Z NHL přes Rumunsko do Poruby. Tomáš Káňa chce pískat i trénovat

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Měl našlápnuto k zajímavě kariéře, zahrál si na třech juniorských šampionátech, nakoukl do NHL a starty sbíral také v elitní tuzemské soutěži. V posledních sezonách se ale Tomáš Káňa objevuje jen v zahraničí, případně v nižších soutěžích. Vloni si zahrál dokonce za rumunskou Csíkszeredu, teď trénuje v Porubě a s druholigovým klubem je blízko podpisu smlouvy.

Plekanec Chance liga

Devětadvacetiletý útočník sehrál za Porubu už dvě přípravná utkání, k výhrám 4:3 v nájezdech a 6:2 nad polskými soupeři pomohl dvěma body. "Já jsem hlavně moc rád, že mám možnost si tady zahrát a s kluky trénovat," hlásí Tomáš Káňa, který by měl v následující sezoně hájit barvy ostravského klubu. "Zájem je oboustranný. Když přijde dobrá nabídka, určitě zůstanu."

"Zlom nastal asi v době, kdy jsem se v Americe zranil, přetrhal si vazy na ruce a sedm měsíců nemohl hrát. Potom jsem se vrátil do Vítkovic, což byla nejspíš chyba. Nedostal jsem tam tolik šancí, kolik bych chtěl. Ale tak to v životě chodí, ničeho nelituju."

V Porubě by rád podepsal i kvůli tomu, aby byl blíž domovu. "Přesně tak. Za chvíli už mi bude třicet a nechci říkat, že ten vrchol mám za sebou, s tím bych nemohl hrát hokej, ale chtěl bych se už soustředit taky na něco jiného. Chci se začít věnovat trenéřině, mám licenci C, nově pak mám i licenci na rozhodčího. Chtěl bych to zkrátka směřovat i jiným směrem," přiznává.

"Ale kdybych zůstal, tak chci samozřejmě postoupit do WSM Ligy," zdůrazňuje Káňa, který by rád koučoval malé děti a zároveň odpískal nějaká ta žákovská utkání. "Licenci jsem si udělal v létě. Teď už jen koupit si věci a můžu začít pískat. Musel bych jistě začít od dětí, ať se do toho dostanu. Ale všechno se bude odvíjet taky od toho, jestli zůstanu v Porubě, nebo ne."

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Poslední sezony strávil hodně v zahraničí, hrál postupně v Kazachstánu, Německu, Slovensku, Velké Británii a naposledy dokonce v Rumunsku. "Vloni jsem se vrátil do Frýdku-Místku s tím, že už chci zůstat v Česku. Bohužel jsem onemocněl a pak už se mnou moc nepočítali, tak jsem odcestoval. Ale ničeho nelituju a za všemi rozhodnutími si stojím," hlásí Tomáš Káňa.

Hlavně poslední štace v Csíkszeredě působí dost exoticky. "Hrál jsem sice v rumunském týmu, ale převážně MOL Ligu. Překvapilo mě, že je to celkem kvalitní soutěž. Hlavně maďarské celky mají svou kvalitu. Byl jsem tam spokojený. Šok to pro mě určitě nebyl, všechny zahraniční ligy měly určitu kvalitu. Jinak bych tam ani nešel," popisuje bývalý útočník zámořské NHL.

Šest zápasů v NHL? Káňa na ně rád vzpomíná, má je dokonce na videu

Káňa měl nakročeno k dost zajímavé kariéře. Pravidelně byl v mládežnických reprezentačních výběrech, už v sedmnácti letech nakoukl do extraligy a v sezoně 2009-10 sehrál šest utkání za Columbus. "Na to každý hokejista rád vzpomíná, zahrát si NHL je snem každého. Zápasy mám taky na videu. Nekoukám na ně, ale vzpomínám fakt rád," pokyvuje zkušený útočník.

V posledních sezonách ale následoval kariérní sešup. "Zlom nastal asi v době, kdy jsem se v Americe zranil, přetrhal si vazy na ruce a sedm měsíců nemohl hrát. Potom jsem se vrátil do Vítkovic, což byla nejspíš chyba. Nedostal jsem tam tolik šancí, kolik bych chtěl. Ale tak to v životě chodí, ničeho nelituju," prozrazuje Tomáš Káňa. Ten by teď rád zakotvil v Porubě.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz