Ústecký kouč Čaloun: Rozpočet nám nedovolí dražší hráče, ale budeme se rvát

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Utkáním v Litvínově uzavřeli hokejisté HC Slovan Ústí nad Labem v úterý sérii přípravných zápasů na nový ročník Chance ligy. Do sezony vstoupí ústečtí hokejisté s novou trenérskou dvojicí Jan Čaloun a Vladimír Machulda. Pro olympijského vítěze z Nagana to bude premiéra v roli trenéra v seniorské kategorii. Bývalý český reprezentant by chtěl v novém ročníku se svými svěřenci odčinit neúspěšnou minulou sezonu a vrátit ústecký Slovan opět do play off.

HokejkaTV

"Na výsledky přípravných zápasů se tolik nedíváme. Určitě každý zápas, který se vyhraje v přípravě, je pro tým pozitivní. Nám přípravné zápasy ukazovaly věci, na kterých musíme pracovat a kde nás tlačí bota. V tomto směru jsme spokojení, protože jsme viděli, na čem musíme zapracovat a co hráčům zdůrazňovat. Přípravná utkání nám ukázala, co jsme chtěli vidět," uvedl nový kouč HC Slovan Ústí nad Labem Jan Čaloun, který z devíti přípravných zápasů se svými svěřenci dokázal šestkrát zvítězit.

Překvapil vás někdo z hráčů v přípravných zápasech?
Nebudu jmenovat, jestli nás někdo překvapil nebo zklamal. Díváme se na to jako tým a chceme hrát jako tým. Budeme se snažit mít čtyři vyrovnané lajny. Je důležité, kdo v přípravě góly dal, ale sledujeme hráče celoplošně nejenom v určitých místech. Každý hráč má jiné přednosti. Někdo góly dává a jiný zase přihrává nebo hraje víc obětavě. Mužstvo jsme sledovali hlavně v těchto směrech.

Máte jasno o brankářské jedničce?
Naše představy brankáři znají. Chtěli bychom zátěž rozložit na oba gólmany. Bude hlavně záležet na jejich momentální formě, protože post golmana je pro mužstvo hodně důležitý.

Jak jste byl spokojen s poslední prověrkou v Litvínově před začátkem Chance ligy? A dostane důvěru stejná sestava i v prvním mistrovském utkání proti Třebíči?
Sestava, která hrála v Litvínově, nenastoupí proti Třebíči. Chyběli nám Melka, Zukal, Mert a Hes. Řešíme ještě před prvním zápasem s Třebíčí nějaká zranění, ale věřím, že se hráči do prvního utkání vyléčí. Nejsou to velká zranění a počítám, že budeme kompletní. O doplnění kádru již neuvažujeme. S tímto týmem půjdeme do sezony. Máme hráče, kterým věříme.

V sobotu vás čeká první mistrovské utkání s Třebíčí. Jste plný očekávání?
Já osobně se na zápas s Třebíčí těším moc. Příprava je něco jiného než mistrovské utkání. Stoupá ve mě takové napětí před začátkem sezony. Budeme se snažit připravit hráče na úvodní zápas co nejlépe. V prvním utkání se může projevit na týmu nějaká nervozita, ale budeme se snažit podat co nejlepší výkon s úspěšným konečným výsledkem.

Neobáváte se velké nervozity před vaší premiérou na střídačce v roli trenéra?
Před prvním přípravným zápasem jsem cítil poměrně dost silnou a zdravou nervozitu. Začínám cítit napětí před prvním mistrovským utkáním. Vím, že jak se soutěž rozjede, tak člověk na to ani nemyslí a nervozita opadne. Práce je tolik, že oba s Vladimírem Machuldou něco řešíme i večer po zápase a na nervozitu není ani čas.

S Vladimírem Machuldou budete rovnocenní trenéři?
Všechno spolu konzultujeme. Máme vše založeno na komunikaci. Hráči dobře vědí, že mohou za námi přijít a mohou mluvit s námi oběma. Není to o tom, že by tu byl jen jeden trenér a řešil věci s hráči a druhý pouze koukal. Každý se snažíme hráči dát něco ze sebe, i když jsme povahově úplně jiní. Já jsem více impulzivní a Vláďa takový není a řeší věci ve větším klidu. Myslím si, že ta kombinace nás dvou je dobrá. Ani jeden z nás dvou nejsme dominantní. Snažíme se vše řešit společně.

Budete s hráči na střídačce prožívat zápasy, nebo budete vystupovat jako kliďas?
Říkám, že ty zápasy hraju s hráči. Myslím si, že trenér by měl nějakým způsobem na střídačce prožívat zápasy do určité míry. Získal jsem nějaké zkušenosti z trénovaní v mládežnických kategorií, které se mně budou nyní hodit.

Budete jako bývalý útočník vyžadovat po hráčích útočný hokej?
Chceme hrát aktivní, bruslivý a celoplošný hokej. Je to všechno o gólech. Kdo dá více gólů, tak vyhraje. Chceme pracovat i na obraně, protože nechceme dostávat hodně branek v sezoně.

V minulé sezoně Slovan skončil dvanáctý a chyběl v play off. Bude váš cíl vrátit tým opět do vyřazovacích bojů?
Naše vize je vrátit mužstvo do play off, ale je otázka, jestli to dokážeme. Uděláme pro to maximum a budeme to chtít i po hráčích, Budeme se držet našeho motta, že vše se musí dělat naplno. Byli jsme jednoznačně pro předkolo play off, ale to stejně jako minulou sezonu nebude. Víme, že pouze osm týmů jde do play off. Budeme se rvát, co to půjde. Máme v mužstvu zkušené hráče, ale hlavně máme plno mladých kluků. Nám rozpočet nedovolí podepsat dražší hráče, ale my s tím do toho jdeme. S mladými hráči se musí pracovat a komunikovat. Cíl je dostat se do osmičky, i když víme, že to nebude jednoduché. Jsme realisti a čeká nás s mladým týmem hodně práce.

Kdo bude podle vás patřit k největším favoritům soutěže?
Jedoznačným favoritem jsou pro mě České Budějovice, které budou chtít postoupit do extraligy. Silné bude i Kladno s Jágrem. Mezi skryté favority považuji Vsetín, který má postupové ambice a bude chtít udělat pro postup maximum. Překvapit může i Prostějov, který bude mít kvalitní kádr.

Nemrzí vás trochu, že druhá nejvyšší hokejová soutěž v Česku není vidět na televizních obrazovkách, když to porovnáme s druhou nejvyšší fotbalovou soutěží, ze které je každé kolo odvysílán minimálně jeden přímý přenos v České televizi?
Je určitě škoda, že se první liga nevysílá televizi. Každá medializace toho sportu je dobrá. Rozhodně bych byl pro, aby například dva až tři přímé přenosy v jednom měsíci z první ligy se objevily v televizi. Víme, že extraliga je v České televizi vysílána pravidelně a první liga je v tomto směru opomíjena. Myslím si, že by atraktivní zápasy z první ligy se mohly odvysílat v televizi. Pro první ligu by bylo dobře, kdyby se objevila v televizi a zároveň by přilákala i další sponzory.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz