Dobírám prášky, bude to v pohodě, hlásí Nečas. O MS snil už jako kluk

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

(STOCKHOLM, od našeho zpravodaje) Konečně se dočká! Martin Nečas se několikrát objevil v zorném poli Josefa Jandače, jenomže reprezentace dospělých pro něj byla trošku zakletá. Nejdřív zdravotní trable, pak akce s dvacítkou. Talent z Komety, který v NHL patří Carolině, skočí do ostrého mezistátního duelu až teď. "Hrozně se těším," říká o velké sobotní premiéře proti Finsku.

Nový fanshop

Z ročníku 1999 byl hlavním adeptem na posun do elitního výběru, jenže okolnosti tomu chtěly, že ho přeskočili Martin Kaut, Filip Chytil, Filip Zadina a Jakub Galvas. Rota mladých vlčáků razantně vlétla mezi nejlepší, mladí dravci disponují energií i nasazením. Někteří by se mohli probít i na světový šampionát do Kodaně. Pro Nečase je to teď jednoznačná meta. "Udělám maximum, abych se na turnaj dostal," slíbil chvíli poté, co ve Stockholmu dokončil první společnou přípravu s týmem.

Nečas: Od neděle jsem nebyl na ledě, moc jsem se těšil

Jak jste se těšil na první trénink?
Už jsem na to nějakou dobu čekal. Těšil jsem se, musím přiznat, že to bylo trošku těžší. Od neděle, kdy jsme dohráli finále, jsem nebyl na ledě. Teď jsem do toho skočil poprvé a bylo to docela dobré. Měli jsme krátký svižný trénink, myslím, že to bude jenom lepší a lepší.

Je znát, že jste v uplynulých dnech zápasil s nemocí?
Dobírám poslední prášky, potom už to bude úplně v pohodě. Na ledě jsem se cítil normálně, akorát dýchání bylo trošku těžší, jelikož jsem teď pár dní nic nedělal. Ale to se zlepší.

Neměl jste strach, že vás nemoc připraví o šanci jet na mistrovství světa?
Snažil jsem se co nejdřív uzdravit. Člověk potřebuje být stoprocentní, aby mohl podat výkon. Teď jsem přijel do Stockholmu, cítím se dobře. Těším se, až naskočím do zápasu.

Stihl jste si s ohledem na nemoc užít mistrovské oslavy Komety?
Byl jsem doma. Ležel jsem a snažil se léčit, oslav moc nebylo. Užil jsem si hnedka ten první den, co jsme vyhráli. Jelikož jsem byl pod práškama, moc dobře mi nebylo.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Sledoval jste na dálku dění v národním týmu?
Myslím, že kluci hrají celou přípravu dobře. Švédové už měli ve čtvrtek tým, se kterým asi pojedou na mistrovství, takže hráli výborně. My musíme být lepší, abychom jim stíhali. Hlavně bruslařsky a šikovností.

O reprezentaci jste v sezoně několikrát přišel. Asi se nemůžete dočkat, až přijde velká premiéra, že?
Určitě. Těším se moc! Chci zabojovat o mistrovství světa, protože to je odmalička sen každého hráče. Budu se snažit, abych se v týmu udržel a dostal se na turnaj.

Neříkal jste si, že je pro vás národní tým zakletý?
Dřív jsem nemocný nebýval. V srpnu proti Slovákům jsem v týmu nebyl, protože jsem měl natažený břišní sval. Pak jsem jel na akci s dvacítkou, blížil se nám juniorský šampionát. Tohle je teď moje první velká šance, udělám maximum, abych ji využil.

Trenéři vás zařadili do formace s dalším nováčkem Hynkem Zohornou. Může vám pomoci, že se z Komety velmi dobře znáte?
Já doufám. Ještě tam s námi hraje Robert Kousal, který je vynikající útočník, šikovný na puku. Takové hráče mám rád. Uvidíme, jak nám to půjde.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

V kabině jste našel dost vrstevníků, mužstvo je dost mladé, co říkáte?
Jo, je to zajímavé. Reprezentační áčko - a občas to vypadá jako dvacítka. Myslím, že je jen dobře, když se národní tým omladil.

V sobotu čekají Finové, které by měli posílit útočníci Aho a Teräväinen z Caroliny. Ty asi dobře znáte.
Znám. Musím říci, že jsem se ještě nedíval na jejich nominaci, zda tam skutečně jsou. Jestli budou hrát, bude to určitě pěkné. Chtěl bych je porazit.

Byla varianta, že byste po extraligovém finále přešel zpátky do zámoří a hrál za farmu Caroliny?
Oni řekli, že už je to zbytečné. Ať tady zůstanu. Že to bude lepší, než něco měnit a pořád někde cestovat, protože jsem toho měl docela dost. Sami mi psali, ať makám a dostanu se na mistrovství. Budu se snažit (usměje se).

První zápas za dospělý národní tým hraje člověk jednou za život. Budete nervózní?
Musím říci, že ani ne. Budu to brát jako normální zápas. Takže asi bez nervů.

Pomohou vám proti Finům zkušenosti z toho, co jste zažil v přípravě Caroliny?
Hokej bude rychlejší, to já osobně mám rád. Čekám že to bude dost o bruslení, možná o větším počtu šancí. Uvidíme.

Mimochodem, co říkáte na výhru osmnáctky ve čtvrtfinále MS nad Kanadou?
Pro mě to bylo velké překvapení. Určitě jsem moc rád, že to kluci takhle uhráli. Teď to chce, aby jeden ze dvou zápasů vyhráli. Minimálně jeden a měli medaili.

Martin Nečas a Dmitrij Jaškin se přesunuli do Švédska

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz