Jsem hrdý na všechny kluky, hlásí Nečas. Co slyšel od šéfů Caroliny?

Foto: Klára Petrásková

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) Na mistrovství světa juniorů zahrál skvěle. Martin Nečas nasbíral tři branky a osm nahrávek, v hodnocení produktivity turnaje byl lepší jenom Američan Mittelstadt. Ale jednom díky vyššímu počtu gólů. Útočník brněnské Komety by mohl být spokojen, jenomže dvacítka nezvládla závěrečná utkání se zámořskými výběry. A sen o medaili je fuč. "Soupeři hráli lépe, prostě nás přejeli. Medaile je škoda, ale postoupili jsme do semifinále. Díval bych se na to pozitivně," připomíná.

Fanshop

Duel s Američany se pro české hokejisty proměnil ve velké zklamání. Začátek ještě vcelku šel, jenomže pak dvacítka dvakrát inkasovala při vlastní přesilovce a soupeř se rozjel naplno. "Myslím, že Amerika byla lepší i v první třetině. To je turnaj. Už ve skupině jsme měli každý zápas vyrovnaný, museli jsme hrát až do konce. V utkáních s Kanadou a Amerikou nám pak možná chyběly síly," přemítá.

Skončili jsme čtvrtí na světě. Podle mě to není zklamání

Vysoká prohra juniory štvala, takhle se s turnajem loučit nechtěli. Zámořské výběry jsou na vysoké úrovni, jejich vítězství by neměla smazat všechno dobré, co reprezentanti předtím v Buffalu vybojovali. "Musím říci, že jsem hrdý na všechny kluky. Jak na realizační tým, který byl výborný, tak na hráče. Předvedli výborný turnaj. Díval bych se na to tak, že můžeme být rádi hlavně za postup do semifinále. To tady dlouho nebylo."

Debakl s Američany a také předchozí prohra s javorovými listy ovšem vystoupení mužstva na turnaji dost kazí. "Vždycky jsme odehráli špatnou druhou třetinu, v semifinále i potom v zápase o bronz. Soupeř nám dal čtyři, pět gólů, což je pak těžké hodnotit. Museli bychom se podrobně podívat na to, co jsme udělali za chyby. Každý viděl, že Kanada a Amerika měly navrch. Třetinu jsme odolávali, pak byli soupeři lepší. Tyhle týmy patří se Švédskem k nejsilnějším na světě, my skončili čtvrtí. Podle mě to není zklamání."

Po 13 letech v elitní čtyřce? Je to úspěch, ví Chytil

Hlavně první část turnaje a vstup do play off vyšly hokejistům náramně. "Pro nás byl klíč postoupit přes čtvrtfinále. To se povedlo. Ve skupině jsme nasbírali devět bodů, což je hodně dobrý výsledek. Jen mě mrzí, že jsme nevyhráli jeden z posledních dvou zápasů. A nezískali medaili," potvrzuje. Jakmile je vyzván, aby vybral nejkrásnější zážitek z mistrovství světa, hned odpovídá: "Asi výhra s Finskem na nájezdy. To bylo nejemotivnější utkání, moc hezký okamžik."

Nečase mohou těšit osobní výkony. V bodování šampionátu skončil druhý, společně s Filipem Zadinou a Liborem Hájkem byli v utkáních pořádně vidět. "Musím říci, že jsem se na turnaji cílil dobře. Ale nerad bych hodnotil sám sebe. Všichni jsme hráli kvalitní hokej, pak nám trošku došly síly a tím pádem jsme tolik nebruslili jako předtím ve skupině nebo ve čtvrtfinále." Závěr šampionátu se nepovedl. "Chytli jsme Kanadu a Ameriku, znovu se ukázalo, že jsou lepší," dodává upřímně.

Na statistiky nehraju. Hlavní jsou výsledky, body pro tým

Zmíněné individuální počiny nijak nesledoval. "Ani nevím, jak přesně jsme ve statistikách skončili. Já na tohle nehraju. Snažím se to nesledovat. Člověk na to narazí, když tyhle informace naskočí na internetu. Hlavní jsou ale výsledky, body pro tým. Na turnaji jsem měl největší radost z postupu do semifinále. Úspěch v posledních dvou zápasech by byla třešnička na dortu, která nám chyběla."

Výhodou letošní české party je, že v ní měla docela velké zastoupení skupina mladších hokejistů. Pokud zůstanou pohromadě, za rok v Kanadě by to mohlo být hodně zajímavé. "Zase tam bude motivace zvládnout čtvrtfinále. A také hrát hokej, který bude bavit nejen nás, ale i fanoušky. Doufám, že letos si to sledování zápasů užili. Pro nás to byl velký zážitek. Musím říci, že jsem ještě nezažil turnaj, aby někde byl takový realizační tým a taková parta kluků. Je těžké z Buffala odjíždět, my mladší se budeme tím spíš těšit na další rok."

V Kometě zůstanu do konce sezony. Co bude dál, to se uvidí

Na mistrovství světa byl Nečas pod dohledem představitelů Caroliny, za kterou v letošní sezoně už stihl jeden duel NHL. Útočníka Komety z tribuny pozorovali generální manažer Ron Francis se skautem Robertem Kronem. Po utkání o bronz se oba za Nečasem zastavili u kabiny. Nabízí se otázka, jestli náhodou není ve hře jeho návrat do kádru Hurricanes. "O tom jsme se vůbec nebavili. Jsem v Kometě, kam se po turnaji vracím," potvrzuje.

Debata s Ronem Francisem se týkala více témat. "Mluvili jsme spolu o situaci v Kometě, o šampionátu. Bavili jsme se celkově o spoustě věcí." Je jasné, že do NHL by Martin rád vyrazil. Ale nespěchá. "Určitě by mě to lákalo. Zpátky by mě musela pustit Kometa, kam jsem se vrátil do konce sezony. Což chci dodržet. Zůstanu, a co bude potom, to se uvidí," poví s nadhledem. Jeho forma na dvacítkách vyvolala úvahy, zda nenastal čas, aby tenhle konstruktivní tvůrce hry dostal příležitost v reprezentaci dospělých. A třeba se i prosadil do olympijské nominace. "To není otázka pro mě. Já se tu snažil předvádět to nejlepší, co umím. Ostatní se mi těžko hodnotí," připomene závěrem.

Na ledě jsme nechali všechno, hlásí kapitán Zachar

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz