Třetí vzadu? Kladno omladilo, má novou koncepci a trenéra Hořavu

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Poté, co Rytíři třikrát v řadě neprošli do baráže a skončili už v prvoligovém play off, došlo v kladenském hokeji k výrazným změnám.

Fanshop

Zaprvé. Novým hlavním koučem se stal Miloslav Hořava.

Zadruhé. Odešli veteráni Jiří Burger, František Ptáček, Petr Tenkrát nebo Jiří Cetkovský a budoucnost Petra Tona je nejasná.

Zatřetí. Jaromír Jágr se stal jediným vlastníkem klubu.

Začtvrté. Rytíři představili novou koncepci, která jim má pomoci k návratu mezi elitu.

Ve zkratce: v Kladně se vytvoří základ mužstva okolo patnácti hráčů, kteří v týmu zůstanou několik let a nejlépe do tří sezon vybojují extraligu. Podle nové koncepce je klíčové, aby lídři mužstva Patrik Machač s Jakubem Strnadem podepsali víceleté smlouvy. Větší prostor dostanou kluboví odchovanci a junioři jako Adam Kubík nebo Matyáš Zelingr.

„V posledních třech letech jsme stavěli mužstvo z takzvaných krajánků a nebylo to ono," vysvětlil Jaromír Jágr starší. „Letos jsme začali jinak a vzali jsme dost vlastních mladých hráčů. Hodně záleží na partě a vím, že teď vznikla velmi dobrá.“

„V posledních třech letech jsme stavěli mužstvo z takzvaných krajánků a nebylo to ono."

Při srovnání papírové síly kádrů se zdá, že České Budějovice a Karlovy Vary mají kvalitnější tým a Kladno bude společně se Slavií v těsném závěsu. 

Není ale rozumné podceňovat mužstvo, které vede Miloslav Hořava.

Navíc – stále je možné, že za Kladno bude hrát Jaromír Jágr.

Jeho návrat by zcela změnil rozložení sil ve WSM Lize. 

Osobnost týmu – Jan Kloz

Jan Kloz, loňská posila z Ústí nad Labem, byl s 22 brankami nejlepším kanonýrem uplynulé prvoligové sezony. Střelecky se mu daří i v letošní přípravě – dal tři z pěti dosavadních kladenských gólů.

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Pohled Hokej.cz

Brankáři (11/15): Po sedmi letech se do kladenské branky vrátil Miroslav Kopřiva. Za sebou má dvě rozpačité sezony: předčasně skončil v Chomutově a loni dělal dvojku Vladislavu Habalovi v Košicích. Když ale Kopřiva chytal v první lize naposledy (ročník 2014/2015), vedl si výborně. Pirátům pomohl do extraligy a sám měl parádní statistiky. Lukáš Cikánek je neméně kvalitním gólmanem. Dokázal to v letošním play off – v šesti zápasech dostal jen sedm gólů a úspěšnost zákroků měl skoro 96 procent.

Obránci (9/15): Během léta odešli z kladenské obrany čtyři nejproduktivnější beci: Jiří Drtina, David Růžička, František Ptáček a Petr Ulrych. Jejich produktivita se bude těžko nahrazovat, bude proto zapotřebí, aby Jurij Repe naplnil potenciál a nasbíral okolo dvaceti bodů. Na tuto metu by se mohl dostat i David Štich, byť v extralize mezi jeho úkoly patřila především poctivá defenziva. Nadstandardním prvoligovým obráncem je Petr Štindl. Další zlepšení by mělo nastat u Martina Kehara, Františka Matuly nebo Matyáše Zelingra. Zkušenosti jim bude předávat Petr Hořava.

Útočníci (11/15): Kladenský útok se výrazně omladil. Jediným třicátníkem je Jan Kloz, nejlepší střelec WSM Ligy v uplynulé sezoně. U Rytířů pokračuje také Klozův dlouholetý parťák David Tůma, který dal v loňské základní části šestnáct gólů, jeho potenciál je ale větší. Více branek než v minulém ročníku se čeká také od Matěje Pekra, jenž bude mít v týmu důležitější roli. Klíčové je setrvání perspektivních mladíků Patrika Machače a Jakuba Strnada, kteří by jistě stačili na extraligu. Už v osmnácti letech by mohl být jedním z týmových lídrů Adam Kubík. Za juniorskou reprezentaci hraje také Tomáš Vildumetz, který se do Čech vrací po roce ve švédské juniorce. Poctivou defenzivní práci přinese Tomáš Kaut. Spolehnutí je i na Ladislava Zikmunda a Tomáše Redlicha. Oživením kladenského útoku jsou dva Švédové: Johan Lorraine a Linus Svedlund. 

Ostatní (8/10): Jaromír Jágr v NHL stále nemá angažmá, a tak není vyloučeno, že se objeví ve WSM Lize. Netřeba dodávat, jak moc by jeho návrat zvýšil sílu kladenského mužstva. Velkou výhodou Rytířů je obsazení realizačního týmu: Miloslav Hořava a Pavel Patera mají vizi a hokeji rozumějí jako málokdo.

CELKEM: 39/55.

Soupiska 

Brankáři: Lukáš Cikánek, Miroslav Kopřiva, David Stahl.

Obránci: Jurij Repe, Petr Štindl, Petr Hořava, Matyáš Zelingr, Martin Kehar, David Štich, Martin Lenďák, František Matula, Václav Veber, Dominik Havelka.

Útočníci: Jan Kloz, Adam Kubík, David Tůma, Jakub Strnad, Patrik Machač, Matěj Pekr, Ladislav Zikmund, Tomáš Kaut, Tomáš Redlich, Roman Přikryl, Johan Lorraine, Daniel Kružík, Linus Svedlund, Tomáš Vildumetz, Štěpán Bláha, Křešimir Schildhabel, Petr Patyk, Vincent Keszi.

Změny v kádru

Příchody: Miroslav Kopřiva (Košice), Petr Štindl (Prostějov), David Štich (Ml. Boleslav), Martin Lenďák (Jastrzebie, POL), Tomáš Kaut (Pardubice), Johan Lorraine (Temirtau, KAZ), Daniel Kružík (Klatovy), Linus Svedlund (Västerås, ŠVÉ2), Tomáš Vildumetz (Karlskrona, jun. ŠVÉ).

Odchody: Miroslav Hanuljak (Freiburg, NĚM2), Jiří Drtina (Slavia Praha), František Ptáček, David Růžička (Soligorsk, BĚL), Petr Ulrych (Jihlava), Jiří Burger, Petr Tenkrát, Petr Ton, Peter Jánský (Litvínov), Jiří Cetkovský (Nové Zámky), Josh Gratton (Epinal, FRA), Petr Havlůj.

Nejlepší přestup podle hokej.cz: David Štich
V extralize se prezentoval především tvrdou hrou, o patro níž by mohl diváky zaujmout i jako kanonýr od modré čáry. V dosavadní přípravě na sebe upozorňuje hlavně tím prvním.

Foto: Adam Soukup, rytirikladno.cz

Citelný odchod – Jiří Drtina
Drtina byl se dvaceti body nejproduktivnějším kladenským obráncem v základní části. Od nové sezony hraje za konkurenční Slavii.

Koho sledovat? Jurij Repe
Sám ví, že minulý ročník nebyl z jeho strany nejpovedenější. Slovinský hokejista má ale velký potenciál a mohl by být kladenským obráncem číslo jedna.

Mohl by zazářit – Linus Svedlund
Poslední tři sezony strávil ve švédské Allsvenskan, která je zřejmě nejlepší druhou nejvyšší soutěží v Evropě. A minulý rok si v ní nevedl špatně – v 59 zápasech zaznamenal šest gólů a třináct asistencí.

Talent – Matyáš Zelingr
Kladenská hokejová škola vyslala do světa řadu vynikajících obránců. Jedním z jejich následovníků by mohl být osmnáctiletý Matyáš Zelingr, který sice začínal s hokejem ve Vlašimi, ale od čtrnácti je v Kladně. Mezi muži by letos mohl dostat hodně prostoru.

Trenéři – Miloslav Hořava a Pavel Patera
Kladna se nově ujal charismatický Miloslav Hořava, uznávaný odborník v Česku i v zahraničí. V realizačním týmu zůstává také symbol zlaté éry českého hokeje Pavel Patera.

Foto: rytirikladno.cz

Přípravné zápasy
Slavia 3:1 Kladno
Kladno 3:0 Karlovy Vary
České Budějovice 3:1 Kladno
Kladno 0:2 Slavia
Karlovy Vary 4:1 Kladno
Kladno 3:0 České Budějovice
Litvínov 5:1 Kladno

Chronologická umístění
2009/2010 – ELH (12. místo)
2010/2011 – ELH (13. místo)
2011/2012 – ELH (9. místo)
2012/2013 – ELH (7. místo)
2013/2014 – ELH (sestup)
2014/2015 – 5. místo
2015/2016 – 5. místo
2016/2017 – 3. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz