Juniorská škatulata III: Maleček v Brně i rozpuštěný AZet. Kdo je téměř bez posil?

Štěpán Maleček | Foto: Markéta Křížová

Je tady třetí a poslední díl přehledu nejzajímavějších přestupů v DHL extralize juniorů. Tentokrát je řada na pětici týmů z Moravy a Slezska, které jsou mimochodem v průběžné tabulce soutěže naskládány od prvního do posledního místa.

HC Kometa Brno

K výrazné změně museli Brňané sáhnout v brankovišti. Reprezentační gólman Michael Schnattinger totiž zvolil Kanadu, a tak jeho místo zaujal Štěpán Maleček, jenž se tedy po přesunu z Varů do Budějovic znovu stěhoval. S mladším Janem Kavanem může utvořit hodně kvalitní dvojici, jako trojka bude na šanci čekat další novic Nathaniel Nechvátal.

Obranná posila Jakub Bůžek se stěhovala z podobného směru jako Maleček – z Tábora. Adam Tomiga dříve brousil led v Přerově, loni to zkoušel ve Švédsku. Mezi útočníky přišlo pár jmen od východních konkurentů. Hodně se čeká od Kevina Horvátha, jenž má zkušenosti ze slovenské reprezentace i Chance ligy, jedním vlakem z Havířova s ním obrazně mohl přijet Denis Bárta.

Jakub Masař se do Brna vrátil obloukem přes Liberec a Zlín, kde loni patřil k lídrům. V rakouských soutěžích zase sbíral zkušenosti Ondřej Cakl – nejprve jako znojemský Orel, pak v linecké akademii.

Kometa loni disponovala jedním z nejmladších týmů v soutěži. Ovšem z hráčů, kteří stále patří mezi juniory, už musí oželet Eduarda Šalého. A to znamená gigantickou bodovou díru, kterou budou jeho následníci hodně složitě lepit.

Kevin Horváth

Kevin Horváth | Foto: Martin Voltr

HC Olomouc

Mora měla naopak druhý nejstarší kádr hned po Plzni, jeho obměna si teď vybírá evidentní daň a tým zatím na první body čeká. Uvolněné místo po talentovi Janu Špunarovi zaujal v brankovišti Antonín Nowak, jenž loni zanechal velmi dobrou stopu v Havířově. Ačkoli AZet sestoupil, Nowak měl vyrovnanou bilanci 15 výher a 15 porážek, a k tomu navíc vychytal pět nul!

Také všichni nováčci v poli dorazili z jiných moravských klubů. Blízko to měla hlavně zajímavá dvojka z Přerova: Radim Hradil byl loni třetím nejproduktivnějším hráčem Ligy juniorů, Tobiáš Kuchta zase nakukoval do reprezentace U17. Olomoucký dres nově obléká i Martin Pigl, bývalý forvard Jihlavy a Komety.

V jihomoravské metropoli loni uzavíral ročník také Martin Adam, bylo to ovšem v ligové Technice. Předtím působil i v Chomutově a dříve v Kladně. Exzlínský Michal Tomeček si v minulé sezoně krátce vyzkoušel Švédsko. Patriku Janechovi se dařilo v šumperském dorostu, a tak byl pro něj posun do centra regionu logickým krokem, za Draky i kohouty teď nastupuje Marek Compel – jediný novic olomoucké defenzivy.

Antonín Nowak

Antonín Nowak | Foto: Facebook Mládež HC Oceláři Třinec

PSG Berani Zlín

U dalších dvou týmů bude výčet nových jmen naopak velice stručný. Jak Zlín, tak Vítkovice totiž odchozí hráče nahradily téměř výhradně z vlastních zdrojů! Berani si domluvili výpomoc loňského brankářského objevu Ligy juniorů Petra Žurka, nicméně ten bude mít i nadále hlavní úkoly v Přerově. A jednička Tobiáš Synek asi svým konkurentům moc prostoru nenechá.

V poli pak už najdeme jen jednu posilu z cizího klubu – obránce Matěje Zavřela. Ten strávil poslední dva roky v Havířově, předtím střídal brněnská mužstva.

Ztráty mezi stávajícími mládežníky už jsme zmínili, jako soupeři se budou s Berany potkávat Jakub Masař a Michal Tomeček.

HC VÍTKOVICE RIDERA

Na souhru a osvědčené vazby letos chtějí sázet i ve Vítkovicích. U nich je to dané zejména tím, že loni měly pouze tři hokejisty dorazového ročníku! Kádr tak prakticky udržely pohromadě, a jak se jim to vyplácí, to ukazuje sám za sebe pohled na tabulku DHL extraligy juniorů. Za první tři týdny nepoznala Ridera přemožitele.

Vítkovický tým disponoval spoustou výtečných obránců i v minulých sezonách, a letos se na tom vůbec nic nemění. Jen do útoku přibyla dvě jména, a to ještě vůbec ne nová jména.

Po roční štaci ve Švédsku se vrátil Matěj Přibyl, mladší bratr bronzové medailistky z MS žen a olympioničky Venduly Přibylové. Stejnou dobu strávil mimo Ostravu i mladší Petr Pavelec, jenž zkoušel štěstí v Karlových Varech. Vítkovice mají na soupisce také Maxima Vehovského, který ale ze začátku sezony zůstává v Porubě – na kontě už má starty za juniorku i áčko.

Matěj Přibyl

Matěj Přibyl | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

HC Oceláři Třinec

U ocelářského rivala panuje jiná situace, Třinec tradičně loví napříč celou republikou a i za jejími hranicemi. Brankářský tandem s Jakubem Klimkem utvořil jmenovec Jakub Král, jenž dosud v Mladé Boleslavi neprorazil a většinu loňského ročníku odchytal v Kralupech nad Vltavou, kde musel strávit sestup do juniorského podpalubí. Teď ale začal dvěma výhrami.

Jen kousek to do ambiciózní organizace měli tři obránci z „rozpuštěného“ Havířova – Adam Kremnický, Denis Kyselý a Aleš Zielinski. Poslední jmenovaný reprezentant nicméně asi ještě bude dostávat víc prostoru v dorostu.

S Kremnickým a Patrikem Šutým se v týmu sešel také další Slovák Jan Bartoš, ten se ovšem narodil v Českých Budějovicích a má i české občanství. Poslední roky ztrávil zejména v Košicích, vedle toho odehrál i 12 zápasů za Martin ve slovenské druhé nejvyšší lize dospělých.

Další útočné posily už jsou dobře známé z Čech. Tomáš Šilar cestoval z Chomutova téměř přes celou republiku, o něco blíž to měl Vojtěch Spěváček, loňský fantom dorostenecké extraligy z pražské Hvězdy. Ten zatím poznává, že juniorská elita v silném klubu je přece jen něco jiného než zápasy proti PZ Kladno a Třemošné, neboť na první body čeká.

Třinec naopak postrádá lídra Michala Ramika, který už je v Litoměřicích, Daniel Chovaniak se zase po dlouhých letech vrátil na Slovensko. Síla mužstva bude závislá i na tom, kolik šancí dostanou zejména Oskar Haas a Marek Ročák mezi dospělými.

Jakub Král

Jakub Král | Foto: Facebook Mládež HC Oceláři Třinec

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz