Spoluhráči vzpomínají na Roubíka. Co na něj práskli?

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

Odchod Jaroslava Roubíka do hokejového důchodu je pro Chance ligu přelomovou událostí. Skončila totiž největší legenda této soutěže.

Partneři Českého hokeje

Na hokej.cz k tomuto tématu připravujeme speciál. Jak na Roubíka vzpomínají jeho bývalí spoluhráči či soupeři?

MARTIN KOUDELKA (bývalý spoluhráč v Hradci Králové): „Hráli jsme spolu kolem šesti let, takže jsme toho zažili hodně. Dobrý bylo, když jsme první a druhá lajna soutěžili, kdo po gólu udělá lepší oslavu. Jarda vymyslel parádu: když dali gól, tak se v rohu celá lajna objala a společně odskákali až před gólmana. To byla neskutečná prdel. Vždycky říkal: Gól je gól. Vidím bránu, dám gól. A Jarda jako trenér? Bude výbornej. On vidí ty detaily, které ti mladí zatím nevnímají. Přeju mu, ať se mu v trénování daří – aspoň tak jako v hokeji."

„Vždycky říkal: Gól je gól. Vidím bránu, dám gól."

ZDENĚK DOLEŽAL (bývalý spoluhráč v Ústí nad Labem): „Jarda je zatím nejlepší hráč, se kterým jsem si zahrál. A to jak hokejově, tak charakterem. Hokejově se asi nemusíme bavit, co to bylo za hráče. Génius. Ale mně snad ještě víc utkvělo v hlavě to, jakej byl člověk a jak mi dokázal vklidu vždycky vysvětlit, co jsem měl udělat jinak nebo líp. To jde ruku v ruce s tím, že si myslím, že bude vynikající trenér. Už když jsem byl v Ústí, tak jsme to všichni věděli. Shodou okolností jsme se o tom i bavili nedávno doma s přítelkyní, že bych si pod ním rád někdy zahrál. A hele, za pár dní je na střídačce. Pro mě je k pousmání, když si vzpomenu na naše rozcvičky z domácích zápasů, které vypadaly tak, že několik hráčů hrálo turnaj v šipkách o večeři. Soupeřův tým se na chodbě rozcvičoval a Jarda jen říkal: Ať se vyblbnou. A de facto jsme tu sezonu snad doma skončili v tabulce domácích zápasů druzí. Myslím, že když bude mít štěstí a dostane šanci, bude jako trenér stejně úspěšný jako hráč."

„Soupeřův tým se na chodbě rozcvičoval a Jarda jen říkal: Ať se vyblbnou."

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

PETR PŘINDIŠ (bývalý spoluhráč v Ústí nad Labem): „Roubas byl jednoznačně jeden z nejlepších hokejistů, s kterým jsem měl možnost nastoupit. Jeho vnímání hokeje pro mě bylo něco, co jsem absolutně nikde dřív neviděl. Dokázal na ledě přemýšlet snad několik vteřin dopředu, za mě neskutečná hráčská inteligence. V Ústí jsem měl mít roli hajzlíka na ledě a dávat na Roubase tak nějak pozor, aby po něm v zápase někdo nešel a nezranil ho. Ale když jsem poprvé vešel do kabiny a viděl ho do půl těla, vypadal proti mně jak kulturista, mi v tu chvíli přišlo. Takže jsem si říkal, jestli tady nejsem špatně. Jardo, díky."

„Když jsem poprvé vešel do kabiny a viděl ho do půl těla, vypadal proti mně jak kulturista."

FILIP LUŇÁK (bývalý spoluhráč v Hradci Králové): „S Jardou Roubíkem jsem se potkával v první lize přes deset sezon. Samozřejmě mnohem raději vzpomínám na sezony, kdy jsme spolu hráli v Hradci Králové. Byl jsem u toho, když do Hradce přišel za trenérem Jeřábkem z Chomutova. Od té chvíle se stal opravdovým lídrem v kabině i na ledě. Moc rád vzpomínám na jeho čistou klukovskou radost z každého gólu! Jeho hokejové schopnosti a dovednosti není těžké hodnotit. Byl to vynikající útočník. Uměl dát gól ze střely, z nájezdu, byl nebezpečný před brankou. K tomu měl samozřejmě i skvělou přihrávku, pokrytí kotouče a techniku hole. V Hradci Králové vytvořil famózní ofenzivní duo s Patrikem Fořtem. Co se týče povahových rysů, tak neměl nikdy problém s tvrdou hrou obrany soupeře, nikdy nesimuloval a neoplácel. I díky tomu byl myslím oblíbený i u soupeřů. Chytat proti němu už tak zábavné nebylo, ale každý zápas byl obrovská výzva. Mimochodem já jsem byl v brance Hradce, když dal svůj první gól za Ústí, a to nosem. Myslím, že i jako trenér může být vynikající. Vždycky měl v kabině co říct ke hře našeho týmu, i ke hře soupeře. Jeho zkušenosti jsou obrovské, a když je spojí se svojí láskou k hokeji, tak to může dotáhnout daleko i jako kouč. Moc si ho vážím. Hodně štěstí, Roubas #41 ♥."

„Moc rád vzpomínám na jeho čistou klukovskou radost z každého gólu."

Foto: hcmotor.cz

DAVID BERNAD (bývalý spoluhráč v Ústí nad Labem): „Jarda Roubík, tohle jméno snad nepotřebuje ani komentáře, ne? Stačí nahlédnout na statistiky a všem musí spadnout brada. Když jsem přišel do Ústí jako hokejové ucho, tak už jsem o té legendě něco málo slyšel. Netrvalo to dlouho a poznal jsem, v čem je Jaroušova síla. Když měl svoji pohodu a klid, tak byste chtěli hrát všichni s ním a nikdo proti. Protože to byl jeden z nejgeniálnějších hráčů, co jsem poznal. Chytrost a přesnost nahrávek ve hře 5 na 5 byla neskutečná. Ale při přesilovkách? Víc než neuvěřitelný... Všechny přesilovky se točily okolo něj a není divu. Vždy si to s někým jednou, dvakrát vyměnil, poté zvedl hlavu, udělal krok, a když jste byli na tom místě, kde vám řekl, že být máte, většinou vám ten puk s lehkostí, elegancí a klidem přistál na hokejce. Za zmínění stojí i ta jeho pověstná střela tahem. Vždy zatáhl puk za sebe, tak jak se to učí malé děti, a s milimetrovou přesností trefoval horní kouty branek. Byl to výborný hráč, ale i přirozený vůdce do šatny. Tam uměl zařvat, pochválit, povzbudit, vysvětlit, pomoct i zjednat si respekt. Byl prostě neodmyslitelnou součástí týmu a držel ho pohromadě spolu se staršími hráči. Pro mě to byl nejen perfektní hokejista, ale i skvělý člověk v kabině i mimo ni. Znám ho jako hrozného pohodáře, který nikdy nezkazí žádnou legraci. A když jste potřebovali pomoct nebo poradit, snad nikdy neváhal! Úplně jako poslední věc bych na něj práskl, že hraje výborně šipky. Vždy většinu porážel, takže by mě zajímalo, odkud má takový trénink."

„Tohle jméno snad nepotřebuje ani komentáře, ne? Stačí nahlédnout na statistiky a všem musí spadnout brada."

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

MARTIN ČECH (někdejší kapitán Třebíče a dlouholetý protihráč): „Já Jardu Roubíka poprvé zaregistroval v Hradci Králové, kde hrál s Patrikem Fořtem. To byl vyhlášený útok. Pamatuju si, že vždycky, když hrál proti nám, tak nám dával z pravého kruhu gól do víka... Nevím, jak to dělal, ale vždycky nám ho takhle dal. To bylo jeho stanoviště. Že odehrál přes tisíc zápasů a získal přes tisíc bodů, to je neuvěřitelné. Vždycky v první lize zářil. A nikdy to nebyl zákeřný hráč. Pro mě je to největší legenda téhle soutěže."

„Vždycky, když hrál proti nám, tak nám dával z pravého kruhu gól do víka... Nevím, jak to dělal, ale vždycky nám ho takhle dal."

DAVID VŠETEČKA (bývalý obránce Chomutova či Písku a dlouholetý protihráč): „Jarda Roubík byl technicky velmi vybavený hráč. Hráli jsme proti sobě strašně moc zápasů. Vždy byl hladovej po gólech a vždy byl rozdílový hráč. Těžko se mi ho bránilo, byl šikovnej na puku a předvídal hru, takže vždycky vyřešil situaci daleko rychleji než ostatní. Už jen počet zápasů a kanadských bodů mluví za vše. Myslím si, že odchází poslední ikona Chance ligy, protože tohle už nikdy nikdo nepřekoná... Do trenérské kariéry mu přeju hlavně elán a chuť. Má zkušenosti a je jen dobře, že se je rozhodl předat mladším hráčům."

„Myslím si, že odchází poslední ikona Chance ligy, protože tohle už nikdy nikdo nepřekoná."

Foto: Karel Dvořáček, sportyusti.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz