Bruk po stříbru osmnáctky: Překvapili jsme. Věřím, že úspěch pomůže

Foto: Karel Švec, cslh.cz

13. srpna 2017, 11:49

Václav Jáchim

Poslední zápas se nepovedl, Kanada byla nad síly českých hokejistů. Ovšem osmnáctka se tím až tak trápit nemusí. Na Memoriálu Ivana Hlinky se ročníku 2000 příliš nevěřilo, parta bojovníků ale dokráčela do boje o zlato a předvedla některé luxusně odmakané zápasy. "Z naší strany samozřejmě velká spokojenost, na turnaji jsme překvapili. Vážíme si toho, že jsme porazili silné soupeře Ameriku s Ruskem a mohli si zahrát finále," konstatuje David Bruk.

Fanshop

S juniory javorových listů se Češi utkali v generálce minulý týden a po vyrovnané bitvě podlehli 1:3. Finále mělo jiný průběh. "Nevím, jak je to možné, ale Kanaďané se vždycky zlepšují zápas od zápasu. Což se tedy tentokrát dělo i u nás, hra měla také progres. Ve finále jsme chtěli předvádět aktivní hru, dobře forčekovat a rychle otáčet hru. Plán se nám však rozsypal díky hře Kanady. Soupeř nás k ničemu nepustil. My hůř bruslili, kotouč drželi oni. V turnaji jsme nechali víc sil než Kanada, předchozí zápasy jsme museli ubojovat," připomíná.

Někteří sotva drželi hokejku. Před hráči hluboce skláním klobouk

Duel o celkové prvenství si zámořský výběr celou dobu kontroloval. "Kanada byla jednoznačně lepší, hráli jsme proti nejkvalitnějšímu soupeři na turnaji. Nestíhali jsme s nimi bruslit," zmiňuje. Škoda, že osmnáctka měla před zápasem hromadu problémů se zraněními. Tahle skutečnost vůbec nepomohla. "Nastoupili jsme bez třech obránců, čtyři jiní hráči sotva drželi hokejku a přesto do finálového utkání šli. Já před nimi hluboce skláním klobouk," chvílí Bruk. Zdravotní potíže vyřadily Seemanna se Zábranským, poprvé v Břeclavi naopak naskočil Jakub Michálek. A hned do ostrého finále s kanadskými hvězdičkami.

Češi se snažili, seč mohli. Ovšem už neměli tolik energie jako v minulých duelech. Nebýt brankáře Dostála, skončilo by finále vyšším rozdílem. Z turnaje tedy domácí naděje odešly se stříbrnými medailemi, což je vynikající výsledek. Ročník 2000 se mohl pochlubit třetím místem z únorového turnaje pěti zemí v Brně, teď má další cenný vavřín.

Jeník: Agresivnější styl nás během turnaje vyšťavil více než Kanaďany


Týden v Břeclavi byl pro všechny členy týmu zážitkem i povzbuzením do další fáze sezony. "Uvidíme, jaký to na kluky bude mít vliv. Ale myslím, že pozitivní. Věřím, že úspěch hráčům pomůže. Kluci si vyzkoušeli, že lze porazit Rusko, stejně tak Ameriku. Jde hrát svým způsobem i s Kanadou. Snad to všechny nakopne ve smyslu, že nám do úrovně Kanady nebo Švédska něco chybí. Například silový aspekt - tenhle drobný hendikep bychom potřebovali dotáhnout," pokračuje Bruk.

Tým musíme otevřít. Šest hráčů jde do zámoří, další jsou zranění

Jakmile slyší dotaz, co ho na vystoupení svěřenců nejvíc potěšilo, vybírá hlavní témata: "Zlepšovali jsme se v organizaci hry. Bez debat je soudržnost, tým byl velmi bojovný. Podařilo se nám dát relativně dost branek, také jsme hráli velmi slušně přesilovky." Hokejisté se nyní vracejí do klubů, pokud nepočítáme krátké minikempy, další akce čeká osmnáctku v říjnu - v Příbrami bude hostit Rusy. Úspěch na Memoriálu Ivana Hlinky je skvělý, nicméně David Bruk několikrát opakoval, že hlavním cílem zůstává mistrovství světa.,

Loňský výběr ročníku 1999 si i po akci v Břeclavi vedl výborně, ovšem na šampionátu už to takové nebylo. A medailová očekávání zhasla ve čtvrtfinále s Finy. Letošní osmnáctka má před sebou ještě několik měsíců, trenéři musejí reagovat na některé skutečnosti, které ovlivní skladbu mužstva. "Doufáme, že se najdou noví kandidáti, které bychom mohli vyzkoušet. Protože tým musíme otevřít. Po turnaji nám končí šest hráčů, kteří odcházejí do Ameriky a Kanady. Takže v sezoně nebudou k dispozici. Máme také nějaké zraněné kluky. Proto potřebujeme zhruba osm obránců a deset až dvanáct útočníků. To je realita. Nelze spoléhat na to, že před mistrovstvím světa budou všichni hráči k dispozici, zůstanou zdraví, nebo že budou mít výkonnost," upozorňuje.

Co dál? Hráči potřebují roli v týmu a hodně kvalitních zápasů

Bruk zároveň zmiňuje ještě jeden podstatný záměr, který by osmnáctce také pomohl. "Na stávající hokejisty, kteří jsou kvalitní a zaslouží si reprezentovat, bychom chtěli vytvořit větší tlak. Bylo by dobré mít skoro na každý post připravené další hráče," naznačuje. V následujících dnech a týdnech ho bude zajímat, jak se jednotlivci uvedou v klubech. Případně i v extralize dospělých. "Ale nevím, jestli mám úplně sen, aby kluci hráli za každou cenu seniorský hokej. Bylo by to samozřejmě dobré. Na druhou stranu: já jako trenér bych chtěl, aby byli hráči hlavně vytěžovaní. Aby měli hodně ledu. Můžeme polemizovat o tom, co je lepší. Zda tři minuty v extralize dospělých, nebo 23 minut v juniorce či WSM Lize. Za důležité považuji, ať má hráč ve svém týmu roli a je o něj postaráno ve smyslu, že hraje hodně kvalitních zápasů."

Start do sezony se výběru do 18 let každopádně povedl. Hokejisté překonali sami sebe a vybojovali výsledek, který moc potěšil. Trenérský štáb udělal s hráči kus práce, pohled na organizovaný hokej s maximálním bruslením a napadáním se líbil. Finále se nepovedlo, také od Švédů nakoupili junioři vysokou porážku. Ovšem příslib tu je. Memoriál Ivana Hlinky znovu potvrdil, jaký má pro český mládežnický hokej význam. "Vidím dva výborné aspekty. Jednak se potkáte s nejlepšími soupeři, kteří jsou koncentrovaní na jednom nebo dvou místech. Jednak se hráči učí hrát pod tlakem a před publikem. Jsou mladí, tohle je pro ně strašně důležité," uzavírá David Bruk.

Ve finále jsem se cítil nejlépe ze všech zápasů, říká gólman Lukáš Dostál


RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz