Hokej v číslech: Jak dopadly sezonní predikce? HC Vítkovice Ridera

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Díky našemu modelu Game Score jsme vám před sezonou nabídli predikce všech týmů. V jejím průběhu pak predikce jednotlivých zápasů, a následně i sérií play off. Jak ovšem tyto predikce modelu dopadly, si postupně rozebereme u každého týmu zvlášť.

Fanshop národního týmu

Vítkovice si v základní části počínaly velmi dobře, když se hlavně v první polovině sezony pohybovaly velice vysoko. Nakonec z toho bylo po základní části osmé místo a pohodlný postup do předkola play off. A to se ziskem 87 bodů, když na sedmý Liberec ztratily pouze dva body, na devátou Olomouc měly naopak náskok sedmi bodů.

Právě s Olomoucí se Vítkovice střetly v předkole, kde tyto dva týmy svedly velice vyrovnanou a dramatickou bitvu. V rozhodujícím pátém duelu se nakonec z postupu radovaly Vítkovice. Ty se pak střetly ve čtvrtfinále s obhájci titulu z Třince, kteří jim nepovolili ani jeden zápas.

Předsezonní predikce

Před startem ročníku byl náš model k ostravskému týmu poměrně skeptický, když ho řadil až na dvanácté místo s průměrným bodovým ziskem 77,7 bodu. To Vítkovice překonaly o téměř deset bodů, když se tím vyšvihly až na osmou pozici po základní části.

Bodový zisk okolo 85 bodů byl ale pro Vítkovice s 15 % třetím nejpravděpodobnějším, a šlo o zhruba průměrnou bodovou odchylku. Díky zaváhání několika celků to pak tedy znamenalo značný posun i proti předpokládanému umístění.

Šance na postup do play off před sezonou měly Vítkovice solidních 69 %, kdy do vyřazovacích bojů nakonec pronikly bez větších potíží. Na postup mezi nejlepší osmičku už jim náš model dával šance pouze zhruba z jedné třetiny, i to však tým z Vítkovic zvládl.

Svojí hrou 5 na 5 patřily Vítkovice víceméně do extraligového průměru. V rámci střeleckých pokusů si v přepočtu na čas tvořily 52 střel, soupeři pak o dvě více, což Vítkovice řadí na deváté místo. Z prostoru slotu ovšem Vítkovice měly pouze 15 ze svých střeleckých pokusů a byly v tomto ohledu druhým nejhorším týmem. Zároveň ale velice solidně tyto prostory i bránily, když měli soupeři pouze o jeden pokus za 60 minut více.

Slabší tvorba střel ze slotu se v případě Vítkovic projevila i na statistice očekávaných gólů, když si tvořily šance na 2,1 očekávaných gólů, což je čtvrtý nejhorší výkon. Opět ale musíme vyzdvihnout defenzivní činnosti, když soupeři měli šance pouze na 2,23 očekávaných gólů, kdy šlo o šestou nejmenší hodnotu.

Vítkovice tedy samy v ofenzívě nebyly příliš aktivní, zároveň ale dobře eliminovaly šance soupeřů. To je i případ samotných vstřelených gólů, kdy se za 60 minut hry Vítkovice prosadily pouze 1,9krát. Soupeři pak vstřelili 2,15 gólů, a s rozdílem mínus 0,25 gólu se Vítkovice řadily na jedenácté místo.

Ofenzivně se ale Vítkovicím dařilo v početních výhodách. V těch si tvořily šance na 6,6 očekávaných gólů za 60 minut, které proměnily v 7,1 vstřelených gólů, kdy šlo o pátý nejlepší výsledek. Zároveň se Vítkovicím dařilo i ve vlastním oslabení. Soupeřům v něm povolily šance na 6,4 očekávaných gólů a inkasovaly pouze 5,9 gólů. Měly tak šesté nejlepší oslabení.

Výkony hráčů

Hlavními tahouny Vítkovic byli dle hodnocení modelu Game Score Dominik Lakatoš, Alexej Solovjov a Roberts Bukarts. Všichni tři ovšem z různých důvodů neodehráli více než 40 zápasů. Přesto jejich výkony stačily v součtu na to, aby byli těmi nejdůležitějšími hráči.

Dominik Lakatoš si připsal po svém návratu z Finska 34 bodů ve 37 zápasech, a byl druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Současně pak v hodnocení Game Score vůbec nejlepším z hráčů Vítkovic, když nakumuloval hodnotu 3,1 výher.

Alexej Solovjov pak z pozice beka nasbíral 28 bodů, což ho zařadilo na čtvrté místo v týmovém bodování, když velice dobře dirigoval přesilové hry. Celkově pak měl hodnocení Game Score rovno 2,3 výhrám.

Přes dvě výhry se dostal i Roberts Bukarts, který ovšem stihl odehrát kvůli zranění pouze 32 zápasů, ve kterých si připsal 26 bodů. A dvěma výhrami pak přispěl i zkušený Jan Hruška. Ten nasbíral 29 bodů, a byl po Lakatošovi druhým nejlepším střelcem týmu se 14 góly.

Závěr

Vítkovice mohou svoji sezonu považovat za úspěšnou, minimálně tedy z pohledu modelu, když výrazně překonaly jeho očekávání. Postup mezi nejlepších osm týmů a následné vyřazení s Třincem bylo pravděpodobně maximem týmu z Ostravy.

Ten pro příští sezonu mění poměrně výrazně svoji tvář, a to příchodem jednoho z nejlepších hráčů extraligy v podobě Petera Muellera. Od toho si Vítkovice určitě slibují další posun směrem nahoru a naznačují tak, že mají vyšší ambice než pouze čtvrtfinálovou účast.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz