Chválili mě, říká Svoboda po testech v Chicagu. V čem ho zachránil Pařík?

Foto: Archiv Přemysla Svobody

Kluk, co si plní sny. Na Přemysla Svobodu tohle označení určitě sedí, od loučení ve starším dorostu toho za uplynulý rok stihl hodně a nakonec může být jedním z českých žolíků na draftu NHL. Svědčí o tom zájem Chicaga, které si ho pozvalo na své combine testy.

HokejkaTV

Na hlavní akci NHL Scouting Combine se letos z českých hokejistů vešel jen Michal Teplý. Dva mladíci z domácích soutěží, kteří nyní trénují s českou dvacítkou v Jihlavě, ale zamířili na testy do Chicaga – liberecký brankář Lukáš Pařík a litvínovský útočník Přemysl Svoboda. „Sledoval mě jeden český skaut Chicaga, tak jsem ho asi zaujal,“ povídá Svoboda.

Překvapilo vás, že jste dostal takovou šanci?
Určitě. Kdyby mi před sezonou někdo řekl, že budu mít šanci na draftu, tak bych tomu moc nevěřil. Nebo takhle – moc lidí by mi to nevěřilo, protože já sám v sobě jsem věřil, že nějakou šanci mám. Měl jsem docela úspěšnou sezonu, za což jsem rád.

Jak dlouho jste věděl, že do Chicaga poletíte?
Zhruba před dvěma měsíci jsme začali řešit přes e-maily, že bych tam měl jet. Postupně jsem dostával instrukce, pak mi poslali letenky.

Povídejte, jak celé testování probíhalo?
První dva dny jsme se aklimatizovali, abychom si zvykli na ten časový posun. Třetí den byly všelijaké testy na suchu, Wingate, VO2 max, skoky z jedné nohy dopředu, dozadu, do výšky, síla zápěstí... Po obědě jsme šli na testy na led. Další den byl jenom led, ale měli tam navíc ještě takový přístroj na měření reakce. Koukal jste na monitor, který vám ukazoval, co máte dělat.

„Celkově jsou ti kluci, Kanaďani i Američani, prostě jiní než Češi.“

Počítám, že s něčím takovým jste se v Česku nemohl setkat...
To určitě ne, viděl jsem to poprvé. A taky většinu těch testů jsem dělal poprvé v životě. Třeba skoky do strany, to bylo něco úplně nového.

Jak jste si vedl? Máte srovnání s ostatními?
Na testech na suchu jsem byl v lepší polovině, možná v polovině. Výsledky nám přesně neříkali, ale špatné to nebylo. Byl jsem na tom podobně jako ostatní. Na ledě mě chválili, tam to bylo ještě lepší.

Kteří další hráči testy absolvovali?
Bylo to tvořené především Američany, kteří hrají USHL, ale taky hráči z kanadské juniorky. Měl jsem strašnou výhodu, že tam se mnou byl Lukáš Pařík, který umí výborně anglicky. Já jsem na tom byl docela špatně, ale on mi hodně pomáhal, byla to moje záchrana. Celkově jsou ale ti kluci, Kanaďani i Američani, prostě jiní než Češi. Jak hokejově, tak chováním.

Trávili jste čas s Lukášem?
První den jsem letěl o šest hodin dřív než on, pak jsme byli spolu na pokoji a nazpátek už jsme letěli spolu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Byl jste za mořem poprvé?
Ano, já jsem byl úplně poprvé, Lukáš už tam byl víckrát. Když jsem přiletěl zpátky do Čech, měl jsem problémy, abych se s tím časem zase srovnal.

S angličtinou jste tedy na štíru?
Je to hodně špatný (usmívá se). Druhý den jsme třeba měli večeři, kde se představovali všichni skauti i hráči. Já jsem šel první na řadu a hrozně jsem se přeřekl.

Předpokládám, že na vás hned apelovali, abyste se jazyk naučil. Pokud se chcete do Ameriky ještě vůbec podívat...
Jasně. Naučit se dobře anglicky je pro mě hlavní priorita, a samozřejmě se ještě zdokonalovat v hokeji.

„Já bych chtěl stejně hrát v Česku, i kdybych byl draftovaný.“

Potkal jste tam i nějaké osobnosti?
Potkal jsem Toewse, kapitána Chicaga. Ten byl úplně v pohodě. A pak ještě mladého DeBrincata. Bylo tam hrozně skautů, ale viděl jsem i hlavního trenéra Chicaga.

Už jste to nakousl na začátku – byla to pro vás parádní tečka za sezonou, viďte?
Sezona se mi hodně vydařila, i když to třeba v listopadu nevypadalo úplně dobře. Hrál jsem pořád v juniorce a nakonec jsem vypadl i z ní... A pak se najednou všechno otočilo. Začal jsem hrát chlapský hokej, jak v Litoměřicích, tak potom i v Litvínově. Závěr sezony jsem měl dobrý, až na reprezentaci, kde jsem hrál fakt špatně.

Teď se hodně upínáte k draftu?
Já bych chtěl stejně hrát v Česku, i kdybych byl draftovaný. A pokud bych měl výkonnost, tak bych se vydal zkusit štěstí za moře. Vždycky byl můj sen hrát NHL, takhle by to měl mít nastavené každý hokejista. Já pro to udělám všechno.

Ve kterém týmu by se vám to líbilo?
To je mi úplně jedno. Fandím odmalinka Washington Capitals, ale je mi fakt jedno, kde bych hrál.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz