Hokej v číslech: Jak dopadly sezonní predikce? HC Dynamo Pardubice

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Díky našemu modelu Game Score jsme vám před sezonou nabídli predikce všech týmů, v jejím průběhu pak predikce jednotlivých zápasů a následně i sérií play off. Jak tyto predikce modelu dopadly si postupně rozebereme u každého týmu zvlášť.

Fanshop národního týmu

Pardubické Dynamo šlo do sezony s těmi nejvyššími ambicemi – těmi byl minimálně zisk medaile, i když se určitě doufalo a věřilo v zisk titulu. Pardubice si však cestu za pohárem zkomplikovaly už v základní části. Dlouho v ní okupovaly třetí příčku, ale nezvládnutý závěr soutěže je odsoudil dokonce až na páté místo a účast v předkole.

Dynamo nasbíralo 93 bodů stejně jako čtvrté České Budějovice, horší vzájemné zápasy ale Pardubice odsoudily k duelu s Karlovými Vary, tedy stejně jako v minulé sezoně. Předkolo Pardubice zvládly v nejrychlejším možné čase a ve čtvrtfinále se střetly právě s českobudějovickým Motorem. Na ten ale nestačily, a sezona tak pro ně skončila po výsledku série 1:4 zklamáním.

Předsezonní predikce

Na startu sezony náš model Pardubice považoval za šestý nejsilnější tým s průměrným bodovým ziskem 88,9 bodu. Pardubice ve skutečnosti skončily na pátém místě a od nejpravděpodobnější bodové varianty se odchýlily o 4,1 bodu.

Výsledek pohybující se v okolí 93 bodů byl s 16 % v simulaci pro Pardubice třetím nejpravděpodobnějším. Postup do vyřazovací části pak byl v případě Dynamo téměř jistotou s šancí 95 %. Umístění v první čtyřce, které Pardubicím těsně uteklo, pak náš model viděl s šancí 35 %.

Před startem ročníku mělo Dynamo šance na postup do čtvrtfinále 69 %, ty se v souboji s Karlovými Vary zvýšily na necelých 80 %, protože v předkole bylo Dynamo velkým favoritem. Tím bylo i ve čtvrtfinálovém souboji s Českými Budějovice, do kterého šlo s téměř 60procentními šancemi na postup mezi nejlepší čtyřku. Motor však Pardubice zaskočil a do semifinále se probojoval tým z jižních Čech.

Při hře 5 proti 5 patřily v základní části Pardubice k nejlepším týmům, především pak v ofenzivní části. Ze všech týmů generovaly v průměru vůbec nejvíce střeleckých pokusů, konkrétně 62,5 za 60 minut. A dostaly se také k nejvíce pokusům z prostoru slotu, kterých měly 22. Rozdíl střeleckých pokusů měly Pardubice třetí nejlepší s plus dvanácti pokusy, ze slotu pak byly lepší než soupeři o čtyři pokusy za hodinu hry.

Díky své střelecké aktivitě byly Pardubice vůbec nejnebezpečnějším týmem při hře 5 proti 5, když si celkově vytvořily šance na 2,9 očekávaného gólu. Soupeři měli šance na 2,3 očekávaného gólu a s rozdílem šesti desetin očekávaného gólu byly Pardubice čtvrtým nejlepším týmem.

Své ofenzivní výkony pak přetavilo Dynamo v 2,61 vstřeleného gólu, když šlo o třetí nejlepší ofenzívu. Soupeři vstřelili za hodinu hry 2,15 gólu. Pardubice tedy vstřelili o 0,44 gólu za 60 minut hry 5 na 5 více než soupeři, kdy šlo o pátý nejvyšší rozdíl.

V přesilových hrách ovšem Pardubice na výbornou ofenzívu už tolik nenavázaly. V početní výhodě si vytvořily sice šance na 7,6 očekávaného gólu, proměnily je ale pouze v 6,5 vstřeleného gólu za 60 minut (šlo o osmou nejvyšší hodnotu).

Spolehnout se ale mohlo Dynamo na kvalitní oslabení. A v něm především na výkony brankářů, kteří měli čtvrtou nejvyšší úspěšnost zákroků. Pardubice přitom soupeřům povolily šance na 7,4 očekávaného gólu, což byla šestá nejvyšší hodnota. Inkasovaly ovšem pouze 5,5 gólu, druhý nejmenší počet po Plzni. Zároveň k tomu přidaly i nebezpečnou ofenzívu, když samy vstřelily 1,2 gólu, což byl druhý nejlepší výkon ve vlastním oslabení.

Výkony hráčů

Fantastickou sezonu má za sebou z hráčů Dynama obránce Jan Košťálek. Ten byl v hodnocení modelu Game Score jednoznačně nejlepším obráncem základní části. Zároveň byl s hodnotou sedmi výher druhým nejlepším hráčem celé soutěže! A to nejen na základě zisku 41 bodů, ale také výborného poměru střeleckých pokusů (58,5 %) a očekávaných gólů (57,3 %) ze hry 5 na 5. Na ledě byl Košťálek u 46 vstřelených a 38 obdržených gólů s poměrem 54,8 %.

Výborně pak fungovala i formace Adama Musila, Roberta Kousala a Anthonyho Camary. Všichni tři útočníci přispěli hodnotou vyšší než pět výher a patřili společně s Robertem Říčkou mezi pět nejlepších hráčů Pardubic.

Právě Robert Říčka se ukázal jako výborná posila. Se 47 body byl nejproduktivnějším hráčem Pardubic a se 27 góly druhým nejlepším extraligovým střelcem. Při hře 5 na 5 střílel v průměru 1,6 gólu za 60 minut, v tomto směru byl nejlepším útočníkem. Zároveň s ním na ledě mělo Dynamo poměr střeleckých pokusů 58,2 % a poměr očekávaných gólů 59,5 %, v obou případech elitní hodnoty.

Závěr

Sezona skončila pro Pardubice jednoznačně zklamáním. O tom není třeba pochybovat, protože tým pod vedením majitele Petra Dědka myslí na ty nejvyšší příčky. To se po vypadnutí s Českými Budějovice ve čtvrtfinále nepodařilo. Analytické statistiky však alespoň může těšit fakt, že model sílu Pardubic v konečném důsledku odhadl poměrně solidně.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz