Necinklo to, ale vzpomínat budu v dobrém, říká Šalda. Kaut čtvrté místo bere

Foto: Klára Petrásková

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) Na šampionátu dvacetiletých zaznamenali nejlepší výsledek za posledních třináct let. Junioři obsadili čtvrté místo, ale poslední dva duely proti zámořským sokům se jim nepovedly. Na semifinále s Kanadou navázala porážka od Američanů, medaile visela příliš vysoko. "Škoda, že to necinklo, ale vzpomínat budu v dobrém. Myslím, že mohu mluvit za kluky. Měli jsme super partu, mezi hráči i trenéry. Tým si sednul," konstatuje Radim Šalda.

Fanshop

Češi se domácímu výběru vyrovnali jen v první třetině. Pak inkasovali dvakrát při vlastní přesilovce, soupeř převzal otěže duelu a začal koncertovat. "Možná sehrála roli únava, trošku jsme měli zatavené nohy. Není to výmluva, ale zápas s Kanadou skončil hodně pozdě, někteří kluci šli na regeneraci až v jednu hodinu ráno. Což určitě nebylo ideální. Snažili jsme se co nejvíc, bohužel to skončilo takovým výsledkem," popisuje Šalda.

Američané mají kvalitu, junioři se o tom přesvědčili. "Oni hodně kombinovali, my si nehlídali hráče v obranné třetině. Byli jsme rozlítaní, soupeř nám nasázel góly a my s tím nemohli nic udělat," uznává Šalda. Hokejistům po utkání nebylo moc do řeči. Za klíčový moment duelu všichni označili dvě branky Američanů při české přesilovce na přelomu první a druhé třetiny. "Zápas to rozhodlo. Největší chyba byla ke konci první třetiny, tam jsem namazal já. Pak hnedka po pauze jsme dostali dalšího góla. To se nesmí stávat. Jakmile nám ty dvě branky dali, šlo to jenom dolů a dolů," hlásí Martin Kaut.

Po 13 letech v elitní čtyřce? Je to úspěch, ví Chytil

Ve druhém dějství inkasovali Češi šest branek, pak se přece jen vzpamatovali a skóre aspoň částečně upravili. "Zápas jsme se snažili dohrát se ctí, ne někoho zranit nebo tak něco," říká Šalda. Podle Kauta nechtěla dvacítka dopustit výraznější debakl. "Bylo to naše poslední utkání na tomhle mistrovství světa, snažili jsme se dohrát aspoň trochu na úrovni. Ve třetí třetině jsme nic nevypustili a makali až do konce, i když to tak možná nevypadalo," zmiňuje útočník pardubického Dynama.

Ačkoli závěr turnaje reprezentantům nevyšel, z celkového pohledu u nich převažují příznivé dojmy. "Myslím, že musíme být spíš pozitivní. Čtvrté místo po 13 letech je úspěch. Je pravda, že poslední dva zápasy se nám nepovedly, ale po utkání s Američany jsme si v kabině řekli, že jsme turnaj odmakali jako tým." Každý samozřejmě toužil po medaili, takže porážka od týmu USA hráče štvala a štve. "Teď budeme zklamaní, ale až si na to jednou vzpomeneme, tak podle mě v dobrém," dodává odchovanec hokeje ve Žďáru nad Sázavou.

Na ledě jsme nechali všechno, hlásí kapitán Zachar

Proč? Češi tvořili soudržný tým, který ve skupině podlehl jenom Švédsku, klíčové čtvrtfinále s Finy zvládl po nájezdech a vydřel postup. "Já osobně si to užil parádně. Před turnajem jsme ještě čtrnáct dní společně trénovali, takovou partu jsem nikdy nezažil. Byli jsme tým, jenom díky tomu jsme postoupili do nejlepší čtyřky." Dva zápasy na medaili nicméně nedopadly. "Mrzí to. Ale za ty dva poslední zápasy jsme si to nezasloužili," potvrzuje Kaut.

Podobně hovoří také Radim Šalda. "Mohlo to vyjít, my si věřili. Škoda posledního zápasu. Bude to štvát, ale věřím, že se ta šance naskytne znovu. Byla to velká zkušenost. A nejen pro mě. V týmu hrálo dost mladších kluků, příští rok bychom z toho mohli těžit. Uvidíme, co bude. Letos jsme skončili čtvrtí, což je určitě dobrý výsledek," uzavírá.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz