Mládí není zásluha, tvrdí ředitel Litvínova. A kritika legend? Lžou do novin

Foto: hcverva.cz

Pryč se starými pořádky, začíná nová éra. Litvínov od zisku historického titulu v roce 2015 výsledkově strádal a nejvyššímu vedení severočeského klubu došla trpělivost. Razantní změny část fanoušků přivítala, druhým zase nejsou příliš po chuti.

O Kapku lepší hokej

6. března 2020 bylo v Litvínově veselo. Chemici právě v přímém souboji o přežití porazili Kladno a nadále se mohli pyšnit tím, že z nejvyšší soutěže nikdy nesestoupili. Radost, úleva – tyhle pocity ale po pár dnech zmizely.

Pravdou je, že poslední roky stály v podání černožlutých za nic. Vždyť extraligovou příslušnost museli dvakrát obhajovat v baráži a do vyřazovací části se od titulu probojovali jen jednou. Zklamání z minulého ročníku bylo předzvěstí velkých změn.

Sportovní úsek dostal nově na starost Pavel Hynek, který později zaujal také funkci generálního ředitele. Jeho prvním úkolem bylo přivést trenéra – vybral si mladého slovenského kouče Vladimíra Országha.

Jeho asistentem se stal zkušený Václav Sýkora, realizační tým doplnili ještě kondiční trenér Petr Švehla a sportovně technický analytik Tomáš Vrábel. Řez se nevyhnul ani hráčskému kádru, i když Hynek s odstupem přiznal, že chtěl udělat víc změn.

Verva zkrátka do nové sezony vstoupila v úplně novém kabátu. Vedení vyhlásilo, že chce kádr postupně přebudovat a omladit, zároveň zvýšit konkurenci. A přestože to v úvodu poněkud skřípalo, tak teď výkony chemiků pozvolna rostou.

Základní část Tipsport extraligy se blíží ke konci a mužstvo pod vedením trenéra Orzságha míří do play off. Předkolo by si litvínovští hokejisté zahráli po třech neúspěšných letech. Na dvanáctý Zlín mají aktuálně komfortní náskok sedmnácti bodů.

„Mám pocit, že jsme se výrazně zvedli. Máme cíl dostat se do předkola play off z co nejlepší pozice, bez rozdílu, jestli je to sestupová nebo nesestupová sezona. Kvůli tomu hokej hrajeme,“ říká v obsáhlém rozhovoru na klubovém Youtube kanále generální a sportovní ředitel Hynek.

„Začátek byl hodně špatný, ale nechci se vymlouvat na karantény. Mám pocit, že se mužstvo zlepšuje, je tam vidět práce. Herně i výsledkově se zlepšujeme,“ přemítá Hynek.

Vedení se povedly příchody brankáře Denise Godly a útočníka Patrika Zdráhala, oba borci se v hierarchii litvínovského týmu zařadili ke klíčovým hráčům. Klub na ně před nedávnem uplatnil opce a pojistil si je i na příští rok.

„Mám pocit, že se mužstvo zlepšuje, je tam vidět práce. Herně i výsledkově se zlepšujeme.“

Další konkrétní hráče ale sportovní ředitel chemiků hodnotit nechce. „Myslím, že by to měli slyšet prvně ode mě a trenérů. Nechtěl bych nikomu dávat kartáč přes média,“ vysvětluje.

Na severu podobně jako ve většině klubů nedošlo během přestupové uzávěrky k výraznějšímu posílení. Vervě se pouze podařilo získat množství hráčů na střídavé starty: mezi nimi ale figurují zajímavá jména jako Michal Gut nebo Matěj Beran.

„Když se na to podíváte, tak se většina klubů chovala ekonomicky. I my jsme tak uvažovali a nechtěli jsme se vydávat z peněz, které budeme potřebovat na příští rok. V této sezoně si to ani nemůžeme dovolit,“ tvrdí Hynek.

„Navíc se nesestupuje, takže můžeme vyzkoušet hráče z našeho klubu. Něco jsme řešili, byly tam i nějaké trejdy, které padly na zdravotním stavu hráče. Ale nedávali jsme si cíle, že přivedeme nějaké eso. To by nám v této době nedávalo smysl,“ pokračuje.

„Nechtěli jsme se vydávat z peněz, které budeme potřebovat na příští rok. V této sezoně si to ani nemůžeme dovolit.“

Trenérský štáb mohou těšit alespoň návraty Františka Gerháta a Martina Havelky, kteří se do zápasů zapojili po delších zraněních. Dlouhodobě mimo hru je nadále kanadský útočník Samson Mahbod.

„Sammy Mahbod rehabilituje a chodí do posilovny. Mezi zraněnými byl ještě David Honzík, ale když už se začal dávat dohromady, tak jsme ho uvolnili do Třince,“ informuje generální ředitel klubu.

Černožlutý dres už letos nejspíš neobleče také Jiří Říha. Obránce s tvrdou střelou na více než půl roku vyřadilo zákeřné onemocnění střev, v krajním případě dokonce hrozil konec kariéry. Nyní se po pauze rozehrává v prvoligové Slavii, případný start v extralize bude záviset na jeho výkonnosti.

„Jirka prožívá hodně nešťastnou sezonu. Parádně tady odpracoval celou letní přípravu a během dovolené dostal střevní infekci. Mysleli jsme si, že to odezní, ale promarodil skoro celou sezonu. Teď to nabralo nějaký obrat a pokouší se to restartovat,“ zmiňuje na jeho adresu Hynek.

Foto: Hynek Haruda, hcverva.cz

Ne všem se ale nová litvínovská vize líbí. Mezi fanoušky koluje názor, že se z klubu vytratila tradiční rodinná atmosféra, která patřila mezi hlavní poznávací znamení Vervy. Kritikou současného vedení v poslední době nešetřily ani některé klubové legendy.

Mezi nimi třeba Robert Reichel a Martin Ručinský. Litvínovským personám se nelíbí především přestupová politika a nakupování cizinců. Chemici se vždy vyznačovali výbornou prací s mládeží, kádr byl postavený na odchovancích. To se o současném týmu říct nedá.

„Pro mě je nepochopitelné a nepřijatelné, aby někdo lhal do novin. Mnohem víc mě to zklamalo u Roberta Reichela.“

Olej do ohně přililo také vyjádření, že se Reichel s Ručinským v Litvínově nedostanou na zápasy A-týmu. Na hokej údajně mohou chodit jen kluboví partneři.

„Objevilo se to v médiích. Pro mě je to lidské zklamání, taková situace vůbec nenastala. Martin nikdy nevolal, že by chtěl na zápas. Kdyby volal, tak se sem dostane. A pak se v novinách objeví, že chtěl přijet na hokej, ale bylo mu řečeno, že se tam nedostane,“ zlobí se sportovní ředitel Hynek.

„Pro mě je nepochopitelné a nepřijatelné, aby někdo lhal do novin. Mnohem víc mě to zklamalo u Roberta Reichela. On tady byl na každým tréninku a zápase, chodí sem. Jsou tady lidé, kteří ho vidí a on si dovolí napsat do novin, že ho někdo nepouští na zimák?“ ptá se.

„Jako pardon, to je pro mě silné kafe. To je pro mě nepochopitelné. Může říct do novin, že jsem blbec, nebo že se mnou nesouhlasí, to akceptuju. To je jen jeho soukromý názor, ať si ho klidně křičí do novin,“ dodává Hynek.

Generální ředitel Vervy v dlouhém rozhovoru zareagoval také na téma nasazování mladých hráčů do extraligových duelů.

„Oni na jednu stranu křičí, proč nehraje tenhle starý hráč a druhá skupina říká, proč nehraje víc mladých.“

„Sám sobě si dávám otázku: Kolik by jich tady podle fanoušků mělo hrát? Oni na jednu stranu křičí, proč nehraje tenhle starý hráč a druhá skupina říká, proč nehraje víc mladých. Když jsme je v létě zkoušeli, tak se ukázalo, že na to ještě nejsou připravení,“ míní Hynek.

„Z juniorské kategorie potřebují udělat mezikrok do Chance ligy, protože skok do A-týmu je pro někoho obrovský. Mládí v tomhle případě není zásluha. Hráči jako Havelka, Helt, Zygmunt nebo Svoboda měli dostávat šanci tři roky zpátky,“ uvažuje.

Právě tito mladí hráči si v létě vybojovali místo na soupisce. „A že hrají ve čtvrté lajně? To je jedno, rozhoduje ice time. Prostor dostali a šanci chytili za pačesy. Kdybychom tady měli hrát se dvěma juniory v obraně, tak budeme mít ještě o tři body míň než Budějovice,“ zakončuje Hynek.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz