Má pověst přísného kouče souvisí spíš s vizáží obličeje, tvrdí Kevin Constantine

16. listopadu 2010, 3:52

Libor Kult

Velmi rušné a zčásti i nepříjemné léto zažíval americký kouč Kevin Constantine (na snímku), jenž v minulosti působil ve funkci hlavního kouče tří celků nejprestižnější ligy světa. V NHL stál naposledy na lavičce New Jersey, kde během sezony 2001/2002 nahradil Larryho Robinsona. Následně se přesunul na několik let do juniorské Western Hockey League k mužstvu Everett Silvertips, aby poslední tři ročníky vedl farmářský celek Minnesoty v Houstonu. Během poslední přestávky se však ocitl bez práce a nakonec zamířil do Evropy. Smlouvu s francouzským Angers však vypověděl a v polovině října převzal vládu nad kabinou švýcarského týmu Ambri-Piotta namísto odvolaného Benoita Laportea. „Když jsem poprvé viděl stadion, bylo to něco báječného,“ vybavuje si v rozhovoru pro deník 20 Minuten.

„Díky fotkám starých hráčů na zdech na mě dýchla historie této budovy. Takhle starobylou arénu jsem nikdy neviděl, považuji prostě zdejší stadion za báječný,“ opakuje Kevin Constantine již vyřčené, což leckoho překvapí, když si vybaví, že sedm let brázdil moderní haly na severu amerického kontinentu.

Než zamířil pod vrcholky Alp, působil za měsíc dvaapadesátiletý kouč od začátku sezony v západofrancouzském městě Angers, kam se dostal díky známosti svého přítele s tamním brankářem. „Tým přišel v srpnu kvůli sebevraždě o trenéra, jejich gólman oslovil mého známého,“ popisuje, jak vznikly první kontakty.

Obě strany se nakonec na spolupráci dohodly, avšak rodák z International Falls ve státě Minnesota nechal do smlouvy zanést klauzuli, podle níž mohl v případě zajímavé nabídky kdykoliv odejít jinam. „Učinil jsem tak na radu mého agenta, protože mým cílem bylo získat angažmá v důležitější lize,“ prozrazuje někdejší kouč San Jose, Pittsburghu a New Jersey.

Toho se po několika týdnech dočkal, neboť švýcarská National League A má podle něj ve světě dobrý zvuk. Před příletem do Evropy však Kevin Constantine zažíval podle vlastních slov velmi trudné časy. „Poprvé v životě jsem byl nezaměstnaný,“ vysvětluje.

„Dostal jsem dva šeky a cítil jsem se opravdu mizerně. Pocházím totiž z dělnické rodiny, tudíž pro mě byl hrozný pocit, že nemám práci a dostávám podporu v nezaměstnanosti,“ ošívá se i s odstupem. „Na druhou stranu musím splácet hypotéku a uživit rodinu,“ doplňuje ještě.

V legraci jsem Jaromíru Jágrovi navrhl, ať si do nové smlouvy dá klauzuli, že nechce tolik teorie

V zemi Helvetského kříže se musí zkušený odborník vyrovnat se zvěstmi, které jej před příchodem provázely. Například se traduje, že patří mezi přísné kouče, před nimiž není radno příliš vtipkovat. Proti tomu se však Kevin Constantine ohrazuje.

„Jsem spíš sentimentální bačkora,“ pomáhá si výrazem z angličtiny, jenž zní „softie“. „Ty řeči, že jsem přísný možná souvisí s vizáží mého obličeje,“ usmívá se a jedním dechem hovoří o tom, jaký smysl má pro legraci.

„Hokej představuje velmi intenzivní hru, takže při zápasech a trénincích mnoho prostoru pro zábavu nezbývá,“ reaguje. „Pokud se však nehraje nebo netrénuje, patřím mezi první, kteří se smějí,“ snaží se ze sebe smazat nálepku morouse.

Do Švýcarska doputovala rovněž příhoda, v níž figuruje jméno jednoho z nejlepších českých hokejistů historie. Kevin Constantine totiž vedl Pittsburgh ještě v dobách, kdy jeho dres oblékal Jaromír Jágr a právě on měl nabídnout milion, aby tým neměl tolik teorie.

„Jedná se o příběh, v němž kus pravdy je,“ líčí americký trenér, jenž se poprvé vydal na angažmá do Evropy a během léta měl podle vlastních slov nabídky z Ruska a Německa. „Můj asistent tehdy před zápasem v New Jersey vykládal teorii o naší přesilovce. Jaromír Jágr už tenkrát slušně vydělával a blížila se jednání o nové smlouvě,“ začíná vyprávět celou historku.

„Tenkrát mi řekl: ´Trenére, máme jednoduše příliš mnoho sezení nad teorií.´ Já jsem mu v legraci odpověděl, že si do své nové smlouvy může nechat zanést klauzuli, aby nemusel taková sezení už absolvovat. On se rozesmál a řekl, že je to moc dobrý nápad. Že se kvůli takové klauzuli vzdát jednoho milionu ze svého platu,“ vzpomíná Kevin Constantine pobaveně.

V závěru rozhovoru pak rodilý Američan uvažuje nad tím, proč se v předešlých osmi letech nedostal k práci v NHL. „Souhlasím, že mám nulový talent pro politiku. Ani mé kontakty v NHL nejsou rozsáhlé, přestože jsem v ní sedm let působil. Když k tomu připočtu americký pas, dává to dohromady mozaiku vysvětlující důvody, proč jsem v NHL nesetrval déle. K pohovorům o práci mě vlastně vždy přizvali jen američtí generální manažeři,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz