Gudas o velké výzvě: Pamatuju si MS 2011, do Bratislavy se moc těším!

Foto: Facebook Česká hokejová reprezentace

Skvělá zpráva pro českou obranu, ministrem obrany národního týmu bude na mistrovství světa znovu Radko Gudas. Tvrďák z Philadelphie před víc než dvěma týdny ukončil za Atlantikem sezonu a nyní už polyká dávky na kempu elitního výběru v Nitře. „Když pro mě mají trenéři místo, vždycky rád přijedu," povídá upřímně.

Nový fanshop

O nástupu do reprezentace měl prý Gudas jasno delší dobu. „V průběhu sezony jsme já a Kuba Voráček mluvili s Petrem Nedvědem. Tehdy jsme byli na chvostu tabulky a start mu přislíbili," povídá. Někdejší bek Kladna či Berouna je fit, hokej miluje. Tak proč si neprodloužit sezonu. „Trénuju celé léto, abych vydržel hrát dlouho, ne abych končil v dubnu. Myslím, že formu také mám," dodává.

Odpočinek? Návštěva dědy a týden na kole v Rakousku

Za zády nechal krátké volno, během něhož si odpočinul. „Hned asi čtyři dny po konci sezony jsme letěli domů. S rodinou jsme byli za dědou, protože měl úraz, tak aby byl v pohodě. Manželka nás teď vytáhla na týden na kola do Rakouska, takže jsme šlapali po kopcích a také u jezera," připomíná s úsměvem.

Foto: nhl.com

Hokej na chvilku zmizel z hlavy, což Radkovi přišlo vhod. „Na bruslích jsem byl naposledy ještě před odletem ve Philadelphii. Bude řehole do toho naskočit, ale cítím se dobře. Zdravý a odpočatý, což je důležité," hlásí. V hlavě už převaluje myšlenky na mistrovství světa, český národní tým ho zahájí 10. května v Bratislavě.

"Mám už ze sezony dost létání, je tedy fajn, že šampionát bude na Slovensku a svezu se vlakem," povídá z vesela. „Hrát kousek od domova bude zase nová zkušenost a já se na to moc těším. Pamatuji si mistrovství 2011. Navíc rodinka z manželčiny strany pochází z Trenčína, takže určitě přijedou na zápasy a bude jich víc, než když se hraje někde jinde."

Věděl jsem, že mladým klukům musím jít příkladem tvrdou prací

Osobně podívat se může i tatínek Leo, na minulých šampionátech tak chtěl učinit až na zápasy, které by rozhodovaly o medailích. „Doufám, že teď bude už od začátku, aby taky jednou něco viděl (úsměje se). Měl by dorazit už tento týden na přípravné zápasy se Slováky," doplňuje.

Foto: Facebook Česká hokejová reprezentace

Jakmile Radko slyší dotaz, jaký má pocit z uplynulé sezony, reaguje pozitivně: „Měl jsem ji vcelku podařenou. Nebylo moc chvil a zápasů, kdybych hrál špatně. Hrál jsem si svůj hokej a věděl, že těm mladým klukům musím jít příkladem tvrdou prací. To bylo pro nejdůležitější. Samozřejmě bych všechny osobní úspěchy vyměnil za šanci být v play off, protože to může vyhrát úplně kdokoliv. Vždyť nejlepší týmy konferencí už jsou venku ze hry," upozorňuje. Stanley Cup by i letos přál někomu z krajanů. „Určitě by mě potěšilo, kdyby vyhrálo San Jose, zasloužili by si to. Ale kamarády mám ve spoustě dalších mužstev."

Také hokejisté Flyers původně toužili zabojovat o nejcennější trofej. „Nečekali jsem, že skončíme bez play off," přiznává. „Domnívali jsme se, že máme super tým se skvělými mladými hráči. A že nám to bude šlapat. Bohužel jsem se dostali do dost velkého bodového manka, v podstatě celou sezonu jsme měli navíc problém s gólmany, takže to nebylo úplně optimální." Philadelphia protočila rekordních osm brankářů! „Nebylo to jednoduché. Mladý tým s mladými obránci, gólmani, co nebyli zvyklí na to, že někdo mluví a někdo ne... Jako jeden z nejzkušenějších beků jsem musel kluky do té komunikace tlačit."

Vyhráli jsme 13 ze 16 zápasů a byly 3 body od postupu. Ale pak došly síly

Klub nakonec svého muže číslo jedna našel, nedávný junior Carter Hart je velkým příslibem do budoucna. „Zvedlo se to, udělali jsme dobrou šňůru. Vyhráli jsme asi 13 zápasů ze 16 a byli tři body od postupové pozice. Ale pak došly síly. Takže velké zklamání. Měli jsme tým na play off, bohužel, v sezoně se toho proti nám sešlo až příliš. Ale bylo to hlavně o nás, jakékoli výmluvy nejsou na místě. Více se zadařilo jiným," konstatuje racionálně.

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

Potenciál u Letců byl. „Tím víc mrzí, když pak člověk vidí, čeho jsme byli schopní. Ten začátek byl ale šílenej. Nevyhrávat zápasy, u nichž jsme cítili, že bychom je vyhrát měli – to bylo hrozný. Věřím, že se z toho všichni poučí a přijdou na sezonu mnohem hladovější," říká rázně. V klubu bezpochyby dojde na změny. „Už v sezoně skončili generální manažer a hlavní trenér, nějaké změny určitě budou. My jsme ale malí páni, abychom věděli, co přijde. Uvidíme po 1. červenci," uzavírá.


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz