Místy jako Tampa Bay. Holky ukázaly obrovskou vůli a pokoru, těší Pacinu

Foto: Karel Švec, Český hokej

22. prosince 2020, 14:21

Jan Šimek

České hokejistky za sebou mají první zápasové prověrky v sezoně. V rámci litoměřického kempu zvládly parádně dvojutkání s Maďarkami, když dvakrát zvítězily rozdílem pěti branek. Týdenní soustředění zkrátka vyšlo ženské reprezentaci na jedničku. „Ani jsme neplánovali, že toho stihneme tolik, holkám patří obrovský kredit,“ vzkazuje kouč ženského národního týmu Tomáš Pacina.

Aplikace Tipsport extraligy

„Podle mého názoru to dopadlo nad očekávání. Měli jsme jasný plán, chtěli jsme dostat do hráček co nejvíce našeho herního konceptu a vyjádření. To byla jedna věc. Druhou bylo, abychom si ujasnili a prohloubili vlastní žebříček na pozici brankářky, obránkyň a útočnic. Zkrátka abychom viděli co nejvíce holek při zápasových situacích a pod zápasovým tlakem,“ hodnotí litoměřický kemp kouč českých hokejistek.

„Byl to velice náročný týden. Trénovali jsme i čtyřikrát, pětkrát denně. Měli jsme třeba dva tréninky na ledě a další dva nebo tři tréninky na suchu. Dopadlo to nad očekávání, holkám patří obrovský kredit. Neuvěřitelně tvrdě pracovaly, byly ochotné, pokorné a chtivé přijímat nové informace. Navíc se jim je dařilo přenést i do hry, což je super,“ doplňuje Pacina.

„Přes třicet let, co jsem působil v mužských či ženských týmech na různých pozicích – ať už jako hlavní trenér, asistent trenéra, nebo kouč dovedností –, si nepamatuji skupinu lidí, kteří by měli tak obrovskou ochotu, otevřenost a vůli přijmout něco hodně nového.“

Výše uvedené nastavení hráček? To je sen každého trenéra. „Na tohle jsem myslel, když jsem z Litoměřic odjížděl. Přes třicet let, co jsem působil v mužských či ženských týmech na různých pozicích – ať už jako hlavní trenér, asistent trenéra, nebo kouč dovedností –, si nepamatuji skupinu lidí, kteří by měli tak obrovskou ochotu, otevřenost a vůli přijmout něco hodně nového, tak rychle to akceptovat a dát do hry,“ přiznává.

Hráčky se v Litoměřicích pořádně zapotily, pilovaly celou řadu důležitých herních situací i dovedností. „Máme jasnou filozofii hry a šest fází ve hře, na které se soustředíme. Každý trénink byl uzpůsoben na každou fázi hry – ať už je to hra v útočném pásmu, rychlé protiútoky, či rychlý přechod do útočného pásma a podobně. Každá fáze vyžaduje určité dovednosti, které jsme trénovali v kontextu hry. Zaměřili jsme se také na speciální situace – přesilovky, oslabení či signály na buly,“ uvádí Tomáš Pacina.

„Jednotlivá jména nejsou tak důležitá jako ochota nechat své jméno před kabinou a do ní přijít s otevřenou duší.“

„Ani jsme neplánovali, že toho stihneme tolik. Dále ovšem musíme prohlubovat porozumění všech herních konceptů. To samé co o herních principech platí také o kondici. Podle toho, co mi říkal Filip Raptopulos (kondiční trenér reprezentace – pozn. red.). Jít po dvoufázovém tréninku, kdy ráno je na programu kondiční příprava, a pak rozbruslení, do zápasu... V tomhle se holky skutečně vyznamenaly,“ pokračuje.

A výsledky byly jednoznačné – český národní tým zvládl páteční i sobotní zápas s přehledem. Maďarky porazil dvakrát rozdílem pěti branek. „Nejlepší ze všech šesti třetin byla ta třetí ze druhého zápasu. Zhruba pět minut před koncem tam byla fáze, kdy nám podařilo minutu zamknout Maďarky v ofenzivním pásmu. V našem playbooku se inspirujeme Tampou Bay Lightning. A holky tak vypadaly! Že se to povedlo po šesti dnech kempu a ve třetí třetině posledního utkání za stavu 5:0, je něco, co nám dává spoustu nadějí do budoucna. Holky můžeme zatížit, nebrání se a ochotně přijímají nové informace. Tohle nám velice ulehčuje práci a je to pro nás obrovská odměna,“ libuje si Pacina.

Na kempu se představily reprezentační stálice jako Alena Mills, Kateřina Mrázová, Tereza Vanišová a další esa, ale i méně "okoukané" hokejistky v čele s talentovanou brankářkou Viktorií Švejdovou. „Stálice ale není nikdo a tenhle týden pomohl k tomu, že si to holky uvědomily. Některé to překousávaly těžko, ale na konci jsem měl pocit, že to bylo akceptované. Že nejde o jména, ale v první řadě o to, abychom dobře reprezentovali,“ těší uznávaného hokejového odborníka.

Právě hrdost oblékat národní dres a touha odevzdat v reprezentaci maximum by měly být samozřejmostí. „Vítězíme všichni. Každý tým má samozřejmě tváře, ale reprezentovat Česko znamená pro mě a věřím, že i pro ostatní, povinnost a poslání. Jednotlivá jména už nejsou tak důležitá. Spíš ochota nechat své jméno před kabinou a do ní přijít s otevřenou duší, která přijímá informace a pokyny. Je úplně jedno, jestli tým trénuje Vozák, Dušek, nebo Pacina. Od Českého hokeje máme poslání reprezentovat národ. Ten je důležitý, ne jména,“ má jasno Pacina.

České hokejistky byli osobně pozdravit prezident Českého hokeje Tomáš Král a člen Rady Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Petr Bříza. „Jsme za to moc rádi. Oba mluvili s děvčaty o tom, jak je ženský hokej podstatný. Že pouze nestojí vedle toho mužského, ale je stejně důležitý,“ dodává na závěr.

Výsledky přípravných utkání

ČESKO – MAĎARSKO 5:0 (2:0, 2:0, 2:0) » více podrobností

Branky a nahrávky: 9. Hymlárová (Mills), 15. Čajanová, 23. Vanišová (Mrázová, Tejralová), 36. Čajanová (Lásková), 55. Hymlárová (Přibylová, Mills).

ČESKO – MAĎARSKO 5:0 (0:0, 2:0, 3:0) » více podrobností
Branky a nahrávky: 32. Přibylová (Bukolská), 35. Mills (Horálková, Hymlárová), 51. Mrázová (Vanišová, Křížová), 55. Škrdlová (Lédlová), 58. Vanišová (Křížová, Mrázová). 

Soupiska českého týmu

Brankářky:
Julie Pejšová (Kobra Praha), Klára Peslarová a Viktorie Švejdová (obě MODO, Švédsko).

Obránkyně:
Daniela Pejšová (MODO, Švédsko), Sára Čajanová (Vsetín), Magdalena Erbenová (Rensselaer Polytechnic Institute, USA), Pavlína Horálková (Krasnojarsk, Rusko), Adéla Jůzková (University of Regina, Kanada), Dominika Lásková (Merrimack College, USA), Adéla Škrdlová (St. Cloud State University, USA), Aneta Tejralová (Nižnij Novgorod, Rusko).

Útočnice:
Kateřina Bukolská (Příbram), Klára Hymlárová (St. Cloud State University, USA), Denisa Křížová a Kateřina Mrázová (obě Brynäs Gävle, Švédsko), Aneta Lédlová (Kadaň), Alena Mills (Vanke Rays Šen-čen, Čína), Noemi Neubauerová (Colgate University, USA), Barbora Patočková (Hvězda Praha), Vendula Přibylová (AIK Stockholm, Švédsko), Agáta Sarnovská (Malmö, Švédsko), Lenka Serdar (Černošice), Tereza Vanišová (Boston Pride, USA).

Realizační tým:

Manažer týmu: Martin Loukota.
Hlavní trenér: Tomáš Pacina.
Asistenti trenéra: Josef Dušek, Jakub Peslar, Jiří Vozák a Josef Štoudek.
Trenér brankářek: Vratislav Vajner.
Kondiční trenér: Filip Raptopulos.
Lékaři: MUDr. Jan Frühauf / MUDr. Jannis Papadopulos.
Fyzioterapeutka: Anna Šulcová.
Kustodi: Karolína Kovářová, Petr Mlíkovský / Marcel Krejsa.
Media manažerka: Tereza Sadilová.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz