PREVIEW: Dotáhnou Jágr s Vampolou Kladno do extraligy?

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Ač hraje Chance ligu, Kladno bude zřejmě nejsledovanějším týmem v republice – díky Jaromíru Jágrovi.

Nový fanshop

Šestačtyřicetiletý útočník odehraje možná poslední sezonu v kariéře. A bude to doma na Kladně. „Kdybych teď skončil, možná bych byl šťastnější. Mám ale určitou odpovědnost ke klubu i k lidem, kteří to se mnou táhnou. I k dětem, které máme," vypráví hrající majitel klubu.

Přestože před sezonou 2017/2018 vyhlásilo Kladno novou koncepci, která počítala s udržením většiny kádru na několik let dopředu, v týmu došlo k nemalým změnám. Skončilo šest z deseti nejproduktivnějších hráčů uplynulé základní části včetně Jana Kloze nebo Davida Tůmy. 

A zatím přišly jen tři posily: brankář Adam Brízgala, obránce Josef Zajíc a útočník Petr Vampola. 

Kladenská obrana byla už loni bez větších hvězd, přesto fungovala velmi dobře. Zřejmě i díky výborné práci zkušeného trenéra Miloslava Hořavy, který už ale na Kladně nepůsobí. Už jen při pohledu na úzké defenzivní řady je zřejmé, že Rytíři musí nějaké beky ještě přivést. Ostatně: vedení klubu se tím netají (a mezi fanoušky se diskutuje o opravdu zajímavých jménech).

„Kdyby nebyly ambice postoupit do extraligy, tak bych tady asi nebyl. To říkám na rovinu," uvedl pro rytirikladno.cz Petr Vampola, který po nabídce od Jaromíra Jágra přehodnotil konec kariéry. „Jestli Jarda bude v pořádku, věřím, že by to mohlo fungovat. Není to ale o nás dvou, ale o celém týmu. Jak to tady pozoruju, tak kluci mají obrovskou chuť. Jsou tu hlavně mladí kluci, kteří chtějí pracovat, takže jim budeme chtít nějaké věci předat."

Momentální tip Hokej.cz na umístění po základní části: 3. místo

Osobnost týmu – Jaromír Jágr

Jágr není jen osobností kladenského týmu, ale celé soutěže. Zároveň je nejúspěšnějším hokejistou, který kdy v Chance lize hrál. Však je to druhý nejproduktivnější hráč v historii NHL, lepší byl jen Wayne Gretzky. Je olympijským vítězem, dvojnásobným mistrem světa, majitelem dvou prstenů pro vítěze Stanley Cupu...

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (12/15): Lukáš Cikánek během posledních dvou sezon přesvědčil, že může být brankářem, který dovede Kladno zpátky do Tipsport extraligy. V důležitých fázích sezony jeho forma vždy gradovala. Zajímavé bude sledovat výkony dvacetiletého Adama Brízgaly, navrátilce ze zámoří, který pravidelně chytal za mládežnické reprezentace.

Obránci (7/15): Rytířům momentálně chybí klasický ofenzivní obránce. Martin Kehar v minulé sezoně příjemně překvapil a zaujal obětavostí. Nejzkušenějším zadákem zůstává Petr Hořava, v uplynulé základní části autor sedmnácti bodů. Přesun z útoku do obrany slušně zvládl švédský univerzál Linus Svedlund. Na postu beka by měl pokračovat i následující sezonu. Jedinou dosavadní posilou do obrany je odchovanec Josef Zajíc, který hrál v uplynulé sezoně v EBEL za Znojmo (44 utkání, 3+3). A pak jsou na soupisce ještě dva junioři a mládežničtí reprezentanti: Václav Veber a Matyáš Zelingr. Posily teprve přijdou – a zřejmě ne ledajaké. Možná i prvoligový rekordman Jiří Říha.

Útočníci (13/15): Rytíři mají pět útočníků, kteří patří mezi elitní prvoligové hráče: Jaromíra Jágra, Petra Vampolu, Adama Kubíka, Jakuba Strnada a Patrika Machače. První dva kladenské útoky budou rozhodovat zápasy. Ale pozor – i jiní dosud nejmenovaní forvardi můžou být velmi přínosní. Danielu Kružíkovi se povedl závěr loňské sezony. Ladislav Zikmund je důrazný a dobře brání, to samé se dá napsat i o poctivém centrovi Tomáši Kautovi. Skvělým útočníkem (nejen) do oslabení je Tomáš Redlich, který patří k nejpodceňovanějším hráčům soutěže, přitom je pro tým velmi důležitý. Jedno produktivní křídlo by se Kladnu ještě hodilo, těžko totiž předvídat, zda 46letý Jágr zůstane fit po celou sezonu. V posledním přípravném zápase odjel s bolestí do kabin.

Ostatní (7/10): Díky Jaromíru Jágrovi se výrazně zvýší zájem médií a naroste návštěvnost na ČEZ Stadionu, což pochopitelně pomůže v přísunu financí do klubové kasy. Rytíři před začátkem sezony ještě přivedou zajímavé posily. Otázkou je zdravotní stav klíčového muže Jaromíra Jágra a také to, jak kladenští hokejisté zvládnou tlak, se kterým se většina z nich dosud nesetkala. Hlavně při venkovních zápasech to budou mít Rytíři strašně těžké: pro většinu prvoligových klubů bude příjezd Jaromíra Jágra obrovskou událostí, motivace soupeřů proto bude mimořádná.

CELKEM: 39/55.

Soupiska 

Brankáři: Adam Brízgala, Lukáš Cikánek, David Stahl.

Obránci: Petr Hořava, Martin Kehar, Linus Svedlund, Václav Veber, Josef Zajíc, Matyáš Zelingr.

Útočníci: Štěpán Bláha, Jaromír Jágr, Tomáš Kaut, Daniel Kružík, Adam Kubík, Patrik Machač, Petr Patyk, Tomáš Redlich, Jakub Strnad, Petr Vampola, Tomáš Vildumetz, Ladislav Zikmund.

Změny v kádru

Příchody: Adam Brízgala (Brookings Blizzard, NAHL), Josef Zajíc (Znojmo), Petr Vampola (Č. Budějovice).

Odchody: Miroslav Kopřiva (?), Jurij Repe (Herning, DÁN), Petr Štindl (Jihlava), David Štich (Chomutov), Martin Lenďák (Košice), Matěj Pekr (Jihlava), David Tůma (Litvínov), Jan Kloz (Litoměřice), Roman Přikryl (Č. Budějovice), Anton Kurjanov (konec kariéry), Miloslav Hořava (?).

Nejlepší příchod podle hokej.cz: Petr Vampola
S Jaromírem Jágrem by mohli vytvořit nejúdernější dvojičku v lize. Loni v Českých Budějovicích sbíral přesně bod na zápas.

Petr Vampola.

Petr Vampola. | Foto: rytirikladno.cz

Citelný odchod – David Štich
Kladenský útok by i po letních změnách měl zůstat nebezpečný. Zato obrana potřebuje posílit: například Štich byl pro mužstvo velmi přínosný.

Koho sledovat? Daniel Kružík
Měl skvělou druhou polovinu sezony: na hostování v Ústí získal sebevědomí a po návratu na Kladno se zařadil k důležitým postavám týmu. Bude se dál zlepšovat?

Mohl by zazářit – Tomáš Vildumetz
Časem by z něj mohl být skvělý tvůrce hry. Techniku má mimořádnou. Zatím je ale na jeho hře vidět nezkušenost s mužským hokejem, kde má na vše méně času. Vildumetz v minulé sezoně opanoval bodování DHL Extraligy juniorů – ve 40 zápasech základní části získal 85 bodů. 

Talent – Matyáš Zelingr
Mládežnický reprezentant Zelingr by mohl vyřešit dva problémy: zaprvé zaplní místo v sestavě určené pro juniora a zadruhé může být v obraně opravdu užitečný. 

Trenéři – Jindřich Lidický, David Čermák a Jan Kregl
Lidický s Čermákem se vracejí na scénu po dvou sezonách. Právě pod jejich vedením zářili v ročníku 2015/2016 David Stach s Vítězslavem Bílkem. Velkým trenérským příslibem je teprve jednatřicetiletý Jan Kregl.

David Čermák (vlevo) a Jindřich Lidický.

David Čermák (vlevo) a Jindřich Lidický. | Foto: Tomáš Kostečka, rytirikladno.cz

Přípravné zápasy
Kladno 2:1sn. Kokšetau (KAZ)
Litoměřice 2:1 Kladno
Kladno 1:3 Litvínov
Litvínov 5:0 Kladno
Ústí n/L 6:4 Kladno
Kladno 1:2 Karaganda (RUS2)
Kladno 6:4 Ústí n/L
Kladno 1:2 Litoměřice
30. srpen – Slavia vs. Kladno
4. září – Karlovy Vary vs. Kladno 

Chronologická umístění
2011/2012 – ELH (9. místo)
2012/2013 – ELH (7. místo)
2013/2014 – ELH (13. místo)
2014/2015 – 5. místo
2015/2016 – 5. místo
2016/2017 – 3. místo
2017/2018 – 2. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz