Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Po NHL se do akce vrací i český hokej. A jedno ze zajímavých témat ke sledování je i přechod středního pásma. Kterým týmům se v tomto ohledu dařilo v loňské sezoně Tipsport extraligy?

Hokejové statistiky toho nabízí poměrně hodně. A i když se v článcích povětšinou zaměřujeme hlavně na statistiky střeleckých pokusů, šancí a samotných branek, předchází jim spousta jiných situací, které právě ke vstřelení gólu přímo (či nepřímo) vedou. 

Vstupy do pásma

Už delší dobu z pozorování dat o vstupech do útočné třetiny víme, že pokud útočící tým překročí modrou čáru v držení kotouče, tak se dostane ke zhruba dvakrát většímu počtu střel než po nahození.

Které týmy byly v tomto ohledu nejlepšími v minulé sezoně? Nepřekvapí jistě pozice Liberce, který má ve svém kádru spoustu šikovných hráčů. Těsně za ním pak následují Hradec Králové s Plzní, tedy týmy, které patřily k nejlepším v rámci tvorby střeleckých pokusů při hře 5 na 5.

Naopak Mladá Boleslav s Vítkovicemi patřila, co do počtu střeleckých pokusů, lehce pod průměr. V rámci průniků do pásma si ale oba týmy vedly dobře.

Na druhou stranu, úplně nejvíce střeleckých pokusů si vypracoval v základní části Zlín, který se nachází v počtu úspěšných vstupů do pásma na posledním místě. Ukazuje se tak, že možností, které vedou k tvorbě ofenzívy, je více. Základní pravidlo však platí: s pukem na holi se hraje mnohem lépe.

Výstupy z pásma

Pokud jsme zmiňovali, že po úspěšném vstupu do pásma mají týmy zhruba dvakrát více střeleckých pokusů než po nahození, tak úspěšný výstup z vlastní třetiny je poměrně zásadním předpokladem pro vstup.

V NHL vede zhruba 90 % výstupů k úspěšnému vstupu, zatímco vyhození puku z vlastní třetiny vede k úspěšnému vstupu zhruba ve čtvrtině případů. Proto jsou výstupy s pukem na holi důležitou součástí týmové ofenzívy.

Po zjištění těchto faktů není s podivem, že mezi nejlepší týmy v rámci výstupů z obranného pásma patří z velké části ty, které jsou úspěšné i ve vstupech do útočné třetiny. Úplně nejlepší byla Mladá Boleslav, které si připsala více než 50 úspěšných výstupů z defenzivní zóny za 60 minut. S pukem pod kontrolou opouštěly pásmo často i týmy Liberce nebo Plzně.

Trápily se však celky Pardubic, Karlových Varů nebo Kladna. Všechny tyto tři týmy pak patřily mezi pět nejhorších v poměru střeleckých pokusů, stejně jako Kometa.

Obrana modré čáry

Jako poslední se podíváme na vstupy do útočného pásma z druhé strany – tedy to, jak si týmy vedou při bránění vlastní modré čáry a při zamezování vstupu soupeřům.

Statistika nám ukazuje, kolik procent všech pokusů o vstup týmy přerušily. Na tento ukazatel může mít vliv i taktika – některé týmy nejsou na vlastní modré čáře tolik agresivní a soustředí se spíše na bránění nebezpečných prostor ve vlastní třetině. Není to tedy ukazatel hráčských schopností, jako spíše stylu, který týmy vyznávají.

Mezi nejagresivnější týmy patřily Hradec Králové, Olomouc nebo Plzeň. K devíti procentům přerušených akcí soupeřů se pak blížil ještě Liberec. A nad průměrem se drží i Mladá Boleslav.

Naopak modrou čáru téměř zadarmo dávali soupeřům v Pardubicích, Vítkovicích nebo Třinci. Jak si však týmy vedly po překročení modré čáry?

I přestože Třinec přerušil vstupy soupeřů pouze v 6,5 % případů, jsou Oceláři nejlepším týmem v limitování šancí soupeřů následujících právě po úspěšném vstupu do pásma! Zároveň si však ani sami netvoří velký počet střeleckých příležitostí.

Atraktivní hokej naopak hrál Litvínov, který si sám tvořil velký počet šancí po vstupech do pásma, ale prostor měli i jeho soupeři. Nejvíc šancí si pak vytvořila po úspěšných vstupech Sparta, která se jako jediná dostala přes 15 % takto využitých vstupů s kotoučem na holi.

Kvalitní ofenzívou i defenzívou se pak v tomto ohledu mohly pyšnit Mladá Boleslav a Hradec Králové.

Závěr

Kontrola puku a hra v neutrální zóně jsou základními předpoklady pro úspěch. Je to bezesporu zajímavý aspekt, který může pomoci vysvětlit jakým způsobem se týmy prezentují a jak přicházejí ke svým výsledkům v rámci střeleckých pokusů, tvorbě šancí a střelby branek. Určitě je to část hry, kterou se vyplatí sledovat, například v přípravném poháru Generali Česká Cup.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV