Hokejový svět truchlí. Zemřel Stan Mikita, legendě bylo 78 let

Foto: nhl.com

7. srpna 22:55

Adam Bagar

Chicago v úterý večer informovalo o úmrtí legendárního kanadského útočníka Stana Mikity. Slovenskému rodákovi, který je členem Hokejové síně slávy v Torontu, bylo 78 let.

Plekanec Chance liga

Stan Mikita se narodil v roce 1940 ve slovenských Sokolčích jako Stanislav Gvoth. Po odchodu do Kanady pak v osmi letech přijal příjmení po svém strýci, který jej adoptoval. Už v roce 1959 nakoukl do NHL, svou kariéru tam spojil s jediným klubem – Chicagem.

Za Blackhawks nakonec hrál dlouhých 22 sezon. Během nich zapsal dohromady 1549 startů a 1617 bodů za 600 branek a 1017 nahrávek. Stal se nejproduktivnějším hráčem v historii amerického klubu, se kterým v roce 1961 slavil zisk Stanley Cupu.

Jeden z nejlepších hráčů všech dob získal hned čtyřikrát Art Ross Trophy, dvakrát Hart Trophy a Lady Byng Trophy. Mikitův dres s číslem 21 visí pod stropem chicagské arény a velké pocty se mu dostalo také v roce 1983, kdy byl uveden do Hokejové síně slávy v Torontu.

„Budeme na něj vždycky vzpomínat jako na šampióna, inovátora a mistra hokeje. Byl ztělesnění Chicaga Blackhawks,“ uvedl klubový prezident John McDonough. „Zanechal po sobě odkaz, který bude žít navždy v srdcích fanoušků,“ doplnil majitel klubu Rocky Wirtz.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz