Nový systém Chance ligy: bez sestupu i bez play off!

Foto: lhkjestrabi.cz

14. srpna 14:23

Marek Hedbávný

Ze druhé nejvyšší soutěže se v příští sezoně nebude sestupovat. Vzhledem k nejistotě ohledně pandemie koronaviru se neuskuteční ani play off!

Chance liga na Hokejka TV

V základní části se každý s každým utká celkem třikrát. Dohromady se tedy sehraje 51 kol.

Po základní části proběhne nadstavba, v níž první až desátý tým tabulky mezi sebou odehrají ještě jedno utkání. Započítávat se budou body ze základní části.

Kdo bude po nadstavbě první, zajistí si právo účasti v Tipsport extralize. Naopak z Chance ligy nikdo tento rok sestupovat nebude. Původní hrací model přitom počítal až se čtyřmi sestupujícími! 

Nový herní systém vzešel z pátečního jednání prvoligových klubů. Posvětit ho ještě musí výkonný výbor Českého hokeje, to by ale měla být pouze formalita.

Důvod, proč se nebude hrát play off, souvisí s přísnými opatřeními ohledně karantény. Pokud by během play off musel do karantény byť jen jediný tým, vrchol soutěže by to degradovalo. 

„Sezona 2020/2021 může být zásadně narušena tím, že zápasy nebude možné sehrát ve stanovených termínech a následně bude ubývat i náhradních termínů pro dohrání těchto utkání," píše se v odůvodnění navrženého herního modelu.

„Podobná situace může nastat i během hlavního vrcholu sezony, tedy play off. U některého z členů družstev ve vyřazovací části může dojít k pozitivnímu testování na koronavirus, a klub tak bude muset jít do minimálně desetidenní (zkrácené) karantény," stojí dál. 

„To by prakticky znamenalo ukončení dané série play off s tím, že by mohlo postoupit družstvo bez odehrání jediného zápasu. Tím bude soutěž naprosto znehodnocena, a nepostoupí tak družstvo s lepší výkonností, ale díky/kvůli tomu, že družstvo soupeře onemocní a nebude moct play off dohrát. Nikdo však nedokáže předpovědět, jaká bude situace za týden, měsíc, tři měsíce a podobně."

Návrh herního modelu Chance ligy

Zdroj: hcdukla.cz

1. část – základní část
Všechny týmy Chance Ligy se utkají tříkolově každý s každým, tedy každý celek odehraje dohromady 51 utkání (nasazení družstev bude provedeno podle umístění v minulém ročníku)

2. část – nadstavbová část
Týmy umístěné po první části na 1. – 10. místě se utkají v nadstavbové části jednokolově každý s každým, což znamená dalších devět utkání pro každý celek (dohromady se základní části tedy 60 utkání). Body do nadstavbové části se budou přenášet ze základní části.

Další podmínky:
– Dojde-li k odložení zápasu z důvodu karanténního opatření, musí být toto utkání odehráno do 40 dnů od původního termínu, současně však nejpozději 5 dní před koncem příslušné části soutěže. Nebude-li tomu tak, rozhodne o výsledku zápasu Sportovně-technická komise Českého hokeje s přihlédnutím ke všem okolnostem
– do 2. části (nadstavbové části) mohou postoupit pouze týmy, které odehrají v první části (základní části) minimálně 50% utkání, tzn. 26 utkání
– právo postupu do Tipsport extraligy ledního hokeje má pouze tým, který odehraje v soutěži (tzn. základní část + nadstavbová část) minimálně 50% utkání, tzn. 30 utkání
– Chance Liga ročníku 2020/2021 nebude sestupová.

Nový ročník Chance Ligy začne v sobotu 12. září. Hracími dny soutěže budou středy a soboty se čtyřmi vloženými pondělky. Soutěž bude mít tři přestávky – v době pořádání Karjala Cupu, Channel One Cupu a Švédských hokejových her. Konec základní části připadne na sobotu 20. března. Nadstavbová část odstartuje o čtyři dny později, tedy ve středu 24. března. Skončí o tři a půl týdne později: v sobotu 17. dubna, kdy bude znám tým s právem postupu do extraligy.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz