Vždycky jsem byl patriot, tvrdí Ebermann. Sedmdesátiny slaví na etapy

Foto: www.plzensky-kraj.cz

Dávno už neudivuje neskutečným bruslením ani hromadou vstřelených gólů, Bohuslav Ebermann je přesto v plném zápřahu. „Mám hodně aktivit, ale najdu si i čas na sport. Bez něj být nemohu," hlásí legenda plzeňského a českého hokeje, která právě dnes slaví 70. narozeniny.

Plekanec Chance liga

Kulaté jubileum si připomene několikrát. „Na etapy. Oslavím to s rodinou i s kolegy, s nimiž spolupracuji,." plánuje. Ebermann je starostou Vochova, malé obce nedaleko Plzně. Působí jako externí obchodní manažer hokejové Škody, je prezidentem Síně slávy českého hokeje a také vede Nadační fond západočeských olympioniků. „Povinností dost, ale rozhodně si nestěžuju," usměje se.

Někdejší vynikající útočník zdolává životní překážky s optimismem. „Už jsem ve věku, kdy bych si mohl dovolit bilancovat," povídá s nadhledem. V době aktivní kariéry si splnil všechny sny. „To je pravda, s hokejem jsem zažil krásné časy. Ale i později. A dneska? Hlavně to zdravíčko, jak se říká. Nic jiného si nepřeju," povídá upřímně.

Osobní dárek k narozeninám? Memoáry "Plzeňský expres"

Ke kulatinám si dal v předstihu osobní dárek. „Vyšla mi knížka, psal ji Pavel Pechoušek. První část je z mého vyprávění, ve druhé na mě vzpomínají spoluhráči, rodina a kamarádi. Snad se bude fanouškům líbit. Snažili jsme se tam dát co nejvíc zajímavostí," říká o publikaci, která se jmenuje příznačně. Tedy "Plzeňský expres".

Ano, Bohuslav Ebermann měl vynikající bruslení. Moc větších rychlíků historie českého hokeje nezná. "Asi tam byly nějaké fyzické předpoklady, ale také jsem měl výhodu, že jsem v dětství pořád bruslil. Tehdy ještě zamrzaly rybníky, bylo to jiné než dnes," povídá. V rodném Vochově svedl jako kluk mraky sportovních bitev. „Přišel jsem ze školy, hodil tašku do kouta a mazal ven. Sport jsem vždycky miloval, platí to pořád. S manželkou jezdíme na kole, zahraju si tenis. Bez aktivního pohybu si nedovedu život představit," přiznává.

Také proto vypadá pořád skvěle. Skoro jako v dobách největší slávy. „Nepřehánějte," zvedne obočí. „Kdybych měl o deset kilogramů méně, bylo by to optimální. Ale je fakt, že to docela ujde. Každý den mám něco. Vedle povinností i spoustu radostí. Snažím se chodit v Plzni na hokej, pro klub ostatně pořád externě dělám. Musím říci, že mi Škodovka dělá radost. Do sezony jsme vstoupili velmi dobře, jen v tom Brně jsme mohli urvat víc," zmíní z vesela těsnou nedělní porážku na ledě Komety.

Mám vousy, ale moc to nepomáhá. Lidé mě pořád poznávají

Pro hokejovou Plzeň znamená Bohuslav Ebermann jednu z největších osobností vůbec. Společně s Milanem Kajklem, Martinem Strakou, Jaroslavem Špačkem, Stanislavem Sventkem nebo Vladimírem Bednářem. „Já byl vždycky patriot. Tady jsem doma. Ačkoli jsem žil nějakou dobu venku, nikdy jsem nezapomněl," připomíná. Když vyrazí do ulic západočeské metropole, často odpovídá někomu na pozdrav. „Jo, lidé mě znají. Na rozdíl od mladších let mám vousy, ale moc mi to nepomáhá," žertuje naoko.

Foto: Český hokej

Ačkoli jede na plný plny, občas si prý docela rád zavzpomíná. "Možná nejvíc na úplné začátky. Jak jsem z Vochova jezdil brzy ráno do Plzně na tréninky. Když jsem přišel poprvé na místní zimák, páni, to bylo něco!" Postupně se vypracoval mezi opory Škody, kterou s výjimkou vojny v Jihlavě roky neopustil. Ačkoli nabídky byly. „Nejblíž k odchodu jsem měl asi v roce 1978. Spadli jsme z ligy, v nároďáku jsem hrál s Jirkou Novákem a Vláďou Martincem. na svazu si přáli, abychom pokračovali spolu, měl jsem jít za nimi do Pardubic. Ale Plzeň mě nepustila," vzpomíná.

Ebermann zůstal věrný, navzdory působení v nižší soutěži si držel vysokou výkonnost a byl dlouhou pevným pilířem československé reprezentace. Vybojoval s ní stříbro na olympiádě 1976 v Innsbrucku i titul mistra světa rok poté ve Vídni. „Vzpomínám na každý turnaj, i na ty, kdy se třeba tolik nedařilo. Co třeba Praha osmasedmdesát? Chyběl nám jediný gól. Navíc doma! Nebo Innsbruck - olympiáda. Proti Sovětům jsme vedli, pak si rozhodčí Kompalla vymyslel faul na Edu Nováka a Rusáci nakonec vyrovnali. My potřebovali vyhrát, jim stačil bod. Zlato nám proklouzlo mezi prsty, chyběly necelé tři minuty," vrací se proti proudu času.

Detroit měl velký zájem, mohl bych tam legálně

Elitní výběr tehdy tvořila silná generace skvělých hokejistů. „Měli jsme výbornou partu. Bez debat. Já se vždycky na nároďák strašně těšil. Končil jsem v jednaosmdesátém, kdy začala generační obměna. Těch akcí bylo předtím hodně. Šampionáty, olympiády, Kanadský pohár. Víte, že docela rád si připomínám třeba Moskvu 1979. Dostali jsme tam od domácích 1:11, což byla snad nejhorší porážka vůbec. Ale přesto jsme skončili druzí. Jeden zápas se nepovedl, nakonec jsme to však dokázali zvládnout."

Vzhledem k tehdejší době dlouho nemohl pomýšlet na odchod do zahraničí. Ebermann se dočkal až v roce 1981. „Mohl jsme jít do Detroitu, který měl velký zájem. Šlo by to legálně, v té době odcházeli třeba Jarda Pouzar nebo Ivan Hlinka. Ale po dohodě s mojí tehdejší ženou jsem se rozhodl jinak, S Jirkou Novákem jsme se vydali do švýcarského Lausanne." Později oblékal dres francouzského Grenoblu, kde také trénoval. Když mu skončila smlouva, nevrátil se do Československa, na tři roky se stal emigrantem. „Všechno změnila revoluce v roce 1989. Po pár letech jsem se přestěhoval zpátky do Plzně a už zůstal."

Svého času byl hlavním koučem Škody, později vedl tiskárnu. Od roku 2010 dělá ve Vochově starostu, má spoustu dalších aktivit. „Při hokeji jsem vystudoval Pedagogickou fakultu v Plzni, naše generace to brala tak, že hokej nikoho do smrti nezajistí." připomene. Bohuslav Ebermann s oblibou válel za veterány České republiky i starou gardu Plzně, angažuje se v nadaci, jež podporuje olympioniky. Po Dominikovi Haškovi převzal funkci prezidenta Síně slávy českého hokeje, jejímž je členem. Vitální sympaťák se právě dnes dožívá 70 let, k čemuž mu redakce hokej.cz upřímně gratuluje!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz