Hokej v číslech: Proč se Brno propadlo v oslabení?

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

V jedné sezoně se týmu daří více v přesilovkách, ve druhé zase v oslabení. Většinou však ani v jedné ze speciálních formací meziročně nedochází k velkým propadům. Právě skončený ročník nebyl výjimkou.

Aplikace Tipsport extraligy

Průměrná odchylka u třinácti týmů, které hrály Tipsport extraligu v sezoně 2019/20 i 2018/19, činila u oslabení -2,14 procent. Průměrně se tak týmy v uplynulém ročníku zhoršily právě o 2,14 %.

Zatímco dva týmy se v úspěšnosti při početních nevýhodách v sezonním srovnání zlepšily o více než 4 % (Mladá Boleslav a Zlín), tři celky zaznamenaly zhoršení o více než 7 % (Plzeň, Vítkovice, Kometa).

V případě Brna šlo přesně o 7% zhoršení a propad z 5. na 13. příčku. Pojďme se proto na situaci na jihu Moravy podívat podrobněji.

Mezisezonní porovnání

Nejdříve pár základních dat. V sezoně 2018/19 ubránili hokejisté Komety 84,4 % oslabení, a byli tak v rámci extraligy pátí nejlepší. V sezoně 2019/20 už jejich úspěšnost činila 77,4 procent, v relativním umístění pak skončili předposlední.

Co se stalo, že se Moravané tak významně zhoršili?

Základní teoretická vysvětlení jsou dvě: Brno začalo propouštět více střel na branku anebo jeho brankáři pochytali méně střel, kterým čelili.

V případě Komety byla na místě spojka anebo, jelikož v obou dvou směrech začali Brňané podávat horší výkony.

Na obrázku výše vidíme, že jak ve střeleckých pokusech (CA/60), tak střeleckých pokusech ze slotu (sCA/60) došlo v mezisezonním srovnání ke zhoršení. V jednom případě o téměř 10 %, ve druhém o více než 20 %.

Brankáři týmu zaznamenali v uplynulém ročníku 9. nejvyšší úspěšnost zákroků v extralize, oproti předchozí sezoně tak chytili o 2 procenta méně střel.

Taktika, kterou týmu naordinovaly dva různé realizační týmy, nejdříve pod vedením Petra Fialy, následně Libora Zábranského, nefungovala ani co se týče poziční hry.

Dokládají to statistiky inkasovaných přihrávek na střely, které vidíme na druhém obrázku. Pro upřesnění: jde o přihrávky na všechny střelecké pokusy (SAA/60), na střely ze slotu (sSAA/60), křižné přihrávky na střely (cr.SAA/60) a přihrávky na střely z první (1T.SAA/60).

U všech čtyřech zaznamenali statistici pokles o minimálně 17 %, v případě přihrávek na střely z první šlo dokonce o 31 procent.

Dodejme, že zatímco v případě střeleckých statistik se Brno řadilo k nejhorším týmům, u přihrávek se, a to i přes zhoršení, řadilo povětšinou do středu či lehkého podprůměru extraligového srovnání.

Závěr

Hokejisté Komety budou i v příští sezoně aspirovat na nejvyšší pozice. Jednou z klíčových herních předností, která je k tomuto cílu zapotřebí, je dobrá hra v oslabení. Právě v ní se Brno musí oproti minulému ročníku zlepšit, a to zejména ve schopnosti zamezovat soupeřově střelbě.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz