Dvacítku srazil kolaps. Závěrečné bitvě vládli Američané, Češi končí čtvrtí

Foto: Klára Petrásková

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) Toužili dokráčet za vysněnou medailí, jenže duel o bronz s Američany se z pohledu českých juniorů proměnil v hrůzu. Zkáza dvacítky zase začala vlastními chybami, při vlastní přesilovce hokejisté dvakrát inkasovali. V prostředním dějství pak nakoupili pytel branek. Následně sice zvedli hlavu a skóre lehce upravili, nicméně poslední duel na turnaji pro ně skončil debaklem. Třetí příčka patří Američanům, Češi končí čtvrtí, což je nejlepší umístění za posledních třináct let. Tečka s týmem USA ale celkový dojem zbytečně pokazila...

Fanshop

Čeští hokejisté před utkáním slibovali maximální nasazení, věděli, že mají unikátní příležitost, jak vydolovat životní úspěch. Duel o bronz zpravidla patří týmu, který rychleji zapomene na semifinálové vyřazení, a najde v sobě víc sil. Lépe začali Američané, měli střeleckou aktivitu, juniorům připsali úvodní ránu na branku až ve 13. minutě. Kořenář předtím pokryl zakončení Foxe i J. Andersona, na opačné straně se tlačil do brankoviště domácího výběru Lauko.

Reprezentanti postupně vyrovnali hru a stále víc se osmělovali. Když v čase 19:02 zamířil na trestnou lavici obránce Samberg, měli Češi první přesilovku. Jenomže s ní naložili lajdácky! Místo aby se pokusili otevřít skóre, nechal si Kaut sebrat kotouč. Trent Frederic s ním nabruslil před Kořenáře a 3.4 sekundy před sirénou napnul síť – 0:1. Tenhle šok mohla dvacítka napravit, početní výhoda po pauze pokračovala. Ovšem místo toho Češi znovu inkasovali. J. Anderson objel bránu, našel volného Ryana Pohlinga a ten neměl problém trefit  – 0:2. Gól padl po devíti (!) vteřinách hry.

Po 13 letech v elitní čtyřce? Je to úspěch, ví Chytil

Tenhle úder hokejisty srazil. Američané ožili, najednou jich byl plný led. Hru začali jasně kontrolovat. Odpovědět mohl hezkou střelou Lauko, leč minul. V čase 24:18 už to bylo o tři. Tkachuk namířil kotouč do brankoviště, odkud ho za Kořenáře poslal s přispěním teče Joey Anderson – 0:3. V české kleci došlo podobně jako během semifinále ke střídání, Kořenáře nahradil Škarek. Ale aniž by si sáhl na puk, jihlavský gólman hned inkasoval: Pohotový centr Hughese usměrnil mezi tři tyče Trent Frederic – 0:4.

Jestliže proti Kanadě byla druhá třetina z českého pohledu mizerná, tak co napsat o prostředním dějství s Američany. Češi se zcela vytratili. Hráli v depresi, domácí naopak uvolněně. Ve 28. minutě fauloval Hájek najetého Kieffera Bellowse, který pak proměnil nařízení trestné střílení – 0:5. Ve 36. minutě uzavřel hattrick Trent Frederic, když tvrdě pálil z levé strany – 0:6. Do druhé přestávky pak Škarek gól ještě gól od Kieffera Bellowse, kotouč z jeho hokejky letěl nekompromisně na zadní tyč – 0:7.

Na ledě jsme nechali všechno, hlásí kapitán Zachar

Pohledem českého výběru to byl zápas jako z nejhoršího snu. Souhra nefungovala, junioři nedokázali krotit americké nájezdníky, kteří si počínali s velkou chutí a pořád neměli dost. Na konci prostředního dějství dostal čtyřminutový trest za vysokou hůl Hughes. Po druhé přestávce se do české brány vrátil znovu Kořenář, a hokejisté docílili první branky. V přesilovce tvrdě pálil Budík, za Oettingera poslal kotouč Martin Kaut – 1:7. Za chvilku inkasovali domácí znovu, gólmanovi mezi nohy hezky mířil Radovan Pavlík – 2:7.

Následně byl vyloučen Kaut a také Američané si připsali povedenou přesilovku, Trent Frederic zůstal před Kořenářem úplně sám a v duelu skóroval už počtvrté – 2:8. Hrál se nevídaně bezstarostný hokej, juniorům slouží ke cti, že se aspoň snažili lehce upravit hrozivé skóre. Ve 48. minutě se prosadil Daniel Kurovský – 3:8, záhy byl blízko radosti Nečas. O výsledku ale bylo dávno rozhodnuto. V čase 57:10 uzavřel skóre Patrick Harper – 3:9. Češi nezvládli ani druhý duel, v němž mohli zabojovat o medaili. Na závěr šampionátu si připsali vysokou porážku a obsadili konečnou čtvrtou příčku. Bronz patří Američanům.

Výsledek utkání o 3. místo

ČESKO – USA 3:9 (0:1, 0:6, 3:2)

Branky a nahrávky: 41. Kaut (Hájek, Nečas), 42. Pavlík (Kodýtek, Vála), 48. Kurovský (Pavlík, Kodýtek) – 20. Frederic, 21. Poehling (J. Anderson, Perunovich), 25. J. Anderson (B. Tkachuk, Mittelstadt), 26. Frederic (Hughes, Tufte), 28. Bellows z trestného střílení, 33. Frederic, 40. Bellows (Norris), 46. Frederic (Bellows, Harper), 58. Harper (Samberg).
Rozhodčí: Schukies (Německo), Sjöqvist (Švédsko) – Kilian (Norsko), McCrank (Kanada).
Vyloučení: 2:4.
Využití: 1:1.
Oslabení: 0:2.
Střely na branku: 35:39 (8:12, 5:16, 22:11).
Diváci: 7 122.
Nejlepší hráči: Libor Hájek – Trent Frederic.
Česko: Kořenář (25. – 40. Škarek) – Hájek, Budík, Hrdinka, Galvas, Šalda, Vála, Král –  Kaut, Reichel, Zachar –  Zadina, Nečas, Michnáč –  Kurovský, Chytil, Pavlík – Safin, Hrabík, Lauko –  Kodýtek. Trenéři: Pešán, Vlach a Přerost.
USA: Oettinger (57. Swayman) – Fox, Samberg, Lindgren, Perunovich,  Peeke, M. Anderson, Hughes – Poehling, Yamamoto, Bellows –  B.Tkachuk, Mittelstadt, J. ANderson –  Norris, Harper, Jones –  Tufte, Frederic. Trenéři: Morzko a G. Brown.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz