Zahráváte si se životem, slyšel Říha od lékařů. Teď se po dlouhé pauze vrací

Foto: Maytáš Rjabi, hcverva.cz

Rok 2020 rozhodně mnoho dobrého nepřinesl. Své o tom ví i Jiří Říha – litvínovského obránce loni v létě zasáhla těžká nemoc, kvůli které strávil hodně času v nemocnici. Doktoři mu tvrdili, že hokej už možná hrát nikdy nebude. Teď se však po vleklých zdravotních obtížích vrací do tréninku.

Aplikace Tipsport extraligy

O jeho příběhu už jsme psali v létě. Říha se ještě zapojil do letní přípravy, během ní se ale potýkal se nečekanými potížemi, které vyústily až v jeho hospitalizaci v nemocnici. Výrazně zhubl, nemohl jíst a podstoupil další testy.

„Doktoři ze začátku úplně dobře nevěděli, co mi je. Po nějakých výsledcích mi našli bakterii ve střevech. Pak následovala kolonoskopie, kde mi nejdřív řekli, že to může být Crohnova choroba, ale to pak po histologii vyloučili,“ vzpomíná osmadvacetiletý obránce s odstupem.

Nakonec mu lékaři potvrdili nemoc s názvem ulcerózní kolitida, tedy zánětlivé onemocnění střev. Další výrazné zhoršení přišlo v září, když se Říha po zlepšených zdravotních výsledcích zapojil zpátky do tréninku.

„Musel jsem zpátky do nemocnice, kde mi doktor po kontrole řekl, že si zahrávám se životem a narovinu se mě zeptal, jestli chci umřít.“

„Bohužel se mi to po třech týdnech rozjelo znovu. Musel jsem zpátky do nemocnice, kde mi doktor po kontrole řekl, že si zahrávám se životem a narovinu se mě zeptal, jestli chci umřít,“ popisuje děsivé okamžiky.

Pro obránce Vervy to byla obrovská psychická rána. „To si člověk vezme do hlavy a začne přemýšlet, co se může stát. Bylo to opravdu nepříjemné, začátky byly těžké. Nevěděl jsem, jestli se k hokeji budu moct vrátit,“ pokračuje Říha.

Foto: Maytáš Rjabi, hcverva.cz

„Když člověk jen leží v posteli, tak se mu toho hlavou honí opravdu hodně. V nemoci si všechno uvědomíte, podle mě mi to do života dalo dost. Vzal jsem si z toho ponaučení. Možná můžu děkovat, že jsem ji dostal, protože jsem si hodně věcí uvědomil,“ přemítá zpětně.

Nyní se začíná objevovat světlo na konci tunelu. „Minulý týden jsem byl v Praze na velkém vyšetření, kde mi dělali různé krevní testy a kolonoskopii. Musím zaklepat, že konečně všechno dopadlo dobře a od doktorů jsem dostal zelenou,“ říká bývalý zadák Kladna, Mladé Boleslavi nebo Jihlavy.

„Když člověk jen leží v posteli, tak se mu toho hlavou honí opravdu hodně. V nemoci si všechno uvědomíte.“

„Už je to dlouhá doba, doma jsem přes půl roku. Nemůžu se dočkat, až budu moct naskočit. Teď jsem fakt šťastný, že jsem se za tak krátkou dobu dal do kupy, protože mi doktoři říkali, že už si hokej třeba ani nezahraju. Doba léčení podle nich mohla trvat až dva roky, já jsem to zvládl za půl roku,“ dodává.

Návrat zpátky do zápasové zátěže bude každopádně těžký. V létě Říha mluvil o tom, že zhubnul dvanáct kilo, nakonec to bylo až čtyřiadvacet. Teď se po malých krůčcích dostává zpátky do původní kondice.

„Když jsem vyšel z nemocnice, tak jsem začal postupně nabírat a teď mám svou váhu. Za to jsem rád, že se drží pořád stejně. Začal jsem teď lehce trénovat, ale samozřejmě je to pro tělo obrovský záhul,“ vypráví.

„Rád bych letos pár zápasů stihnul, ale to bude záležet na trenérech a vedení, jestli mi dají šanci. A hlavně taky na mně, jak bude tělo reagovat na tréninky. Zatím všechno vypadá dobře, musím být pozitivní a trpělivý. Doufám, že něco odehraju,“ hlásí Říha optimisticky.

Během dlouhé přestávky sledoval své spoluhráče, jak na ledě bojují bez něj. V Litvínově se přes léto událo mnoho změn, prakticky se obměnilo vedení klubu. Jak zatím Říha vnímá novou etapu černožlutých?

„Rád bych letos pár zápasů stihnul, ale to bude záležet na trenérech a vedení, jestli mi dají šanci.“

„Myslím, že to není špatné a když kluci budou bojovat a snažit se, tak poposkočí výš, protože v tabulce je to o pár bodíků. Věřím, že se můžou posunout nahoru,“ reaguje.

S lidmi z klubu zůstával v kontaktu i během náročné léčby. „Chtěl bych všem poděkovat, že mě nenechali na holičkách a hodně mi pomohli,“ říká.

„Taky bych chtěl poděkovat rodičům, protože ti se o mě starali v nejtěžší fázi nemoci. Velký dík patří také dědovi a babičce, kteří mi v té době pomohli s jedním velkým problémem. Moc děkuju, dobří lidé ještě nevymřeli,“ uzavírá Říha.

Foto: Jan Jindra, hcverva.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz