Domácí premiéra pro šestnáctku. Hráči se budou chtít předvést, věří Haken

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

9. listopadu 2018, 11:46

Martin Voltr

První domácí zápasy čekají o víkendu reprezentaci do 16 let. Hokejisté ročníku 2003 se v Sokolově a Chebu třikrát postaví Švýcarům, se kterými si rozhodně chtějí poradit. „Hráči si musí uvědomit, že hrají za český národní tým a hrají v Čechách. Co víc si můžou přát,“ hlásí s velkým očekáváním lodivod Petr Haken.

Nový fanshop

Šestnáctka si chce vzít velké ponaučení z úvodní akce v Salcburku. Ze čtyř týmů sice skončila na stříbrné příčce, ale všechny zajímalo hlavně srovnání s Ruskem, které bývá už od nejmladší kategorie velmi silné. A tohle srovnání dopadlo pro české mladíky hodně krutě, prohráli 1:6 a 0:7.

„Vždycky jsme vydrželi hrát jen jednu třetinu. Na tomhle musíme nejvíc pracovat, aby se hráči vydrželi soustředit, celých šedesát minut odehrát koncentrovaně a držet se plánu, který si řekneme. I když se výsledek třeba nevyvíjí v náš prospěch,“ říká hlavní trenér Petr Haken.

„To je, myslím, přesně ten návod, jak hráče připravit. No a samozřejmě jsme dali jen jednu branku, tak věřím, že se budeme chtít víc prosadit. Ale to je jenom o práci a o tom, aby hráči byli odhodlaní chodit do branky a dávat góly,“ pokračuje.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Češi v Salcburku narazili i proto, že podobnou konfrontaci prostě předtím ještě nikdy nemohli pocítit na vlastní kůži. „Potom se všichni zařadili do klubů, kde jsou pod kontrolou. Řešili jsme s trenéry ať už aktuální formu, nebo to, na čem bylo potřeba po turnaji zapracovat. Další posun je teď na hráčích vidět. Herní i fyzický, protože v tomhle věku se opravdu hodně rychle mění a vyspívají. Věřím, že postupně budou připravenější na mezinárodní pole,“ přemítá Haken.

Dvě vysoké porážky znamenaly pro nejmladší české reprezentanty zdvižený prst, ale prozatím nic víc. Trenéři z nich nedělali žádnou tragédii, důležitější budou další zápasy s těmito silnými soupeři.

„Dali jsme si za cíl, že na nějaké ustálení sestavy nebo výběr hráčů, o kterých budeme přesvědčeni, že jsou na danou akci ti nejlepší, se budeme soustředit až v turnajích po Novém roce. Budeme konfrontování s Rusy, Švédy i Finy, tam chceme být připraveni. Teď je to všechno ve fázi zkoušení a poznávání hráčů a jejich seznamování s mezinárodními zápasy,“ popisuje Petr Haken aktuální vizi.

I proto nasadí proti Švýcarům z půlky obměněný kádr. „Chceme v zápasech vidět co největší počet hráčů a směřovat to k těm turnajům. Ale tím nechci říct, že bychom něco podceňovali. Vůbec ne. Každý hráč, který v nominaci je, má svou kvalitu a zaslouží si být v reprezentaci,“ dodává vzápětí.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Už od prvního setkání ale realizační tým pozorně sleduje svěřence coby hokejisty i coby osobnosti, aby si je postupně zařazoval do vytipovaných rolí. A poznává, kdo by se měl v budoucnu zařadit mezi tahouny.

„Myslím, že v ročníku 2003 jsou si hráči hodně podobní a musí hrát opravdu hodně týmově, a pak jsou schopni uspět. Potom se můžou ukazovat i některé individuality. U některých jsme přesvědčeni, že by mohli zvládat úlohu lídrů, ale zatím je to pořád ve fázi seznamování,“ vysvětluje bývalý kouč Komety, Liberce nebo Mladé Boleslavi.

Přestože i z reprezentací má Haken už řadu zkušeností, tenhle okamžik určitě bude silný i pro něj: S týmem nastupuje k prvnímu zápasu před domácím publikem. Trojzápas se Švýcarskem se svou prestiží pochopitelně velkým světovým akcím nevyrovná, ale něco speciálního ve vzduchu zkrátka visí.

„Naše destinace se každým rokem posouvá, letos padlo rozhodnutí na Sokolov a Cheb. Věřím, že přijdou diváci. V Sokolově máme vynikající zázemí, vyšli nám neskutečně vstříc, máme k dispozici šatnu A-týmu.“ To všechno by českým nadějím mělo pomoci, ale zároveň je i motivovat k co nejlepším výkonům. „Věřím, že se hráči budou chtít předvést nejenom před rodiči. Musí si uvědomit, že hrají za český národní tým a hrají v Čechách. Co víc si můžou přát,“ usmívá se Haken.

Přát si tedy rozhodně můžou vítězství. Ostatně nic jiného si proti Švýcarům ani nemohou dávat za cíl. „To je pravda. Bude záležet na tom, jestli potvrdíme, nechci říkat, roli favorita. Ze začátku bývají zápasy vždycky hodně vyrovnané, a to myslím bude platit i letos. Pak uvidíme, jak bude soupeř vypadat. V první řadě se ale soustředíme na naši hru, a pak teprve můžeme reagovat na soupeře,“ dodává trenér české šestnáctky Petr Haken.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nominace českého týmu

Brankáři:
Jakub Tichý (Hradec Králové), Tomáš Suchánek (Přerov), Michal Borovička (Pardubice).

Obránci:
David Jiříček (Plzeň), Adam Srdínko (Slavia Praha), Stanislav Svozil (Kometa Brno), Ondřej Cubo, Tomáš Machů (oba Vítkovice), Jiří Ticháček (Kladno), Martin Böhm (Liberec), David Moravec (Jihlava).

Útočníci:
Marcel Marcel, Dominik Soukup (oba Plzeň), Lukáš Pajer, Šimon Marha, Matyáš Budina (všichni Hradec Králové), Jakub Brabenec, Jakub Kos (oba Kometa Brno), Marek Brada (Vítkovice), Martin Ryšavý (Přerov), David Putz (Liberec), Matouš Menšík (Jihlava), Michal Ramik (Třinec).

Náhradníci:

Obránci: Jakub Šedivý (Liberec), René Smolka (Vítkovice), Marek Pelda (Hradec Králové), Patrik Fajmon (Kometa Brno), Marek Chvátal (Jihlava). Útočníci: Matěj Kloz, Adam Paleček (oba Pardubice), Jakub Altrichter (Slavia Praha), Jan Půček (Vsetín), Gabriel Szturc (Havířov), Ivo Sedláček (Kometa Brno).

Realizační tým:

Manažer: Radek Ťoupal
Hlavní trenér: Petr Haken
Asistenti trenéra: Václav Eismann a Richard Žemlička
Trenér brankářů: Jiří Sklenář
Videotrenér: Jakub Zelenka
Lékař: MUDr. Tomáš Madrý
Hospodář: David Merc

Program zápasů

Pátek 9. listopadu (Sokolov):
17:30 Česko – Švýcarsko

Sobota 10. listopadu (Cheb):
16:00 Česko – Švýcarsko

Neděle 11. listopadu (Sokolov):
14:00 Česko – Švýcarsko

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz