Kanada na MS 18: Dvě superhvězdičky, a na koho se „zapomnělo“?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Kanada jako první odtajnila závěrečnou nominaci na mistrovství světa do 18 let, které startuje v americkém Texasu 26. dubna. Na medaili čeká skoro tak dlouho jako Česko, ale cíl bude mít vyšší než „jen“ medaili...

Aplikace Tipsport extraligy

Osm. Tolik hráčů ročníku 2003 měla Kanada mezi 36 adepty na první kolo letošního draftu v dosud posledních, lednových odhadech Oddělení centrálního skautingu NHL. O tom, že tenhle výběr bude překypovat talentem, není třeba pochybovat.

Pozici jedničky draftu bude atakovat obránce Brandt Clarke, jenž strávil poslední tři měsíce ve slovenských Nových Zámcích. Postupně se propracoval do první formace a ve 26 zápasech tamní extraligy nasbíral patnáct bodů (5+10).

Do první desítky draftu by se mohl dostat i křídelník Dylan Guenther, hodně se čeká taky od centra Colea Sillingera, jenž vede bodování USHL mezi hráči kategorie U18. Nadějný bek Carson Lambos se před pozdním startem WHL rozehrával ve finském Jyväskylä, kde ho potkali i čeští krajánci.

Ovšem víc pozornosti budí dva mladší hráči v kanadské nominaci.

To oni by se měli stát jedničkami příštích dvou draftů. To oni by měli být za pár let zářícími hvězdami na obloze zvané NHL.

Shane Wright získal exceptional status, tedy jakýsi „status výjimečnosti“, jako teprve šestý hráč v historii a ontarijskou ligu tak mohl válet už v patnácti letech. A že válel. Díky 66 bodům v 58 utkáních překonal nováčkovský rekord Connora McDavida!

Rok po něm dostal stejnou výjimku i Connor Bedard. Ten bude dost možná nejmladším hráčem na šampionátu. Ale dost možná taky tím úplně nejtalentovanějším.

Vždyť ve zkracené sezoně vede bodování celé Western Hockey League. Ano, taky v patnácti letech. Mezi borci staršími až o pět a půl roku!

Na východní straně oceánu se letos kromě Clarka a Lambose objevili také další borci. Pět zápasů ve Švédsku dokonce odehrál i Bedard. McTavish s Othmannem využili rodinných kořenů ve Švýcarsku, Harrison zavítal do Finska, Stillman do Dánska a Pinelli dokonce do Slovinska! To moskevský rodák Zhilkin na letadlo směr Rusko nenasedl.

23 z 25 hráčů se představilo na turnaji World U17 Hockey Challenge v roce 2019, kde ovšem ani jeden ze tří kanadských výběrů nezískal medaili. Česká reprezentace v čele se Svozilem, Ryšavým či Suchánkem tehdy v souboji o bronz zdolala bílý tým domácích i s Lambosem, Guentherem nebo Sillingerem 3:2 po prodloužení.

V nominaci ovšem zaujme jiná věc: Úplně se „zapomnělo“ na hráče z QMJHL. Tedy samozřejmě nezapomnělo, zahrnuti nebyli úmyslně. Quebecká liga totiž s určitými přestávkami a omezeními běží od začátku října a v době konání mistrovství světa se v ní bude hrát play off.

Lépe řečeno, mělo by se mělo hrát – soutěž kvůli dalším výskytům nemoci covid-19 start vyřazovacích bojů odložila.

Kanadská asociace ponechá klubům několik málo hvězdiček, které by jistě na šampionát zamířily. O turnaj přišli třeba dva elitní centři, Zachary L'Heureux a jeho jmenovec Bolduc. V jiných letech je běžné, že elitní hráči zůstávají v kanadských juniorkách, ale letos to působí docela zvláštním dojmem.

Kanaďané mají před turnajem nařízenou domácí karanténu od 12. dubna, do Frisca se přesunou 17. dubna a nastoupí na čtyřdenní karanténu. 24. dubna se v přípravném utkání střetnou s Finskem, do MS vstoupí o dva dny později proti Švédsku.

Javorové listy letos budou chtít ukončit dlouhé čekání na medaili. Tu poslední získaly pouze o rok později než Češi, tedy v roce 2015. Od té doby skončily dvakrát čtvrté a dvakrát páté. V 21 let dlouhé historii turnaje slavila Kanada tři zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile.

Nominace Kanady na MS do 18 let

Brankáři (3):
Thomas Milic (Seattle, WHL), Benjamin Gaudreau (Sarnia, OHL), Tyler Brennan (Prince George, WHL).

Obránci (8):
Nolan Allan (Prince George, WHL), Olen Zellweger (Everett, WHL), Corson Ceulemans (Brooks, AJHL), Brandt Clarke (Barrie, OHL), Ethan Delmastro (Mississauga, OHL), Guillaume Richard (Tri-City, USHL), Jack Matier (Ottawa, OHL), Carson Lambos (Winnipeg, WHL).

Útočníci (14):
Chase Stillman (Sudbury, OHL), Brennan Othmann (Flint, OHL), Brett Harrison (Oshawa, OHL), Francesco Pinelli (Kitchener, OHL), Danny Zhilkin (Guelph, OHL), Logan Stankoven (Kamloops, WHL), Conner Roulette (Seattle, WHL), Shane Wright (Kingston, OHL), Cole Sillinger (Sioux Falls, USHL), Connor Bedard (Regina, WHL), Wyatt Johnston (Windsor, OHL), Ryan Winterton (Hamilton, OHL), Dylan Guenther (Edmonton, WHL), Mason McTavish (Peterborough, OHL).

Trenéři: Dave Barr, Gordie Dwyer a Mike Stothers.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz