Finále? Před turnajem bychom to brali, říká Dostál. Jeník děkuje parťákům

Foto: Karel Švec, cslh.cz

12. srpna 2017, 21:11

Václav Jáchim

Překonali sami sebe, dostali se dál, než by před turnajem kdokoli očekával. Čeští junioři mají z Memoriálu Ivana Hlinky stříbro, velká finálová bitva jasně patřila Kanaďanům. Skóre mohlo být vyšší, osmnáctku od pohromy zachránil Lukáš Dostál. "Takový zápas jsem dlouho nezažil. Ale od toho v bráně jsem, abych hasil pár chyb kluků A také něco chytil," říká gólman Komety Brno.

Fanshop

Reprezentanti chtěli skolit poslední překážku. Kdo ví, kdy zase budou hrát o triumf na tak prestižním turnaji. Jenomže tentokrát dřeli marně.  "Předtím nás hodně vyšťavil zápas proti Rusku a vůbec celý postup do finále. Malinko nám docházely síly. Ale chtěl bych poděkovat klukům za to, jak celý turnaj odbojovali," vzkazuje nejlepší český hráč ve finále.

Nebýt Dostála, osmnáctka mohla nakoupit debakl. Brněnský talent pokryl dohromady mraky těžkých střel, neustále musel držet pozornost. "Zachytal jsem si dobře. A dost," usměje se. Uznává, že kvalita protivníka tentokrát byla trošku jinde. "Všichni jsme si podávali ruce minimálně s pěti příštími hvězdami NHL. Kanaďané byli opravdu neskuteční. Všichni to bereme jako velkou zkušenost, že jsme si mohli proti nim zahrát. Pro náš vývoj do budoucna je to určitě plus."

Záznam finále Kanada  – Česko

Ale pozor, i zámořská esa ocenila umění Dostála. Když přebíral cenu pro českou hvězdu duelu, všichni Kanaďané mu na ledě intenzivně tleskali."Tohle samozřejmě potěší. Myslím, že jsme je trošku potrápili. Ale jasně, oni byli lepší, to si musíme přiznat. Nejde mazat med kolem pusy," povídá. Až si jednou vzpomene na Memoriál Ivana Hlinky 2017, bude mít příjemné pocity. "Myslím, že necítíme takové zklamání. Samozřejmě, finále jsme chtěli vyhrát. Ale kdyby nám někdo před turnajem řekl, že se dostaneme takhle daleko, určitě bychom to brali všemi deseti."

Výkon Dostála oceňoval celý tým. "I když dostal čtyři góly, bylo neskutečné, co předvedl," hlásí Jakub Lauko. Průběh utkání ukázal rozdíl, Češi už neměli tolik energie jako proti Američanům nebo Rusům. Útočník Pirátů odmítá, že by byl na straně juniorů přehnaný respekt. "Za každého mohu dát ruku do ohně, že nechal v zápase sto procent. Ale Kanada byla prostě lepší. K tomu asi nejde říci nic jiného." Na turnaji se domácí výběr celkově prezentoval poctivou bojovností a nasazením. "Vydřeli jsme to týmovým výkonem, ničím jiným. Fakt jsme šli jeden za všechny a všichni za jednoho," dodává Lauko.

Ve finále jsem se cítil nejlépe ze všech zápasů, říká gólman Lukáš Dostál


Ovšem našla se i zajímavá nová jména, o nichž nejspíš ještě uslyšíme. Třeba Jan Jeník. Liberecký žolík zahrál velmi dobře, je velkým příslibem. Po finále cítil pochopitelně smutek  "Hodně sil nás stál páteční zápas s Rusy, proti Kanadě jsme je těžko sbírali. Nepodařilo se nám soupeře zatlačit, hůř jsme začali. Nebylo to ono." Sám na Memoriálu Ivana Hlinky ovšem zazářil, v pěti zápasech nasázel šest branek. "Jsem spokojený, ale je to hlavně zásluha kluků," říká snad až příliš skromně. "Nejsem rozený střelec, všechno to spíš vyplynulo. Spoluhráči mi pomohli, napadalo to tam. Měl jsem štěstí."

Ročník 2000 v minulosti trošku trápila produktivita, v Břeclavi to však neplatilo. "To je dobře, dost jsme na tom pracovali. Teď aby to vydrželo dál," přeje si. Nejen pro Jeníka byl Memoriál Ivana Hlinky mimořádným zážitkem. "Je to super pocit. Máme radost ze stříbrných medailí, jsme skvělá parta kluků, kteří drží pohromadě." V úspěch týmu prý dopředu věřil. "Protože jsem věděl, že jsme bojovníci." Reprezentanti teď míří do klubů a budou svádět svůj soukromý boj o místo na slunci. "Musím makat a takhle pokračovat, moc bych si přál, abych se probojoval do kádru Benátek," hlásí útočník Liberce.

Podobně to vidí i Lukáš Dostál. "Vracím se do Komety a uvidím, kam mě trenéři pošlou. Mým snem je chytat za brněnské áčko. Nemyslím teď, ale jednou. V budoucnu."  Až přijde čas, zase se tihle fajn kluci i velmi šikovní hráči dají dohromady. "Chvilku si od sebe odpočineme.a budeme se na sebe těšit před další akcí," potvrzuje Jeník. Každý z reprezentantů dostal v Břeclavi tu nejlepší injekci, aby na sobě dál makal. "No jasně. Bylo to perfektní!" uzavírá Dostál.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz