I holky můžou mít v týmu vůdčí roli, tvrdí Novák a pořádá akce pro mladé hokejistky

Foto: Archiv Petra Nováka

I přes hořkou rozlučku u reprezentace v roce 2019 s trénováním pokračuje. Bývalý kouč národního týmu žen Petr Novák u řemesla neskončil, pořádá rozvojové kempy pro mladé hokejistky s názvem Czech ladies gang. Další odstartuje už v sobotu 15. července a potrvá do 20. července v Příbrami.

Provozujte rozvojová soustředění pro mladé hokejistky. Můžete přiblížit, o co se jedná?
Je to privátní organizace, která pořádá kempy a minikempy, a navázala tak na práci svazu. Ten dříve tato soustředění podporoval. Bohužel za působení pana Paciny s tímto přestal. V rámci setkávání se snažíme holkám nahradit to, co se jim nedostává, primárně hraní zápasů a kontakt mezi sebou. Téměř všechny dívky do 15 let v Čechách hrají pouze s kluky. Pro spoustu holek tak často bývá první zápasový kontakt s jinými dívkami až na mezinárodní úrovni. Což je obrovský skok oproti tomu, když hrajete jen s kluky. U nich v týmu navíc často nemají žádnou vůdčí roli. Tam na ně občas nějaký ten gól zbyde.

„Snažíme se budovat kolektiv holek, protože nic víc než kolektiv prostě není. Na kolektivním duchu si v podstatě dřív všechny české kolektivní sporty zakládaly. Ale zdá se mi, že se v posledních letech vytrácí."

Co je cílem? Aby se holky setkávaly spolu už dříve než v reprezentaci U16?
V podstatě ano. Moji bývalí kolegové se rozhodli, již před lety, se dát dohromady, aby i holky měly možnost setkávat se častěji, měly vzájemný kontakt a vytvořily si tým. Aby i ony věděly, že můžou mít vůdčí roli a dávat góly. I na nich může stát zápas, který můžou rozhodnout. A nejenom někde čekat, že kluci vše odpracují. Ony můžou mít také sebevědomí a sebedůvěru. A v tomto se snažíme pokračovat a prohlubovat tyto parametry výkonu.

Jak často se scházíte?
Snažíme se pořádat akce jednou do měsíce. Obyčejné setkání může svolat každý tatínek či maminka. Nechat hráčky objíždět kužely, střílet na prázdnou branku, koukat se na hráčky či hráče a neopravovat je. A my tomu chceme dát ještě přidanou hodnotu. Samozřejmě v létě je to tradiční hokejový kemp, kdy se holky sejdou a makají více dní. V sezoně vám nikdo holky na týden ze školy neuvolní. Takže během sezony jsou kempíčky maximálně třídenní.

Foto: Archiv Petra Nováka

Co je ta vaše přidaná hodnota?
Letos jsme pro holky udělali kemp během čarodějnic. Kromě hokeje jsme opékali buřty, měli jsme představení v maskách a soutěž o nejlepší kostým. Musíme si uvědomit, že holky se jen hokejem neuživí. Všechny nebudou hrát v reprezentaci, ženský hokej má více úrovní. Musí mít všeobecný rozhled, spousta ani nevěděla, že nějaký takový svátek je. Pořádali jsme i Winter classic. Holky si tak vyzkoušely, jaké je to hrát venku. My jako starší trenéři jsme hráli venku všichni, ale některé v životě neviděly ani venkovní stadion. Tak jsme jim to dopřáli. Pak jsme připravili i World Champion Weekend, kdy jsme se, i včetně trénování, společně dívali na ženský hokej na mistrovství světa. Nebo jsme měli den s NHL. Když se vloni na podzim hrály v Praze dva zápasy NHL, tak jsme v podstatě dopoledne udělali tréninky ve stylu NHL, Sharks proti Predators. Holkám jsme připravili helmy se samolepkami. A měli jsme americký oběd, kde byly hamburgery a hranolky. Pak jsme vzali holky na trénink zámořských týmů do O2 areny. Z toho byly nadšené. Obyčejné kempy dělá spousta lidí, proto se snažíme i o zážitky. Celé to ve své podstatě odstartoval v roce 2007 Martin Mašek.

Předpokládám tedy, že ohlasy máte pozitivní.
Ano, děvčatům se to líbí. A když jsou spokojené děti, tak i rodiče, protože to platí oni. Samozřejmě se snažíme budovat kolektiv holek. Protože nic víc než kolektiv prostě není. Když se podíváte na NHL, tak tam letos málem celou NHL vyhrál kolektiv Floridy, který málokdo pasoval na to, že by vyhrál první kolo. Vyřadil v prvním kole jmény nabitý Boston. A na kolektivním duchu si v podstatě dřív všechny české kolektivní sporty zakládaly. Zdá se mi, že se v posledních letech vytrácí. Protože je spousta individuálních tréninků a příprav před sezonou. A ty kolektivy v podstatě nejsou pohromadě. Když se podíváte na extraligové týmy, tak velká část hráčů má individuální plán a trénuje sama. Nenutí je to pracovat na sto procent. A ten kolektiv vás vždy posouvá dopředu. Proto tohle chceme v holkách budovat a samozřejmě v týmu budovat nějakou soutěživost.

Foto: Archiv Petra Nováka

Pro jakou věkovou kategorii soustředění pořádáte?
Nejsme žádná akademie ani výběr, k nám se mohou přihlásit úplně všechny holky, ale většinou to jsou holky od 6 do 15 let. Byli jsme na turnaji v Německu, který byl určen pro hráčky 2009 a mladší. Měli jsme s sebou i dvanáctileté holky a už tady vnímáte výkonnostní rozdíl. V rozhodnutých zápasech cíl pro holky byl, aby každá dala gól. Hráčky, které se prosadily třeba třikrát v zápase věděly, že musí přihrát jiné spoluhráčce, která byla výkonnostně slabší. A dokázaly to, každá hráčka na turnaji vstřelila branku. V tom se podle mě projevil týmový duch, protože se povzbuzovaly navzájem. Spolupracovaly, fandily si, výkonnostně lepší radily výkonnostně slabším. Prostě vytvořily tým.

Jak to celé probíhá organizačně?
Příprava je pro nás náročná, ale vše je pro děvčata zajištěno. Od zdravotnice po trenéra až manažerku, máme u sebe všechny lidi, kteří vědí, co dělat. Když svěříte dítě, máte do doby vyzvednutí o něj na sto procent postaráno. Od noclehu přes pětidenní stravu, pitný režim, prostě všechno.

Foto: Archiv Petra Nováka

Mají vaše setkání i přesah?
Většina těch holek, které jsou nyní součástí reprezentace U16, nebo U18 prošla našimi kempy. Za námi jezdí i holky, ať už momentálně reprezentující, nebo bývalé reprezentantky, a to v „roli“ trenérů, ale samozřejmě i holky, co vystudovaly trenérství. Letos nás bude dvanáct.

Kdo jezdí na vaše kempy právě v roli trenérů?
Momentálně Karolina Erbanová, ta má vystudovánu VŠ Palestra, jezdí kvůli tréninku bruslení. Adéla Jůzková (medailistka ze světové univerziády v Lake Placid 2023), která je v reprezentaci a má vystudovanou kineziologii v Kanadě. Bára Patočková (medailistka ze světové univerziády v Lake Placid 2023, která má vystudováno FTVS UK). Magda Erbenová, která studuje v USA management a hraje americkou NCAA. Na tomto kempu s námi bude dále trenér Roman Kosina a Karolína Kosinová (medailistka ze světové univerziády v Lake Placid 2023 a MS žen 2023, reprezentantka, současně hráčka švédské ligy, která má také trenérskou licenci). Zúčastní se také Zuzana Martinů (medailistka ze světové univerziády v Lake Placid 2023) a bronzová medailistka mistrovství světa žen 2022 a 2023 Andrea Trnková. Na speciální trénink brankářek s námi bude Vráťa Vajner a Kristýna Bláhová (medailistka ze světové univerziády v Lake Placid 2023). Ta zastává funkci trenérky i zdravotnice. Pro holky si tak připraví různé besedy a popovídají si s nimi. S těmi mladšími si popovídají o všem možném. Ty tolik ještě kariérní posun nezajímá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz