Sen o zlaté obhajobě se rozplynul. Češi nestačili na Kanadu a mají stříbro

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Dřeli, makali, ale nevyšlo to. Česká osmnáctka končí na tradičním Memoriálu Ivana Hlinky těsně pod vrcholem. Mladíci po vysoké prohře se Švédy smetli Američany, zlomili sbornou, ale ve finále nestačili na Kanadu a sen o obhajobě loňského triumfu se rozplynul. Navzdory trpké finálové porážce je druhé místo na prestižním turnaji velmi dobrým výsledkem a příslibem do budoucna.

Fanshop

Osmnáctka měla před poslední bitvou velké potíže se sestavou. Pro zranění vypadli obránci Seemann a Zábranský, poprvé na turnaji naskočil Michálek. Se šrámy se potýkali i útočníci, navíc na opačné straně barikády stál velmi silný soupeř, který šel v průběhu turnaje výkonnostně nahoru.

Kanaďané si v semifinále poradili se Švédskem, bitvu o zlato proměnili až na několik pasáží v jasnou jízdu. Zámořských hvězdiček byl od počátku plný led, nebýt brankáře Lukáše Dostála, skóre by vypadalo jinak. Kanaďané českou klec neustále ostřelovali, aktivitou hýřil především kapitán Veleno. Reprezentanti se snažili, seč mohli, nicméně vydřít senzační výhru na závěr skvělého turnaje, to bylo tentokrát nad jejich možnosti.

Záznam finále Kanada  – Česko

Kanaďanům dal klid obránce McIsaac, který v 17. minutě střílel přes clonící soupeře přesně k tyči a odčaroval Dostálovo kouzlo. Když v čase 22:10 skóroval Veleno, vypadalo to na možné vysoké vítězství hostů. Jenomže Češi dokázali snížit, před brankou se bleskově zorientoval Dominik Arnošt. Našlapaná břeclavská hala ucítila šanci a hnala juniory na zteč, jenomže vyrovnání se nekonalo. Byť několik možností se rýsovalo.

Věci se děly hlavně na opačné straně, místy byl zápas v podstatě na jednu bránu. Díky Dostálovi drželi hokejisté těsnou ztrátu o gól, ovšem 37 vteřin před druhou sirénou se střelou od modré čáry prosadil obránce Bahl. A bylo v podstatě jasno. Předchozí duely stály osmnáctku mraky sil, Češi už s vývojem utkání nic udělat nedokázali.

Přesto byly pro zaplněné tribuny za hrdiny. Mohutné "Hoši, děkujem!" znělo hráčům libozvučně, jako určitá náplast za zmařenou šanci na velké zlato. Ovšem prvenství na turnaji tentokrát viselo vysoko. Po dvouleté odmlce se radují Kanaďané, až opadne finálový smutek, Češi budou určitě spokojeni za druhé místo. Třetí končí hokejisté Švédska, o jejich vítězství nad Rusy rozhodl v 65. minutě Olofsson.

Finále Memoriálu Ivana Hlinky:

KANADA "18" – ČESKO "18" 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. McIsaac (Merkley), 23. Veleno (McBain, Dobson), 40. Bahl (Dobson, Thomas), 48. McBain (Smith, Thomas) – 27. Arnošt (Sedlák).
Rozhodčí: Hradil, Pešina – Lederer, Tošenovjan.
Vyloučení: 4:2, navíc Merkley (Kanada) 10 minut.
Betz využití.
Střely na branku:
46:19.
Nejlepší hráči: Joe Veleno – Lukáš Dostál.
Kanada "18": Rodrigue – Addison, Smith, Woo, McIsaac, Merkley, Dobson, Bahl, Shepard – Thomas, Hayton, Foote – Noel, Veleno, McBain – MacDonald, Groulx, Burzan – Dudas, Dellandrea, Fortier. Trenér: Kisio.
Česko "18": Dostál – J. Michálek, Dluhoš, Klejna, Kowalczyk, Malík, Adámek – Blümel, Pekař, Lauko – Plášek, Střondala, Jeník – Kvasnica, Čajka, Gajarský – Sedlák, Arnošt, Matiášek – Pavel. Trenér: Bruk.

Utkání o 3. místo:

ŠVÉDSKO – RUSKO 4:3 (0:1, 0:1, 3:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 50. Berggren (Ginning), 53. Boqvist (Sandin), 57. Hållander (Wernblom), 65. Olofsson – 1. Zavgorodnij, 28. Sokolov (Biljalov, Žuravljov), 60. Ochoťuk.

Konečné pořadí Memoriálu Ivana Hlinky:

1. Kanada
2. Česko
3. Švédsko
4. Rusko
5. USA
6. Finsko
7. Švýcarsko
8. Slovensko

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz