24. dubna 2003, 11:30
hokej.cz redakceHistorická tabulka medailistů mistrovství světa:
(k 11. květnu 2003, aktualizováno po finále MS ve Finsku)
Poř. Tým zlato stříbro bronz 1. Rusko 23 8 5 SSSR 22 7 5 Rusko 1 0 0 2. Kanada 22 10 9 3. Česko 10 12 16 ČSSR, ČSFR 6 12 13 Česko 4 0 3 4. Švédsko 7 17 14 5. USA 2 9 4 6. Finsko 1 5 1 7. Velká Británie 1 2 2 8. Slovensko 1 1 1
9. Německo 0 2 2
10. Švýcarsko 0 1 8 11. Rakousko 0 0 2
Přehled českých a československých mistrů světa:
MS 1947 - Praha:
Zlato pro bývalé Československo poprvé získala naše reprezentace v roce 1947 v Praze. V domácím prostředí jsme pouze jednou prohráli s pozdějším stříbrným Švédskem 1:2. Dalších šest soupeřů na nás však nestačilo. Porazili jsme Rakousko 13:5, Švýcarsko a tým Spojených států 6:1, Polsko jsme lehce porazili 12:0, Rumunsko odešlo porazeno 23:1 a Belgie dokonce 24:0.
Sestava mistrů světa: Modrý, Jarkovský - Pácalt, Sláma Trousílek, Pokorný, Šťovík - Troják, Zábrodský, Konopásek, Roziňák, Bouzek, Stibor, Kus, Drobný - trenér Buckna.
MS 1949 - Stockholm:
Další zlatý úspěch přišel po stříbru ze Švýcarska 1948 v roce 1949 ve Stockholmu. V základní skupině jsme prohráli pouze ze Švédy 2:4, ve finále jsme jim porázku oplatili 3:0. Zlato jsme získali i přes jedinou finálovou prohru s týmem USA. Zlatou éru konce 40. let přerušil nechvalně známý proces s hokejisty podezřelými z domnělé špionáze. Zatčeni byli hokejisté těsně před odletem na MS 1950 v Londýně a místo toho, aby nadále proslavovali poválečné Československé triumfy v nejrychlejší kolektivní hře, zařídil jim tehdejší režim pobyt v jáchymovských dolech.
Sestava mistrů světa: Modrý, Jirka - Hajný, Macelis, Vacovský, Trousílek, Němec - Roziňák, Zábrodský, Konopásek, Kobranov, Bouzek, G. Bubník, Pícha, Mizera, Marek, Charouzd - trenér Vodička.
MS 1972 - Praha:
Na další zlatou čekali českoslovenští hokejisté i fanoušci az do roku 1972. Ziskem třetího titulu světových šampiónů současně načali naši hokejisté téměř nejslavnější éru domácího hokeje, éru 70. let, kterou předčí jenom druhá polovina let 90. a naganský triumf na olympijském Turnaji století. Po bronzu ze Sappora se v témže roce podařilo československé reprezentaci získat zlaté medaile opět v Praze. Doma se představila sestava, ve které nechyběly ani takové osobnosti jako Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla, Ivan Hlinka nebo bratři Holíkové. Největšími favority šampionátu byla muzstva Sovětského svazu a domácích. O zisku medailí také rozhodovalo utkání právě mezi oběma jmenovanými celky. Po remíze s východním sousedem v základní skupině 3:3, jsme ve finále odvěkého rivala porazili 3:2 a zajistili si zlato. Sověti zůstali druzí, bronz zbyl na Švédy.
Sestava mistrů světa: Dzurilla, Holeček - Machač, Pospíšil, Horešovský, Bubla, Tajcnár, Kužela, Bednář - Klapáč, Jar. Holík, Jiří Holík, Kochta, Nedomanský, Haas, Martinec, Hlinka, B. Šťastný, Farda, Paleček - trenéři: Kostka, Pitner.
MS 1976 - Katovice:
Pro čtvrtý titul si dojeli Českoslovenští hokejisté v roce 1976 do polských Katowic, kde nenašli jediného přemozitele. Jako klíčová, jak uz bylo tradicí, se ukázala utkání se Sovětským svazem. V základní skupině jsme Sověty porazili 3:2, ve finálové skupině jsme se stejným soupeřem uhráli remízu 3:3. I ta nám nakonec zaručovala zlato, protože Sovětský svaz ještě prohrál se Švédy 4:3. Pořadí bylo nakonec stejné jako v roce 1972. Naši první, Sověti druzí a Švédové třetí.
Sestava mistrů světa: Holeček, Drurilla - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, F. Kaberle st., Dvořák, Chalupa - Martinec, J. Novák, B. Štastný, Hlinka, Jiří Holík, E. Novák, Nový, Pouzar, Černík, P. Šťastný, P. Šťastný - trenéři: Gut, Starší.
MS 1977 - Vídeň:
Vídeň 1977 znamenala pro naše barvy první obhájení zlatých medailí. Do Rakouska přijely vyrovnané týmy, v mužstvech Kanady a Spojených států se objevili i profesionálové z NHL. Příprava všech týmů byla pečlivá, zvláště pak Sovětů. Zámořští hokejisté měli jediný cíl - získat pro Nový svět zlaté medaile, ale na šampionátu se prezentovali tvrdou hrou daleko za hranicemi pravidel a žádné medaile na ně nakonec nezbyly. O ty se opět podělila tři nejlepší muzstva té doby. V základní skupině jsme podlehli Rusům 1:6 a remizovali s Kanadou 3:3, do finálové skupiny šlo z prvního místa muzstvo Švédska. Ve finále vrátila naše reprezentace porázku Sovětům (4:3)a poradila si i týmem Švédska (2:1). Kanada nám však nic nedarovala a nakonec nám zámořský soupeř nadělil 8 branek. (8:2). Ani tato porázka však uz našim nemohla zisk pátých zlatých medailí překazit.
Sestava mistrů světa: Holeček, Dzurilla - Machač, Pospíšil, Bubla, Kajkl, F. Kaberle st., Dvořák, Chalupa - Martinec, Nový, Ebermann, J. Novák, Hlinka, Holík, M. Šťastný, P. Šťastný, Pouzar, E. Novák, Lukáč - trenéři: Gut, Starší.
MS 1985 - Praha:
Jednapadesáté mistrovství světa patřilo v historii šampionátů k vůbec nejtěžším.V Československé metropoli se v dresu Kanady objevil tehdy ještě mladý Mario Lemieux, který později uchvátil hokejový svět svým uměním. V základní skupině jsme opět hráli velmi dobře a podle předpokladu podlehli pouze Sovětům. Ti byli po zisku zlatých olympijských medailí ze Sarajeva největšími favority turnaje. Do finálové skupiny hrané kazdý s kazdým, postoupila tato čtyři muzstva: Sovětský svaz, Československo, Kanada a Spojené státy. Zde dokázali domácí vrátit Sovětům porázku a o zlato se utkali s Kanadou. V jednom z nejnapínavějších utkání šampionátu porazili hokejisté Československa soupeře 5:3 a získali po šesté zlato. Tři góly v utkání s Kanadou vstřelil Jiří Šejba. V boji o bronz podlehl Sovětský svaz Spojeným státům.
Sestava mistrů světa: Králík, Šindel - Kadlec, Hořava, Uvíra, Benák, Stavjaňa, Musil, Svoboda, Lukáč, Rusnák, Liba, Hrdina, Růžicka, Richter, Lála, Pašek, Šejba, Válek, Kameš, Pivoňka, Rosol - trenéři: Bukač, Neveselý.
MS 1996 - Vídeň:
V tomto roce se ve Vídni podařilo českým hokejistům zopakovat úspěch z města valčíků z roku 1977. Hokejová špička se už dávno vyrovnala a neexistoval jasný favorit. Mužstvo Ruska po rozpadu Sovětského svazu už nebylo tou Sbornou, jakou vedl v 80. letech legendární Viktor Tichonov, naopak na medaile si dělali nárok Finové a mezi možné vítěze mohl patřit velmi silný tým Švédska. Do turnaje, který se hrál novým systémem na dvě skupiny, ze kterých postupovalo osm týmů do play off, vstoupili nejlépe naši hokejisté. Ve své skupině ani jednou neprohráli a do vyřazovacích bojů šli z prvního místa. Ve čtvrtfinále si český tým poradil s Němci lehce 6:0 a postoupil do semifinále. Zde narazil na velmi silný celek Spojených států, který praktikoval po celý turnaj obranný styl hry zvaný past. Proti Čechům mu však taktika nevyšla a z ledu odešel poražen snadno 5:1. Ve finále čekala Kanada nabitá jmény z NHL. Kanaďané se ujali vedení, ale dvěma krásnými brankami otočil skóre výborně hrající Robert Lang. Tak jako po celý šampionát podržel tým při kritických situacích brankář Roman Turek, který zlikvidoval i nájezdy největší hvězdy zámořského týmu Paula Karyii. Nakonec se podařilo soupeři vyrovnat a utkání spělo do prodloužení. V poslední minutě naskočila na led Blue Line vedená Pavlem Paterou. Necelou půl minutu před koncem normální hrací hry nahrál Patera Martinu Procházkovi, který nepříliš tvrdou střelou překonal kanadského brankáře a zajistil pro samostatnou Českou republiku první zlatou medaili. Soupeř se ještě pokusil o power play, ale vítězství pojistil brankou do opuštěné kanadské klece Jiří Kučera.
Sestava mistrů světa: Turek, Čechmánek, Franěk - Neckář, Vykoukal, Kadlec, Stavjaňa, Kaberle, Veber, M. Sýkora - Patera, Ujčík, Výborný, Kučera, Dopita, Bonk, Bělohlav, M. Procházka, Lang, Kysela, Vejvoda, Reichel, Meluzín - trenéři: Bukač, Lener, Uher.
MS 1999 - Lillehammer:
Zlatý úspěch na světovém šampionátu v norském Oslo se nerodil vůbec lehce. Po spanilé jízdě základní skupinou "C", v níz čeští hokejisté přehráli 7:0 Rakousko, 12:2 Japonsko a 4:3 USA, přišel hned na úvod čtvrtfinálové skupiny "F" (čtyři týmy - dva nejlepší postupovali do semifinále), v níž jakékoliv zaváhaní mohlo znamenat konec všem nadějím, šok.
V pátek 7. května totiz naši hráči absolutně vyhořeli s týmem Ruska vedeným největší hvězdou mistrovství útočníkem klubu NHL Ottawa Senators Alexejem Jašinem a po hrozivé prohře 1:6 se rázem české šance na postup mezi nejlepší čtyři celky turnaje výrazně vzdálily. V neděli 8. května bylo naším druhým soupeřem ve skupině F Slovensko a přestože Češi prohrávali v průběhu zápasu 0:2, nakonec zvítězili vysoko 8:2 a naděje na postup do semifinále žila. A paradoxně právě Slovensko nám tuto šanci mnohonásobně zvýšilo, když remizovalo s Ruskem 2:2. K postupu ze čtvrtfinále nám tak "stačilo" v závěrečném klání porazit jakýmkoliv rozdílem Švédy. A to se nám po dokonalém taktickém výkonu a brankách M. Procházky a Ujčíka podařilo a díky výhře 2:0 jsme se dokonce posunuli do semifinále z první příčky skupiny F.
Semifinále se hrálo na dvě utkání. První zápas s Kanadou jsme prohráli 1:2, druhý po divoké přestřelce vyhráli Češi 6:4 a následovalo prodloužení. V nastaveném čase však branka nepadla a o postupu českého týmu do finále rozhodly až samostatné nájezdy, kdy po dvou penaltách vystřídal v brance Hniličku Čechmánek. Třetí nájezd pustil, ale následující dva ano, zatímco Špaček se nemýlil a poslal naše do boje o zlato.
Velké finále se hrálo stejným způsobem jako semifinálové duely, tentokrát se však českým hokejistům podařilo první střetnutí mnohem lépe nez s Kanadou a po zaslouzené výhře 3:1 nám stačilo ke zlatu v odvetě remizovat. Avšak Finové druhý den hráli o poznání lépe, naopak našim se nedařilo a po výsledku 1:4 se mělo o titulu mistra světa rozhodnout v prodlouzení nebo v samostatných nájezdech.
Do nastaveného času vstoupili naši hokejisté jako vyměnění, vzpomněli si na svůj dobrý výkon z předchozího dne a zatlačili seveřany do defenzívy. V 17. minutě prodlouzení pak Jan Hlaváč na dva pokusy protlačil kotouč za záda Kiprusoffa, dal svůj zivotní gól a zajistil pro Českou republiku zlaté medaile. Stříbro tedy putovalo do Finska, v souboji o třetí místo přehráli Švédové kanadský tým 3:2 a získali bronzové medaile.
Kromě týmového úspěchu dosáhli naši hokejisté v Norsku také individuálních ocenění. František Kučera byl vyhlášen podle direktoriátu nejlepším obráncem šampionátu, do prvního All star týmu se vešel další bek Pavel Kubina a také útočník Martin Ručinský.
Sestava mistrů světa: Hnilička, Čechmánek, Prusek - L. Procházka, F. Kaberle, Špaček, Kubina, Kučera, Benýšek - Moravec, M. Procházka, Patera, Ujčík, Výborný, Hlaváč, Čaloun, Šimíček, Vlasák, Dvořák, P. Sýkora, Ručinský, Meluzín, Kucharčík - trenéři: Hlinka, Augusta, Martinec.
MS 2000 - Petrohrad:
Na mistrovství světa v Petrohradu dokázal český tým, vedený dvojicí reprezentačních trenérů Josef Augusta - Vladimír Martinec, obhájit mistrovský titul. Po velkých problémech s nominací, kdy se omluvila řada hokejistů z NHL i z domácí extraligy, dalo trenérské duo Augusta - Martinec důvěru dvanácti nováčkům. Jako výrazné posily se opět ukázali hokejisté ze zámoří.
Úvod turnaje byl hodně rozpačitý.Po vydřeném vítězství nad Nory a utrápené výhře nad "věčnými hokejovými učedníky" z Japonska by na český tým vsadil málokdo. Ale trápení s "hokejovými trpaslíky" postihlo více klubů a Češi alespoň neztráceli body. Do třetího zápasu v základní skupině C proti Kanadě, ambiciózního týmu složeného z profi hokejistů NHL, nastoupil úplně jiný tým. Kolektivním taktickým a zodpovědným výkonem Kanadu přehrál a zajistil si prvenství ve skupině.
V následné kvalifikaci Češi nejprve přejeli Itálii, aby poté na turnaji poprvé a naposledy narazili. Utkání s Finskem českému týmu nevyšlo. Po dobrém vstupu prohazardovali čeští hokejisté dvoubrankové vedení a přesto, ze byli prakticky po celé utkání o gól napřed, v závěru po hrubkách třikrát inkasovali a prohráli.
Zde se projevila síla českého týmu: hned druhý den je čekal česko - slovenský zápas, ve kterém projevili svou zkušenost a udělili bývalým federálním spoluhráčům další tvrdou lekci. Vítězství 6:2 zajistilo Čechům prvenství v kvalifikační skupině a relativně nejpřijatelnějšího soupeře pro čtvrtfinále - Lotyše.
Tým složený z krajánků působících v různých klubech prakticky po celé Evropě v čele s gólmanem Artursem Irbem, dvojnásobným mistrem světa a jedničkou týmu NHL Carolina Huricanes, začal čtvrtfinálovou bitvu nebojácně, šel dokonce do vedení, ale po minele Irbeho srovnal v přesilovce Varaďa. V dalším průběhu uz Češi dominovali a postoupili do bojů o medaile.
V semifinále nastoupili svěřenci trenéra Augusty podruhé proti Kanadě. Celek ze zámoří byl velice nepříjemný, vedení, které českým barvám zajistil agilní David Výborný, vydrželo přesně 33 vteřin, kdy se podařilo vyrovnat Bradu Isbisterovi a zejména ve druhé třetině visely další kanadské branky ve vzduchu. Češi dobře bránili, Roman Čechmánek exceloval a pak přišla první velká chvíle kapitána týmu Roberta Reichla na turnaji. V čase 51,07 český kapitán vystřelil směrem na branku Jose Theodora a gólman Montrealu Canadiens se začervenal. Zkušeným výkonem český celek jednobrankové vítězství uhájil. Ve finále narazili čeští hokejisté rovněz podruhé na turnaji na Slováky a dokázali vytězit z minima maximum. Brzy soupeři unikli na tříbrankový rozdíl. Slováci ze sebe vydali maximum a celému českému národu zatrnulo, když náš východní soused snížil Šatanem na 4:3. Uklidnění přinesla druhá Reichlova trefa na turnaji, za kterou dostal obraz za poslední vstřelenou branku na šampionátu. Několik vteřin před koncem vyhodil František Kučera kotouč z obranného pásma a mohla propuknout zlatá radost.
Sestava mistrů světa: Čechmánek, Salfický, Hudáček - F. Kučera, M. Sýkora, Martínek, Benýšek, Buzek, F. Kaberle, Štěpánek - Prospal, Reichel, Vlasák, Varaďa, Patera, M. Procházka, Výborný, Dopita, Tomajko, Špaňhel, Broš, Havlát, Čajánek – trenéři: Augusta, Martinec.
MS 2001 - Hannover:
V základní skupině A se Češi postupně střetli s Běloruskem, s Německem a se Švýcarskem. Kouč Josef Augusta varoval, že jeho svěřence nečeká vůbec lehká skupina a jeho slova se naplnila. S Bělorusy po první třetině prohrávali 0:1, ale důležitý vstupní zápas do šampionátu nakonec zvládli a zvítězili 5:1. Ihned po odehrání zápasu se přemístili do Kolína nad Rýnem k druhému duelu skupiny. Němci cestu českému výběru hodně znepříjemnili a na hotel se dostali až po půlnoci.
Němci vsadili na únavu českého týmu, atmosféru zaplněné Kölnareny a podporu více jak osmnácti tisícovek fanoušků a hlavně na úpornou defenzívu. Slavili alespoň částečný úspěch. Vybojovali remízu 2:2. Na třetí duel skupiny se Češi opět přemístili do Norimberku a sehráli duel s nepříjemnými Švýcary, které nakonec porazili 3:1. Kouč Josef Augusta si mohl oddychnout, jeho svěřenci postupovali do kvalifikační skupiny E z prvního místa.
V kvalifikační skupině E čekali český tým postupně Rusové, Italové a Kanaďané. S Rusy česká reprezentace čekala na výhru více než rok. Před Kanadou čekali ještě nevyzpytatelní Italové, kteří předtím dokázali porazit Němce. Jenomže český tým fungoval jako dobře namazaný stroj a nadělil Italům jedenáct branek, díky nimž stačila Čechům k prvenství ve skupině pouze remíza s Kanadou. Ale ani výběr hokejistů z NHL nedokázal český tým zastavit a Wayne Gretzky, který zápas z čestné lože sledoval, musel opět smeknout před hokejovým umem českého týmu. Češi vyhráli 4:2 a postupovali do čtvrtfinále z prvního místa a navíc jako jediný tým bez ztráty vítězství.
Čtvrtfinále svedlo český tým dohromady se Slováky, repríza finálového duelu z předchozího mistrovství světa v Petrohradu se tedy konala hned na prahu play off. Český tým díky brankám Davida Moravce a Jaroslava Hlinky zvítězil 2:0 a posedmé v řadě postoupil mezi poslední čtyři celky na mistrovství světa.
Semifinálovým soupeřem byli Švédové. Skóre sice již po dvaceti vteřinách hry otevřel Robert Reichel, ale Seveřané dokázali v úvodu druhé dvacetiminutovky srovnat a v úvodu třetí třetiny potrestali velmi přísné vyloučení Pavla Kubiny. Po akci dravého Petra Čajánka srovnal Viktor Ujčík. Rozhodnutí nepřineslo ani desetiminutové prodloužení a ke slovu přišly samostatné nájezdy. Proti sobě stanuli Milan Hnilička a Tommy Salo. Oba gólmani byli v první sérii překonáni. Hnilička Jörgenem Johnssonem, Salo Martinem Procházkou, dále však byli neprůstřelní a až ve čtvrté sérii překonal Sala Viktor Ujčík. Fredik Modin, který zahajoval pátou sérii, nastřelil pouze břevno a Češi byli ve finále.
Ve finále zkřížili Čechům cestu Finové. Po dvou třetinách naši prohrávali 0:2, rychlonozí Finové kontrolovali vývoj zápasu. Jenomže ve 45. minutě oživil české naděje Martin Procházka a o deset minut později srovnal Jiří Dopita. Finové si vzali oddechový čas, zapnuli, ale stav 2:2 vydržel až do konce. Finálové zápasy se prodlužují o plných dvacet minut. Češi museli hned v úvodu přestát hru v oslabení, když Petr Čajánek při nepříjemném závaru před Hniličkou zalehl kotouč. Milan Hnilička však odolal náporu a naděje nadále žila. O zlatu nakonec rozhodla Paterova řada. Pavel Patera vybojoval kotouč, našel Davida Moravce, který bekhendem zasunul kotouč za záda finského gólmana Pasi Nurminena a mohla propuknou zlatá česká radost. Od dob legendární sborné Sovětského svazu se nikomu nepodařilo vyhrát tři světové triumfy v řadě, až nyní!
Sestava mistrů světa: Hnilička, Salfický, Hudáček - Martínek, Pilař, F. Kaberle, Kuba, Špaček, Kubina, Richter - Dvořák, Reichel, Ručinský, Ujčík, Čajánek, Vlasák, Moravec, Patera, M. Procházka, Výborný, Dopita, Tomajko, J. Hlinka - trenéres: Augusta, Martinec.
Historie mistrovství světa:
1. MS 1920 (Belgie, Antverpy)
1. Kanada, 2. USA, 3. Československo, 4. Švédsko, 5. Švýcarsko, 6. Francie, 7. Belgie
2. MS 1924 (Francie, Chamonix)
1. Kanada, 2. USA, 3. Velká Británie, 4. Švédsko, 5. - 6. Československo, Francie, 7. - 8. Švýcarsko, Belgie
3. MS 1928 (Švýcarsko, Sv. Mořic)
1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Švýcarsko, 4. Velká Británie, 5. - 7. Československo, Francie, Rakousko, 8. - 10. Belgie, Polsko a Německo, 11. Maďarsko
4. MS 1930 (Francie, Chamonix - Německo, Berlín)
1. Kanada, 2. Německo, 3. Švýcarsko, 4. Rakousko, 5. Polsko, 6. - 9. Československo, Maďarsko, Japonsko, Francie, 10. - 12. Velká Británie, Itálie, Belgie
5. MS 1931 (Polsko, Krynice)
1. Kanada, 2. USA, 3. Rakousko, 4. Polsko, 5. Československo, 6. Švédsko, 7. Maďarsko, 8. Velká Británie, 9. Francie, 10. Rumunsko
6. MS 1932 (USA, Lake Placid)
1. Kanada, 2. USA, 3. Německo, 4. Polsko
7. MS 1933 (Československo, Praha)
1. USA, 2. Kanada, 3. Československo, 4. Rakousko, 5. Německo, Švýcarsko, 7. - 8. Polsko, Maďarsko, 9. Rumunsko, 10. Lotyšsko, 11. Itálie, 12. Belgie
8. MS 1934 (Itálie, Milán)
1. Kanada, 2. USA, 3. Německo, 4. Švýcarsko, 5. Československo, 6. Maďarsko, 7. Rakousko, 8. Velká Británie, 9. Itálie, 10. Rumunsko, 11. Francie, 12. Belgie
9. MS 1935 (Švýcarsko, Davos)
1. Kanada, 2. Švýcarsko, 3. Velká Británie, 4. Československo, 5. Švédsko, 6. Rakousko,7. Francie, 8. Itálie, 9. Německo, 10. Polsko, 11. - 12. Maďarsko, Rumunsko, 13.- 14. Belgie, Lotyšsko, 15. Nizozemsko
10. MS 1936 (Německo, Garmisch-Partenkirchen)
1. Velká Británie, 2. Kanada, 3. USA, 4. Československo, 5.- 6. Německo, Švédsko, 7 - 8. Rakousko, Maďarsko, 9. - 12. Francie, Itálie, Polsko, Japonsko, 13. - 14. Švýcarsko, Lotyšsko, 15. Belgie
11. MS 1937 (Velká Británie, Londýn)
1. Kanada, 2. Velká Británie, 3. Švýcarsko, 4. Německo, 5. Maďarsko, 6. Československo, 7. Francie, 8. Polsko, 9. Norsko, 10. - 11. Rumunsko a Švédsko
12. MS 1938 (Československo, Praha)
1. Kanada, 2. Velká Británie, 3. Československo, 4. Německo, 5. Švédsko, 6. Švýcarsko, 7. - 9. USA, Maďarsko, Polsko, 10. - 14. Rakousko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Norsko
13. MS 1939 (Švýcarsko, Basilej - Curych)
1. Kanada, 2. USA, 3. Švýcarsko, 4. Československo, 5. Německo, 6 Polsko, 7.Maďarsko, 8. Velká Británie, 9. Itálie, 10. Lotyšsko, 11. - 12. Belgie a Nizozemsko, 13. - 14. Finsko, Jugoslávie
14. MS 1947 (Československo, Praha)
1. Československo, 2. Švédsko, 3. Rakousko, 4. Švýcarsko, 5. USA, 6. Polsko, 7. Rumunsko, 8. Belgie
15. MS 1948 (Švýcarsko, Sv. Mořic)
1. Kanada, 2. Československo, 3. Švýcarsko, 4. USA, 5. Švédsko, 6. Velká Británie, 7. Polsko, 8. Rakousko, 9. Itálie
16. MS 1949 (Švédsko, Stockholm)
1. Československo, 2. Kanada, 3. USA, 4. Švédsko, 5. Švýcarsko, 6. Rakousko, 7. Finsko, 8. Norsko, 9. Belgie, 10. Dánsko
17. MS 1950 (Velká Británie, Londýn)
1.Kanada, 2. USA, 3. Švýcarsko, 4. Velká Británie, 5. Švédsko, 6. Norsko, 7. Belgie, 8. Nizozemsko, 9. Francie
18. MS 1951 (Francie, Paříž)
1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Švýcarsko, 4. Norsko, 5. Velká Británie, 6. USA, 7. Finsko, 8. Itálie, 9. Francie, 10. Nizozemsko, 11. Rakousko, 12. Belgie, 13. Jugoslávie
19. MS 1952 (Norsko, Oslo)
1. Kanada, 2. USA, 3. Švédsko, 4. Československo, 5. Švýcarsko, 6. Polsko, 7. Finsko, 8. Západní Německo, 9. Norsko
20. MS 1953 (Švýcarsko, Curych - Basilej)
1. Švédsko, 2. Západní Německo, 3. Švýcarsko, 4. Československo, 5. Itálie, 6. Velká Británie, 7 Švýcarsko B, 8. Rakousko, 9. Nizozemsko, 10. Francie
21. MS 1954 (Švédsko, Stockholm)
1. Sovětský svaz, 2. Kanada, 3. Švédsko, 4. Československo, 5. Západní Německo, 6. Finsko, 7. Švýcarsko, 8. Norsko
22. MS 1955 (Západní Německo, Krefeld - Düsseldorf - Dortmund - Kolín)
1. Kanada, 2. Sovětský svaz, 3. Československo, 4. USA, 5. Švédsko, 6.Západní Německo, 7 Polsko, 8. Švýcarsko, 9. Finsko, 10. Itálie, 11. Rakousko, 12. Nizozemsko, 13. Jugoslávie, 14. Belgie
23. MS 1956 (Itálie, Cortina d´Ampezzo)
1. Sovětský svaz, 2. USA, 3. Kanada, 4. Švédsko, 5. Československo, 6. Západní Německo, 7. Itálie, 8. Polsko, 9. Švýcarsko, 10. Rakousko
24. MS 1957 (Sovětský svaz, Moskva)
1. Švédsko, 2. Sovětský svaz, 3. Československo, 4. Finsko, 5. NDR, 6. Polsko, 7. Rakousko, 8.Japonsko
25. MS 1958 (Norsko, Oslo)
1. Kanada, 2. Sovětský svaz, 3. Švédsko, 4. Československo, 5. USA, 6. Finsko, 7. Norsko, 8. Polsko
26. MS 1959 (Československo, Bratislava - Ostrava - Brno - Kladno - Kolín - Praha)
1. Kanada, 2. Sovětský svaz, 3. Československo, 4. USA, 5. Švédsko, 6. Finsko, 7. Západní Německo, 8. Norsko, 9. NDR, 10. Itálie, 11. Polsko, 12. Švýcarsko
27. MS 1960 (USA, Squaw Valley)
1. USA, 2. Kanada, 3. Sovětský svaz, 4. Československo, 5. Švédsko, 6. Západní Německo, 7. Finsko, 8. Japonsko, 9. Austrálie
28. MS 1961 (Švýcarsko, Ženeva - Lausanne)
1. Kanada, 2. Československo, 3. Sovětský svaz, 4. Švédsko, 5. NDR, 6. USA, 7. Finsko, 8. Západní Německo
29. MS 1962 (USA, Colorado Springs - Denver)
1. Švédsko, 2. Kanada, 3. USA, 4. Finsko, 5. Norsko, 6. Západní Německo, 7 Švýcarsko, 8. Velká Británie, 9. Norsko
30. MS 1963 (Švédsko, Stockholm)
1. Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Československo, 4. Kanada, 5. Finsko, 6. NDR, 7. Západní Německo, 8. USA
31. MS 1964 (Rakousko, Innsbruck)
1. Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Československo, 4. Kanada, 5. USA, 6. Finsko, 7 Západní Německo, 8. Švýcarsko, 9. Polsko, 10. Norsko, 11. Japonsko, 12. Rumunsko,13. Rakousko, 14. Jugoslávie, 15. Itálie, 16. Maďarsko
32. MS 1965 (Finsko, Tampere - Pori)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Švédsko ,4. Kanada, 5. NDR, 6. USA, 7. Finsko, 8. Norsko, 9. Švýcarsko, 10. Západní Německo
33. MS 1966 (Jugoslávie, Ljublaň)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Kanada, 4. Švédsko, 5. NDR, 6. USA, 7 Finsko, 8. Polsko
34. MS 1967 (Rakousko, Vídeň)
1. Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Kanada, 4. Československo, 5. USA, 6. Finsko, 7. NDR, 8. Západní Německo
35. MS 1968 (Francie, Grenoble)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Kanada, 4. Švédsko, 5. Finsko, 6. USA, 7. Západní Německo, 8. NDR
36. MS 1969 (Švédsko, Stockholm)
1. Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Československo, 4. Kanada, 5. Finsko, 6. USA
37. MS 1970 (Švédsko, Stockholm)
1. Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Československo, 4. Finsko, 5. NDR, 6. Polsko
38. MS 1971 (Švýcarsko, Bern - Ženeva)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. Západní Německo, 6. USA
39. MS 1972 (Československo, Praha)
1. Československo, 2. Sovětský svaz, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. Západní Německo, 6. Švýcarsko
40. MS 1973 (Sovětský svaz, Moskva)
1. Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Československo, 4. Finsko, 5. Polsko, 6. Západní Německo
41. MS 1974 (Finsko, Helsinky)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. Polsko, 6. NDR
42. MS 1975 (Západní Německo, Mnichov - Düsseldorf)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. Polsko, 6. USA
43. MS 1976 (Polsko, Katovice)
1. Československo, 2. Sovětský svaz, 3. Švédsko, 4. USA, 5. Finsko, 6. Západní Německo, 7. Polsko, 8. NDR
44. MS 1977 (Rakousko, Vídeň)
1. Československo, 2. Švédsko, 3. Sovětský svaz, 4. Kanada, 5. Finsko, 6. USA, 7. Západní Německo, 8. Rumunsko
45. MS 1978 (Československo, Praha)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Kanada, 4. Švédsko, 5. Západní Německo, 6. USA, 7. Finsko, 8. NDR
46. MS 1979 (Sovětský svaz, Moskva)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Švédsko, 4. Kanada, 5. Finsko, 6. Západní Německo, 7. USA, 8. Polsko
47. MS 1981 (Švédsko, Stockholm - Göteborg)
1. Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Československo, 4. Kanada, 5. USA, 6. Finsko, 7. Západní Německo, 9. Nizozemí
48. MS 1982 (Finsko, Tampere - Helsinky)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Kanada, 4. Švédsko, 5. Finsko, 6. Západní Německo, Itálie, 8. USA
49. MS 1983 (Západní Německo, Düsseldorf - Dortmund - Mnichov)
1. Sovětský svaz, 2. Československo, 3. Kanada, 4. Švédsko, 5. Západní Německo, 6. NDR, 7. Finsko, 8. Itálie
50. MS 1985 (Československo, Praha)
1. Československo, 2. Kanada, 3. Sovětský svaz, 4. USA, 5. Finsko, 6. Švédsko, 7. Západní Německo, 8. NDR
51. MS 1986 (Sovětský svaz, Moskva)
1.Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Kanada, 4. Finsko, 5. Československo, 6. USA, 7. Západní Německo, 8. Polsko
52. MS 1987 (Rakousko, Vídeň)
1. Švédsko, 2. Sovětský svaz, 3. Československo, 4. Kanada, 5. Finsko, 6. Západní Německo, 7. USA, 8. Švýcarsko
53. MS 1989 (Švédsko, Stockholm)
1. Sovětský svaz, 2. Kanada, 3. Československo, 4. Švédsko, 5. Finsko, 6. USA, 7 Západní Německo, 8. Polsko.
54. MS 1990 (Švýcarsko, Bern - Fribourg)
1. Sovětský svaz, 2. Švédsko, 3. Československo, 4. Kanada, 5. USA, 6. Finsko, 7. Západní Německo, 8. Norsko
55. MS 1991 (Finsko, Turku - Tampere - Helsinky)
1. Švédsko, 2. Kanada, 3. Rusko, 4. USA, 5. Finsko, 6. Československo, 7. Švýcarsko, 8. Západní Německo
56. MS 1992 (Československo, Praha- Bratislava)
1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Československo, 4. Švýcarsko, 5.- 8. Kanada, Rusko, USA, Západní Německo, 9.- 10. Norsko, Itálie, 11. Francie, 12. Polsko
57. MS 1993 (Západní Německo, Dortmund - Mnichov)
1. Rusko, 2. Švédsko, 3. Česká republika, 4. Kanada, 5. Německo, 6. USA, 7 Finsko, 8. Itálie, 9. Rakousko, 10. Francie, 11. Norsko, 12. Švýcarsko
58. MS 1994 (Itálie, Canazei - Bolzano - Milán)
1. Kanada, 2. Finsko, 3. Švédsko, 4. USA, 5. Rusko, 6. Itálie, 7. Česká republika, 8. Rakousko, 9. Západní Německo, 10. Francie, 11. Norsko, 12. Velká Británie
59. MS 1995 (Švédsko, Stockholm- Gävle)
1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Kanada, 4. Česká republika, 5. Rusko, 6. USA, 7. Itálie, 8. Francie, 9. Norsko, 10. Německo, 11. Rakousko, 12. Švýcarsko
60. MS 1996 (Rakousko, Vídeň)
1. Česká republika, 2. Kanada, 3. USA, 4. Rusko, 5. Finsko, 6. Švédsko, 7. Itálie, 8. Německo, 9. Norsko, 10. Slovensko, 11. Francie, 12. Rakousko
61. MS 1997 (Finsko, Helsinky - Tampere)
1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Česká republika, 4. Rusko, 5. Finsko, 6. USA, 7. Lotyšsko, 8. Itálie, 9. Slovensko, 10. Francie, 11. Německo, 12. Norsko
62. MS 1998 (Švýcarsko, Curych - Basilej)
1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Česká republika, 4. Švýcarsko, 5. Rusko,6. Kanada, 7. Slovensko, 8. Bělorusko, 9. Lotyšsko, 10. Itálie, 11. Německo, 12. USA, 13. - 16. Francie, Japonsko, Kazachstán, Rakousko
63. MS 1999 (Norsko, Oslo - Hamar - Lillehammer)
1. Česká republika, 2. Finsko, 3. Švédsko, 4. Kanada, 5. Rusko, USA, Slovensko, Švýcarsko, 9. Bělorusko, 10. Rakousko, 11. Lotyšsko, 12. Norsko, 13. Itálie, Ukrajina, Francie, Japonsko
64. MS 2000 (Rusko, Petrohrad)
1. Česká republika, 2. Slovensko, 3. Finsko, 4. Kanada, 5. USA, 6. Švýcarsko, 7. Švédsko, 8. Lotyšsko, 9. Bělorusko, 10. Norsko, 11. Rusko, 12. Itálie, 13. Rakousko, 14. Ukrajina, 15. Francie, 16. Japonsko
65. MS 2001 (Německo, Hannover - Kolín - Norimberk)
1. Česká republika, 2. Finsko, 3. Švédsko, 4. USA, 5. Kanada, 6. Rusko, 7. Slovensko, 8. Německo, 9. Švýcarsko, 10. Ukrajina, 11. Rakousko, 12. Itálie, 13. Lotyšsko, 14. Bělorusko, 15. Norsko, 16. Japonsko
66. MS 2002 (Švédsko, Göteborg - Jönköping - Karlstad)
1. Slovensko, 2. Rusko, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. Česká republika, 6. Kanada, 7. USA, 8. Německo, 9. Švýcarsko, 10. Ukrajina, 11. Lotyšsko, 12. Rakousko, 13. Slovinsko, 14. Polsko, 15. Itálie, 16. Japonsko
67. MS 2003 (Finsko, Helsinky - Turku - Tampere)
1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Slovensko, 4. Česká republika, 5. Finsko, 6. Německo, 7. Rusko, 8. Švýcarsko, 9. Lotyšsko, 10. Rakousko, 11. Dánsko, 12. Ukrajina, 13. USA, 14. Bělorusko, 15. Slovinsko, 16. Japonsko
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz