Máme sílu. Nejdeme jenom překvapit, hlásí Ryšavý před čtvrtfinále

Foto: Chris Tanouye / HHOF-IIHF Images

Když hráli hokejisté českého ročníku 2003 s Kanadou naposledy, Martin Ryšavý jim po deseti minutách prodloužení vystřelil bronz z neoficiálního šampionátu kategorie do 17 let. Dnes večer, ve čtvrtfinále MS osmnáctek, by se za opakování takového scénáře vůbec nezlobil.

Hokejista sezony

K Rusku už není potřeba se vracet. Jaké ale bylo probuzení po takovém debaklu?
Abych pravdu řekl, probuzení už bylo lepší než usínání (usmívá se). Jedenáct gólů jsem nedostal fakt dlouho. Šli jsme spát s tím, abychom se z toho ponaučili. Ale jak se říká – buď jsme slavní do půlnoci, nebo je to prů*er do půlnoci. Pak už jsme se to snažili hodit za hlavu a myslet na čtvrtfinále, které je nejdůležitějším zápasem na mistrovství.

Už jsme opakovali, že skvělá parta turnaj nevyhrává. Mohla vám ale pomoct právě v tom, abyste se okamžitě oklepali a uvnitř týmu najeli zpátky na svoji „pohodu“?
Partu máme skvělou, ale o to tady nejde. Spíš jde o to, abychom se k tomu postavili jako v těch předchozích zápasech. Abychom hráli jako tým, ne jako že si tam jdeme zahrát hokej a ukázat jim, jak se to hraje. Musíme pořád držet při sobě a držet se plánu do zápasu. A neudělat to, co jsme udělali proti Rusku.

„Když do zápasu půjdeme s respektem, dopadne to jako s Ruskem.“

Jak velký respekt máte z Kanady?
Respekt? Popravdě asi žádný. Víme, co od ní čekat. Ale když do zápasu půjdeme s respektem, dopadne to jako s Ruskem. Nemůžeme tam jít s respektem, ale musíme vědět, proti komu hrajeme.

Znáte jejich individuality?
Jasně, ty kluky znám, jelikož jsem měl v kanadské juniorce tuhle sezonu hrát. Vím o některých hráčích, určitě mají super kvalitu. Ale stejně jako každý hráč se dají rozhodit. Když k nim budeme rychle přistupovat, dohrávat je a předvádět tu naši aktivní hru, tak jste viděli, že Američani i Fini s tím měli velké problémy. Umíme být dost nepříjemní.

Takže se na nikoho speciálně soustředit nebudete?
Nebudeme, budeme hrát zase jako tým. Kdybychom se na někoho soustředili, mohli by nám dát góly jiní. Amerika má stejné hvězdy, každý na mistrovství má v týmu nějaké jednotlivce. A taky jsme si ukázali, že proti nim jde hrát. Když do zápasu zase vstoupíme dobře, můžeme s nimi hrát vyrovnaný hokej.

„Mám zkušenost takovou, že ať už vyhrajeme, nebo prohrajeme, tak si nějaký Čech vždycky najde něco, čím by nám mohl naložit.“

Váš ročník a i vy osobně máte na Kanadu docela dobré vzpomínky z World Hockey Challenge v sedmnáctce, ne?
No, máme na to zatím asi ty nejlepší vzpomínky. Tam ale byla Kanada rozložená do třech týmů a neměli takovou sílu, jako mají teďka.

Může vám ale pomoci ta zkušenost? Odehráli jste tehdy celkem tři zápasy proti kanadským týmům, navíc všechny velmi slušně a dva jste dotáhli do prodloužení.
Zkušenost? Když se podíváme na jakýkoli ročník Kanady, hrají stejný hokej. Útočí, brání, ve všem jsou kvalitní... Ale i takové týmy se dají porazit.

Ještě mě zajímá jedna věc: Jak moc na dálku čtete různé komentáře na sociálních sítích? Víme, že po porážce 1:11 jich byla opravdu spousta negativních.
Abych pravdu řekl, já jsem se na ty negativní komentáře nedíval. Přišlo mi naopak dost pozitivních zpráv, že na to nemáme myslet. Komentáře nehodlám číst, nemám to zapotřebí. Stejně je mi úplně jasný, co by tam bylo (usmívá se).

Foto: Chris Tanouye / HHOF-IIHF Images

Už jste ve vašem věku takoví „profíci“, že to neřešíte?
Já mám zkušenost takovou, že ať už vyhrajeme, nebo prohrajeme, tak si nějaký Čech vždycky najde něco, čím by nám mohl naložit. Takže je to úplně jedno. Já jsem nad věcí a myslím, že stejně tak i devadesát procent kluků tady.

Cítíte, že teď můžete jenom překvapit?
Já si myslím, že určitě ne. Myslím, že máme sílu. Už jsme to ukázali proti Finům. Kdybychom si nepokazili ten konec, úplně v klidu bychom je porazili. A to podobné s Amerikou. Podle mě jsme se z toho ponaučili. Když budeme hrát tak, jak jsme hráli proti nim, což si myslím, že dokážeme, tak nejdeme jenom překvapit. Jdeme ten zápas prostě uhrát.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz