Hokej v číslech: Góly, ale i dobrá defenziva. Košťálek letos zářil

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Jan Košťálek patří mezi nejdůležitější hráče Sparty. O tom není sporu. I v rámci Tipsport extraligy se může řadit mezi nejlepší obránce. Jeho sezona měla pouze jednu malou kaňku, jinak byla bez diskuzí výborná.

Aplikace Tipsport extraligy

Košťálek se mezi obránci řadí ke špičce ve většině sledovaných statistických kategorií. Ať se jedná o body, střeleckou převahu, kvalitu střelby nebo jeho samotné zapojení a práci s pukem při rozehrávce...

Sparťanský bek byl hned pátým nejproduktivnějším obráncem extraligového ročníku a po Bradym Austinovi z Kladna nastřílel druhý největší počet gólů, když se trefil 14krát! Celkově si pak připsal 25 bodů, z nichž dvanáct bylo při hře 5 proti 5, na kterou se zaměříme podrobněji.

Při přepočtu na 60 minut byl Košťálek třetím nejproduktivnějším bekem Sparty s 1,05 body. V ligovém porovnání je pak těsně za první desítkou.

Kde však Košťálek opravdu vynikal, to byly poměry střeleckých pokusů. S ním na ledě měla Sparta ze všech obránců nejlepší poměr všech pokusů (58,67 %) i pokusů ze slotu (60,68 %). V rámci pokusů ze slotu byl pak Košťálek dokonce nejlepší z celé ligy, když si žádný jiný tým nevytvořil s některým z obránců takovou střeleckou převahu.

Bohužel měl ale Košťálek z velké části smůlu, když byl u největšího počtu obdržených branek z beků Sparty – soupeři jich vstřelili 2,89 za 60 minut.

S Košťálkem na ledě měla Sparta nejmenší úspěšnost zákroků. To i přesto, že za Košťálkovi přítomnosti měli soupeři proti Spartě nejmenší počet všech pokusů a druhý nejmenší počet pokusů ze slotu z porovnávaných obránců. A žádný rozdíl pak nepozorujeme ani v samotných střelách na branku, případně vyšším počtu povolených přihrávek na střelu, které by úspěšnost zákroků mohly negativně ovlivnit.

Košťálka byl totiž jinak plný led, často se například podílel na výstupech z vlastního pásma. To se mu dařilo v přepočtu 15,67x za 60 minut. Nebál se v některých případech ani zavézt puk do útočné třetiny, což činil zhruba čtyřikrát za hodinu hry.

A jeho přítomnost byla znát i v samotné ofenzivní zóně. S více než čtrnácti střeleckými pokusy patřil mezi nejčastěji střílející beky. Z toho vyústilo i jeho šest gólů při hře 5 proti 5.

Košťálek měl v sezoně opravdu prsty téměř v každé herní činnosti, Sparta se na něj mohla spolehnout. V grafice výše je vidět, že ve většině statistik patřil mezi nejlepší obránce loňského ročníku.

Jedinou zmiňovanou kaňkou na sezoně je vysoký počet obdržených branek za jeho přítomnosti na ledě. Pokud však Košťálek v příštím ročníku naváže na své dominantní výkony z té uplynulé, měl by zmizet i tento nedostatek, který je i dílem smůly. Ve většině defenzivních ukazatelů patří totiž Košťálek ve Spartě k nejlepším.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz