníků. Ti všichni minulý týden zaplnili Horácký zimní stadion v Jihlavě, kde se konala hokejová část osmého ročníku Mezinárodní česko-finské sportovní školy. A díky skvělému zpravodajství Dukly se můžete podívat, jak celý kemp probíhal!

Plekanec Chance liga

Z českých klubů měly na soustředění své zástupce Jihlava, Třebíč, Havlíčkův Brod, Moravské Budějovice, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou. Finové zase vyslali 18 nadějí z KooVee Tampere, dvě z Nokie a tři novopečené z nejznámější Tappary Tampere.

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Na účastníky česko-finské školy čekalo hned od úvodního dne parádní zpestření. Tedy Sense Arena, která přenáší hokejisty do virtuální reality a s jejíž pomocí si mohou natrénovat situace, na které by se v běžném tréninku tak dobře nedostalo. Tenhle start-upový projekt velmi nedávno vymysleli Češi, a už s ním postupně oslovují svět.

„Užil jsem si to výborně, virtuální realita je super. Chtěl bych si ji zkusit ještě jednou. Nejvíc se mi líbila střelba v herní situaci čtyři na dva, kdy jsem si se třemi spoluhráči nahrával a na malém prostoru jsme proti dvěma protihráčům museli dát branku. Dobré byly i přihrávky do jízdy, protože si myslím, že jsou hodně důležité a jejich trénink mi pomůže,“ řekl pro jihlavský web Kevin Coufal, zástupce Ledních Medvědů Pelhřimov na hokejové škole.

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Zatímco úvodní den hokejisté jen trénovali, v neděli je už místo odpolední fáze čekal první z celkových pěti zápasů. A ten naznačil trend, kterým se soupeření mezi namíchanými týmy Bílých a Modrých bude ubírat. Bílí vyhráli 9:6.

„Před zápasem jsem byl trošku vyděšený, protože některé tréninky nevypadaly úplně tak, jak by měly, jelikož mezi námi byla trošku komunikační bariéra. Ale zápas ukázal, že jsou tady kvalitní děti. Byly v něm k vidění hezké věci,“ pochvaloval si trenér Vojtěch Šír. Ten vedl vítězný tým Bílých a v Jihlavě zastupoval další z vysočinských klubů – Žďár nad Sázavou.

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Po každém utkání byli na každé straně vyhlášeni dva nejlepší hráči – jeden Čech a jeden Fin. Prvním oceněným gratuloval Viktor Ujčík, tedy česká hokejová legenda, která zároveň získala dva finské tituly s Kärpätem Oulu.

Hráči i trenéři už naplno pilovali nejen hokejové dovednosti, ale také finská (a v případě Finů naopak česká) slovíčka. Nicméně všechno potřebné vyřizovali angličtinou. „Nevěděl jsem, jak na tom s angličtinou budu, od vysoké školy jsem jí nepoužíval. Ale funguje to dobře, nějakým způsobem se vždy domluvíme a občas u toho použijeme ruce a nohy,“ smál se Šír.

Organizátoři mezinárodní školy nezapomněli ani na rodiče finských hokejistů, kterých do Česka dorazilo na dvě desítky. V pondělí je ve svém sídle slavnostně přivítal hejtman Kraje Vysočina Jiří Behounek. Čekala je třeba i ochutnávka regionální kuchyně.

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Druhý zápas byl jednoznačnější než ten první, po výsledku 7:3 se ale opět radovali Bílí. Po závěrečné siréně čekalo na hokejisty velké překvapení. Tím byl David Rittich, odchovanec Dukly a v současnosti gólman Calgary Flames. Než předal ceny nejlepším hráčům, stoupl si do branky a všichni na něj jeli nájezd!

Tady byl výsledek nerozhodný – 6:6. „Chtěl jsem, aby nájezdy dopadly smírně. Aby si nenadávali, že jedni vyhráli a druzí prohráli. Přece jen, kdybych se snažil na sto procent a chtěl chytit každý nájezd, tak by z toho děti neměly takovou radost. Jsem rád, že nějaký kluk gól dal a měli z toho takovou radost, jakou měli,“ prozradil Rittich sympaticky.

Sám si potom taky vyzkoušel Sense Arenu.

Úterek na Horáckém zimním stadionu rozčísla událost, která v dalších desítkách hodin obletěla celou republiku. Díky bohu se šťastnou tečkou. Zdravotník česko-finské školy Metoděj Renza totiž společně s trenéry Karlem Nekvasilem a Viktorem Ujčíkem zachránil život hráči jihlavské juniorky, jemuž se na dopoledním tréninku zastavilo srdce.

Po další tvrdé dřině si mladí hokejisté v polovině soustředění tradičně dopřáli odpočinek. Ovšem aktivní. Odpoledne totiž zamířili do jihlavského akvaparku, kde si užili koupání a taky si zahráli plážový volejbal.

Ve středu už museli zase naplno zabrat. Na řadu totiž přišlo testování hráčů, aby mohli organizátoři zjistit, jak jsou na tom účastníci ISS ve srovnání s předešlými ročníky. Na suchu i na ledě je čekaly čtyři druhy měřených cvičení a nejlepší v jednotlivých disciplínách se mohli těšit na ocenění v rámci závěrečného ceremoniálu.

Také třetí zápas se nesl ve znamení jasné převahy Bílých, kteří vyhráli dokonce 11:3. Mezi hráče tentokrát zavítal trenér brankářů Dukly Petr Jaroš, který má spoustu zkušeností ze zahraničí a působil i u české seniorské reprezentace.

Všechno pozorně sledovali nejenom čeští a finští trenéři, ale rovněž ti z Běloruska, kteří se kempu účastnili v rámci stáže. „Asi jsem nikdy nezažil, aby na ledě byly tři národnosti. Tréninky se vždycky nějak připraví. Komunikace probíhá v angličtině, ale když si nerozumíme, tak si ukážeme na ledě nebo si pomůžeme tabulí,“ komentoval netradiční zážitek pelhřimovský kouč Jan Dvořák.

Před čtvrtým zápasem, který přišel na řadu předposlední den kempu, prohodili trenéři v týmech některé hráče. Proto měli Modří konečně na dosah první triumf. Vedli 8:5, ale náskok neudrželi a soupeři se rozešli smírným výsledkem 8:8.

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Nejlepším hráčům předával ceny Stanislav Neveselý. Další legenda klubu z Vysočiny byla v pozici hráče či trenéra u jedenácti z dvanácti titulů, které Dukla v historii československé soutěže vyhrála. Dopolední trénink zase navštívil Vlastimil Dostálek, její současný útočník.

Úroveň česko-finské školy si pochvaloval jihlavský trenér Tomáš Dzurik. „Oproti loňskému roku jsou tu malinko lepší kluci z Finska, což je dané tím, že jsou z jiného klubu. Od nás na české straně jsou kluci narození 2005 dobrým ročníkem. Jsou tady nějaké individuality, takže dohromady má kemp větší úroveň než minulý rok,“ shrnul.

Poslední zápas, a to ten oficiální, čekal mladé hokejisty v pátek. V jeho rámci zavzpomínali na Tima Haapanena – spoluzakladatele česko-finské školy, jenž letos v lednu před jejím osmým ročníkem zemřel.

Počtvrté z pěti případů se radovali Bílí, kteří podtrhli svou dominanci vítězstvím 8:3. Aby před sebou hráči viděli motivaci, kam to můžou během několika let dotáhnout, přišli mezi ně tentokrát úspěšní zástupci mladé generace. Odchovanec Humpolce Josef Kořenář prošel v Jihlavě dorostem a juniorkou, žďárský Martin Nečas se zase v roce 2011 zúčastnil prvního dílu mezinárodní školy.

Jak prozradil, s finskými spoluhráči už v kontaktu není. „Tehdy ještě nebyl facebook nebo sociální sítě a nevím, jak se kluci jmenovali. Teď je to jiné, do budoucna se současní kluci bavit mohou,“ usmál se velký talent českého hokeje.

Organizátoři tradičně vyhlásili nejlepšího brankáře, obránce a útočníka z každého kempu. Z českých mladíků si pro cenu došli Jiří Tesař, Martin Matějíček (oba z Jihlavy) a Jakub Doležal ze Žďáru nad Sázavou. Pak už přišel čas na závěrečný ceremoniál a loučení.

Tak za rok v Tampere!

Foto: Archiv HC Dukla Jihlava

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz