Wolski, Bourque, Roy nebo Gragnani. Kanaďané znají jména pro olympiádu

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

11. ledna 19:50

Václav Jáchim

Čeští fanoušci si musejí ještě chvilku počkat, Josef Jandač oznámí nominaci na olympijské hry v pondělí 15. ledna odpoledne. Štáb kanadské reprezentace už jména vyvolených zveřejnil, javorové listy vyšlou do Jižní Koreje tým s věkovým průměrem necelých 31 let. Nastoupí vesměs hokejisté, kteří v minulosti prošli NHL (na kontě mají celkem přes 5500 zápasů ve slavné lize), většina týmu letos působí v evropských soutěžích. "Doufám, že jsme vybrali dobře. Věnovali jsme tomu několik měsíců," poznamenal generální manažer Sean Burke.

Nový fanshop

Někdejší vynikající gólman tvořil kanadskou soupisku ve spolupráci s trenéry i kolegy z managementu, do něhož patří šéf kanadské asociace Tom Renney, brankářská legenda Martin Brodeur nebo bývalý vynikající obránce Adam Foote. Kanaďané na dnešní tiskové konferenci oznámili jména 25 vyvolených hokejistů, všichni se během sezony představili na některém z přípravných podniků.

Zámořský výběr testoval výkonnost svých kandidátů i formu soupeřů na dvou akcích Euro Hockey Tour, zúčastnil se Spengler Cupu v Davosu i dvou letních turnajů v Rusku. Nyní je na světě konečná nominace. Do Pchjongčchangu se vydají vesměs zkušení hráči, útočníci jako Wolski, Roy, Bourque, Lapierre a další mají za sebou poměrně zajímavou minulost v NHL. Ani jedním startem ve slavné lize se nemohou pochlubit pouze zadáci Chris Lee a Mat Robinson.

Oproti očekávání nedošlo na zástupce mladší generace. Ačkoli kanadský olympijský štáb pečlivě sledoval nedávné MS dvacítek v Buffalu, do nominace se nedostal žádný z juniorských šampiónů. Byť podle některých médií byl dlouho ve hře například obránce Makar. Kanaďané sázejí na zkušenost. Brankářskou jedničkou bude patrně Ben Scrivens z ruské Ufy, mezi obránci se objevil Marc-Andre Gragnani, který před časem oblékal dres pražského Lva.

Chris Lee jako jediný z týmu startoval na posledním mistrovství světa v Německu, olympijský turnaj v minulosti neabsolvoval žádný z hráčů. Chris Kelly slavil v roce 2011 s Bostonem zisk Stanley Cupu, další zástupce zámořské AHL Cody Goloubef se stal před devíti lety mistrem světa do 20 let. Celkem osm hokejistů si v minulosti zahrálo na světovém šampionátu dospělých.

Kanadskou soupisku tvoří 25 hokejistů – tři brankáři, osm obránců a 14 útočníků. Zastoupeni jsou hráči ze sedmi různých soutěží, nejmladším je pětadvacetiletý útočník Christian Thomas, jenž letos hraje na farmě Pittsburghu. Javorové listy začnou olympijský turnaj v základní skupině, kterou kromě Kanady tvoří také národní týmy Česka, Švýcarska a domácí Jižní Koreje. Na předchozích dvou olympiádách ve Vancouveru 2010 a Soči 2014 získali Kanaďané zlaté medaile, letos je budou poprvé od roku 1994 reprezentovat hokejisté, kteří aktuálně nepůsobí v NHL.

Nominace Kanady na olympijské hry 2018:

Brankáři:
Ben Scrivens (Ufa, KHL), Justin Peters (Kolín nad Rýnem, DEL), Kevin Poulin (Záhřeb, EBEL).

Obránci:
Maxime Noreau (Bern, Švýcarsko), Chris Lee (Magnitogorsk, KHL), Chay Genoway (Toljatti, KHL), Marc-Andre Gragnani (Minsk, KHL), Cody Goloubef (Stockton, AHL), Mat Robinson (CSKA Moskva, KHL), Karl Stollery (Riga, KHL), Stefan Elliott (Jönköping, Švédsko).

Útočníci:
Wojtek Wolski (Magnitogorsk, KHL), Brandon Kozun (Jaroslavl, KHL), Eric O´Dell (Soči, KHL), Gilbert Brulé (Kunlun, KHL), Andrew Ebbett, Mason Raymond (oba Bern, Švýcarsko), Maxime Lapierre (Lugano, Švýcarsko), Quinton Howden (Minsk, KHL), René Bourque (Djurgardens, Švédsko), Chris Kelly (Belleville, AHL), Derek Roy (Linköping, Švédsko), Rob Klinkhammer (Kazaň, KHL), Christian Thomas (Wilkes-Barre/Scranton, AHL), Linden Vey (Astana, KHL).

Trenéři: Willie Desjardins, Dave King, Steve Walker a Craig Woodcroft.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz