Nechci zase končit trpce, burcuje Varaďa. Oceláři jedou na finále vlakem

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Oceláři se podruhé v řadě probojovali do finále play off. Hráči s drakem na prsou po loňském nezdaru s Kometou budou letos chtít poslední krok udělat a dokráčet až k zisku Masarykova poháru. Favoritem finále je Liberec, hlavní trenér Ocelářů Václav Varaďa ale věří, že jeho tým je schopen finále zvládnout.

HokejkaSHOPvanoce

Sázkové kanceláře favorizují Liberec, může to pro vás být výhoda?
Šance jsou vyrovnané. Podle mě to takhle vidí i organizace Liberce. Finále se rozhodne na ledě, ne v sázkové kanceláři. Někdy outsider dokáže potrápit toho, který by to celé měl zvládnout. O nějaké motivaci to už není. Je to finále, kluci ví, kde se nacházejí. Postup je stál spoustu sil, podle toho naše hra bude vypadat. Kluci si za tím půjdou od prvního hvizdu, nic nevypustí. Do série jdeme s cílem zvítězit.

Jak vnímáte důležitost a přínos Vladimíra Draveckého, který zaskakuje v obraně?
Starší hráči se rozjíždějí kolem Vánoc, Vlado od nového roku hrál ve velké pohodě. Jak v útoku, kde patřil k lepším hráčům, tak v obraně. Bylo to velmi dobré. On je zdravý, tohle play off zatím hraje velmi dobře. Já doufám, že takhle bude pokračovat, ať už to bude v jakékoliv pozici.

„Možná si někteří přáli podobu finále trošku jinou, aby tam byly pohádky. Já na pohádky ale nejsem, mě zajímá tvrdá práce.“

Říká se, že český hokej postrádá obránce, kteří umějí založit útok. Je to Vladova výhoda?
Jeho hra je důrazná, je to o osobních soubojích. On je silný na puku, navíc dokáže vystřelit a dát gól. Nijak bych to ale nepřeceňoval. Teď nám pomáhá v obraně, já ale věřím, že se v sérii, ne-li od prvního utkání, objeví také v útoku. Budeme jej využívat pro to, v čem je dobrý. Ať už to je obrana, nebo útok.

Ve finále jste podruhé v řadě, co jste si vzal z minulého roku?
Loni to nedopadlo dobře, tohle jsem si z toho vzal. Nechci být opět na téhle straně. Udělám vše pro to, aby tým šlapal a od prvního utkání odevzdal maximum. Sladká tečka za touhle sezonou by byla skvělá, čeká nás ale ještě velmi dlouhá a těžká cesta.

Ve finále se utkají dva nejlepší celky základní části, vnímáte, že to jsou aktuálně dvě nejlepší organizace?
Vnímám sílu Liberce, v posledních sezonách mají úspěchy a každý rok hrají nahoře. Pro nás to je skvělý počin se dvakrát po sobě dostat do finále pod mým vedením. Ruku k dílu přidali i sportovní manažer Honza Peterek a mí asistenti při tvorbě týmu a při tom, jak to celé zvládáme. Organizace funguje parádně, jsme zabezpečení jak materiálně, tak finančně. Je to parádní vyústění téhle sezony. Možná si někteří přáli podobu finále trošku jinou, aby tam byly pohádky. Já na pohádky ale nejsem, mě zajímá tvrdá práce. Za sezonu si to my i Liberec zasloužíme.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Pokud by Petr Vrána prolomil své finálové prokletí, nebyla by tohle krásná pohádka? Sedmkrát finále, sedm stříbrných.
On má sedm stříbrných? To je šikovný kluk, asi si taky přeje, aby konečně něco vyhrál (smích). Nikdo nevěřil, že to za stavu 0:2 zvládneme a dotáhneme zpátky. Nám se klidně může podařit přijet z Liberce s náskokem 2:0, za tím budeme směřovat.

V semifinále to ale s vámi nevypadalo vůbec dobře, po domácích zápasech jste prohrávali 0:2.
Kluky to nabudilo do dalších bojů. My jsme nikdy neskládali zbraně, věřili jsme, že tam můžeme zvítězit. Možná nám pomohla dvě utkání v základní části, která jsme v Plzni vyhráli. Čekali jsme, že to bude těžké, takový ale je hokej. Do Plzně jsme nejeli s odevzdanou náladou a za vítězstvím jsme si šli od prvního vhazování třetího zápasu. Měli jsme samozřejmě notnou dávku štěstí, především v pátém domácím zápase. V posledním utkání jsme si za tím šli od prvního buly, konečně nám vyšla první třetina. Byť to bylo vyrovnané a těžké, tak jsme postoupili zaslouženě.

„Chtěl jsem, aby se kluci netrmáceli v autobuse, mohli se soustředit jen na svůj výkon, a ne na auta, která na dálnicích stojí.“

Do Plzně jste cestovali vlakem, jak to vzniklo?
Chtěl jsem, aby se kluci netrmáceli v autobuse. Ve vlaku je komfort daleko lepší, mohou se projít, protáhnout. Na tohle jsem apeloval, aby to vyšlo. Ušetří nám to dvě, tři hodiny cestování každý den. Pro nás je někdy pět, šest, sedm hodin hodně náročných. Jsem rád, že i tuhle sérii zahájíme tímto komfortem pro kluky, aby se mohli soustředit jen na svůj výkon, a ne na auta, která na dálnicích stojí.

Zúročil jste při tom své zkušenosti? Třeba z AHL?
To ani ne. Nejlepší by bylo létat, ale tenhle vlak je komfortní. Pro nás trenéry to je taky parádní, protože můžeme po cestě pracovat a chystat věci, na které by nebyl čas při drnkotání v autobusu. Je skvělé, že to můžeme využít. Samozřejmě do Vítkovic bychom vlakem nejeli, my ale máme soupeře ze vzdálených končin.

Letadlem jste cestovali v roce 2015 do Litvínova, že?
Letadlo tam bylo, ale to jsme skončili stříbrní a já na to nerad vzpomínám (smích). Teď jedeme vyhrát. Zápas jsme tehdy možná zvládli, ale série skončila trpce. Teď chceme skončit sladce.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz