Momentka z listopadového utkání osmnáctek Česko – USA v Táboře | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej
23. dubna 19:45
Martin VoltrV amerických městech Frisco a Allen na předměstí Dallasu se dnes rozbíhá mistrovství světa hokejistů do osmnácti let. Česká reprezentace do něj vstoupí od 2 hodin ráno SELČ duelem proti domácím Spojeným státům, který živě odvysílá ČT sport.
Šampionát hokejistů, kteří jsou ještě povinni nosit na helmě ochranný košík, z hlediska pozornosti ani zdaleka nedosahuje formátu mistrovství světa dvacítek. Jedinou výjimkou tvoří pozornost ze strany skautů, neboť většina účastníků turnaje půjde za pár měsíců na draft NHL.
České fanoušky k němu navíc už dlouho nepřilákal žádný medailový úspěch hokejistů ze srdce Evropy. Ti čekají na cenný kov od „stříbrného“ roku 2014, předtím získali tři bronzy mezi lety 2002 a 2006. Od konce tohoto období se Čechům povedlo postoupit mezi nejlepší čtyři celky pouze třikrát, naposledy v roce 2022.
Nesčetněkrát už se naděje vyvolané pohledem na solidní soupisku roztříštily. Výsledky na MS osmnáctek dlouhodobě přispívají k trochu zjednodušenému pohledu, že právě během osmi měsíců v téhle kategorii začíná našinům svět utíkat.
Na druhou stranu: Depresi z juniorských šampionátů už Rulíkovi, respektive Augustovi svěřenci zlomili krásnou sérií tří medailí. Tu v mladší kategorii se nyní pokusí zlomit pro změnu Čermákovi svěřenci.
V základní skupině B by měli usilovat o první místo v konkurenci Spojených států a Švédska a dále za sebou nechat Švýcarsko s Německem. Loňská zkušenost, kdy Češi po parádním výkonu zdolali Švédy, aby pak vybouchli z Kazachstánem, nicméně tyto papírové prognózy mačká a háže do koše: Každý zápas ve skupině je úplně stejně důležitý.
Ve stejném duchu ostatně promluvil trenér David Čermák už před odletem do Ameriky. „Naším cílem je vyhrát všechno. Tak to máme nastavené od začátku a tímto směrem jdeme. Nekoukáme se na soupeře, soustředíme se hlavně na svůj výkon,“ uvedl pro stránky hokejového svazu.
Přesně takto postupovali jeho aktuální svěřenci i na srpnovém Hlinka Gretzky Cupu. Působili psychicky velmi silným dojmem, uvědomovali si svou kvalitu, a přitom neztratili ani špetku pokory. Díky trpělivosti zaslouženě otočili několik zápasů, až ve finále proti Kanadě to bohužel těsně nezvládli.
Cestu za stříbrem tehdy načali vítězstvím nad Spojenými státy – a stejný sok se jim staví do cesty i na úvod nadcházejícího mistrovství.
Stejný, ale vlastně úplně jiný. Zatímco na Hlinku Američané nevozí výběr z rozvojového programu, na šampionát ano.
Proto historie vzájemných bitev Česka s USA na mistrovství světa čítá dvacet záznamů, ale pouhé dvě české výhry v letech 2001 a 2002... A bilance z menších akcí, kde Američané nasadili svůj nejsilnější výběr, není o moc lichotivější. Dohromady Češi od posledního triumfu v roce 2018 prohráli sedmnáct utkání v řadě.
Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej
Pokud se ale podíváme na historii zápolení aktuálních hráčských ročníků, tedy převážně ročníku 2007, hned je to lepší. Češi dovedli tři z pěti zápasů do prodloužení; a to je vlastně chybný výraz, protože všechny tři duely tam dovedl soupeř. Pokaždé musel dotahovat, v Kravařích dokonce z 1:4!
Nejbolestivější porážka se váže k World Hockey Challenge, kde USA v semifinále vyrovnaly 0,7 sekundy před sirénou. Naposledy v únoru na švédské půdě smazaly těsné manko gólem v oslabení z 52. minuty a obrat na 2:1 dokonaly pět sekund před koncem nastavení. Českému týmu navíc chyběla spousta tahounů, zatímco Američané byli takřka ve stejném složení jako na šampionátu.
Nyní se tedy čeští mladíci pokusí o to, co se jim dosud nepovedlo, až byli sebeblíž.
Utkání proti Spojeným státům startuje ve 2 hodiny ráno českého času. Ještě stále ve čtvrtek 24. dubna, od 21 hodin SELČ, vyrazí národní tým na druhého soupeře – Německo. Poté už vždy s jedním dnem oddechu vyzve Švýcarsko (sobota) a Švédsko (pondělí).
Skvělou zprávou pro domácí přiznivce je, že všechny zápasy národního mužstva ve skupině odvysílá přímým přenosem stanice ČT sport.
Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej
Skupina A (Credit Union of Texas Event Center, Allen): Kanada, Slovensko, Finsko, Lotyšsko, Norsko
Skupina B (Comerica Center, Frisco): USA, Švédsko, Česko, Švýcarsko, Německo
Středa 23. dubna:
19:00 Slovensko – Finsko (sk. A)
21:00 Švédsko – Švýcarsko (sk. B)
23:00 Norsko – Lotyšsko (sk. A)
Čtvrtek 24. dubna:
2:00 Česko – USA (sk. B; ČT sport)
19:00 Finsko – Norsko (sk. A)
21:00 Česko – Německo (sk. B; ČT sport)
23:00 Kanada – Slovensko (sk. A)
Pátek 25. dubna:
2:00 Švýcarsko – USA (sk. B)
23:00 Německo – Švédsko (sk. B)
Sobota 26. dubna:
2:00 Lotyšsko – Kanada (sk. A)
19:00 Norsko – Slovensko (sk. A)
21:00 Švýcarsko – Česko (sk. B; ČT sport)
23:00 Lotyšsko – Finsko (sk. A)
Neděle 27. dubna:
2:00 USA – Švédsko (sk. B)
19:00 Německo – Švýcarsko (sk. B)
23:00 Finsko – Kanada (sk. A)
Pondělí 28. dubna:
19:00 Slovensko – Lotyšsko (sk. A)
21:00 Švédsko – Česko (sk. B; ČT sport)
23:00 Kanada – Norsko (sk. A)
Úterý 29. dubna:
2:00 USA – Německo (sk. B)
Středa 30. dubna:
19:00 1. čtvrtfinále (Allen)
21:00 2. čtvrtfinále (Frisco)
23:00 3. čtvrtfinále (Allen)
Čtvrtek 1. května:
2:00 4. čtvrtfinále (Frisco)
3:00 zápas o udržení (Allen)
Pátek 2. května:
23:00 1. semifinále (Frisco)
Sobota 3. května:
2:00 2. semifinále (Frisco)
23:00 zápas o 3. místo (Frisco)
Neděle 4. května:
2:00 finále (Frisco)
Začátky jsou uvedeny v českých časech, v Texasu je o 7 hodin méně.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz