Velký návrat ze zámoří po 17 letech. Zbyněk Michálek posílí Spartu!

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

19. října 2017, 22:17

Václav Jáchim

Ve středu ohlásil prozatím měsíční výpomoc v Plzni obránce Jakub Kindl, teď míří do Tipsport extraligy další velké jméno. Dres pražské Sparty oblékne Zbyněk Michálek, který v zámořské NHL strávil 13 let. Čtyřiatřicetiletý rodák z Jindřichova Hradce během uplynulých dnů a týdnů zvažoval víc nabídek, nakonec si vybral tu od Sparty. "Zbyněk nestál o ruskou KHL, lákalo ho angažmá ve špičkovém evropském klubu. A také návrat domů," hlásí hráčův zástupce Michal Sivek ze společnosti Eurohockey Services.

Nový fanshop

Ačkoli by se mohlo zdát, že jde o bleskový transfer, pravdou je opak. Obě strany byly v kontaktu delší dobu. "Během léta Zbyněk čekal na případné možnosti v NHL, zároveň jsme řešili jeho působení v Evropě. Objevily se určité jiné varianty, nicméně zájem Sparty byl velmi intenzivní. A Zbyňka to oslovilo," popisuje Michal Sivek.

Zkušený obránce bral zároveň ohled na rodinu. "Zbyněk si vybral Spartu ze sportovních i osobních důvodů. Klub má vysoké ambice, život v Praze je pro jeho blízké jednodušší, protože děti budou mít v hlavním městě možnost výuky v kvalitní škole," hlásí hráčův agent. Pro Michálka je tu navíc velká výzva: může zabojovat o olympijské hry.

"Bude na očích, reprezentační trenér Jandač ho může pravidelně sledovat. Olympiáda je pro Zbyňka velkou motivací."

Vicemistr světa 2006 už startoval ve Vancouveru 2010 a Soči 2014, hodně ho samozřejmě láká také Pchjongčchang. "Také proto se Zbyněk rozhodl hrát v Evropě. Bude na očích, reprezentační trenér Jandač ho může pravidelně sledovat. Olympiáda je pro Zbyňka velkou motivací," potvrzuje Michal Sivek. Odchovanec jihočeského hokeje a starší bratr útočníka Milana Michálka hrál za národní tým naposledy na loňském Světovém poháru, po němž připustil konec na mezistátní scéně.

Ovšem další vývoj plány pozměnil. Michálek se rozloučil v NHL, v průběhu minulé sezony sehrál jen tři utkání za Arizonu, jinak válel farmářskou AHL v týmu Tucson Roadrunners. A nyní hlásí návrat domů – po dlouhých 17 letech! Na tuzemských kluzištích hrál Michálek naposledy ještě coby junior Karlových Varů, bylo to v sezoně 1999-2000. Pak odešel do kanadské juniorky a jako nedraftovaný hráč se probil do NHL. Navzdory spoustě úspěchů se ve Spartě tudíž dočká extraligové premiéry. "Zbyněk se na to moc těší. Je zdravotně fit, připravoval se individuálně. Neustále spolu komunikujeme, říkal mi, že je pro něj Sparta ohromná výzva," dodává Sivek.

"Když jsme se dozvěděli o možnosti získat Zbyňka do týmu, neváhali jsme. Každý nemá tu možnost mít v mužstvu borce takového kalibru."

Pro pražský klub znamená Michálkův příchod velký přínos. Sparta dostane elitního zadáka, jehož herní přehled a všeobecné přednosti přijdou v domácí soutěži vhod. Stejně tak hromada zkušeností. "Když jsme se dozvěděli o možnosti získat Zbyňka do týmu, neváhali jsme. Každý nemá tu možnost mít v mužstvu borce takového kalibru," konstatuje sparťanský sportovní manažer Michal Broš. "Slibujeme si od něj i to, že bude pro mladé spoluhráče z obrany příkladem na ledě i mimo něj, jako tomu bylo celou jeho dosavadní kariéru.“

Defenziva Sparty prošla po minulé sezoně obměnou, ostřílený bard se jí nyní bude hodit. "Po velkém omlazení a zranění dvojice Piskáček – Švrček, tedy služebně nejstarších beků v týmu, je to pro naši defenzivu zápřah. Navíc je podstatný rozdíl hrát v menším klubu a ve Spartě. I když se noví obránci zhostili své role výborně a rozhodně není důvod k negativnímu hodnocení, jsme přesvědčeni, že příchod tak kvalitního a zkušeného hráče, jako je Zbyněk Michálek, nám může jedině pomoci," dodává Broš.

Účastník dvou olympiád, pěti mistrovství světa a loňského World Cupu absolvoval v NHL 784 zápasů a zaznamenal 178 bodů. V české reprezentaci činí Michálkova bilance 61 utkání a sedm gólů. Brzy začne novou kapitolu. Ostřílený zadák se s vedením Sparty dohodl na smlouvě do konce sezony, do Prahy ze zámoří by měl dorazit po víkendu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz