Sezona Motoru: Poučení v přímém přenosu, bronz je odměnou

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Motor má za sebou parádní sezonu, kterou ozdobil ziskem bronzových medailí. Navíc v kádru mu zůstávají lídři Milan Gulaš a Lukáš Pech. Zvládnou Jihočeši úspěšný ročník zopakovat?

Od svého návratu do extraligy má českobudějovický Motor za sebou dvě sezony.

Byly jako noc a den.

Zatímco v sezoně 2020/2021 skončil Motor poslední a jeho jediným štěstím bylo, že z extraligy nikdo nesestupoval, o rok později šlo o úplně jinou písničku. V Českých Budějovicích zkrátka pochopili, že to bez masivních investic do hráčského kádru nepůjde.

Klubová garnitura v čele s generálním manažerem Stanislavem Bednaříkem přivedla na jih Čech celou řadu zajímavých jmen. Jmen, která nepochybně výrazně zvedla kvalitu tamního kádru.

Patrně nejvýraznější příchod realizoval Motor v podobě návratu Milana Gulaše. Ostřílený forvard se vrátil domů, aby byl lídrem českobudějovické skvadry a přivedl tým k úspěchu. Na tuhle misi ale rozhodně nebyl sám. Podpisy Dominika Hrachoviny, Lukáše Pecha, Jindřicha Abdula nebo třeba Romana Vráblíka dávaly tušit, že Jihočeši rozhodně nebudou jen do počtu.

Vše zastřešil nový hlavní trenér Jaroslav Modrý. Někdejší vynikající obránce převzal štafetu po Václavu Prospalovi, i on má svou zásluhu na tom, že Motor rozhodně nepřipomínal zadřený stroj, který máte problém už jen dostat do chodu.

Klubu neuškodilo ani překvapivé sbohem generálního partnera těsně před startem ročníku. Sponzorský příspěvek Madety sice chyběl, ale i bez něj českobudějovický pokrm chutnal.

Je však jasné, že v dlouhodobějším horizontu bude potřeba zlanařit dalšího výrazného mecenáše. Obzvlášť v dnešní nejisté době je nutnost stabilního ekonomického zajištění klíčová.

V Českých Budějovicích pro to dělají maximum. Na ledě určitě. Kam byste coby potenciální sponzor chtěli finance investovat? Správně. Vaší prioritou by bylo spojit své jméno s úspěšnou značkou. A právě takovou na jihu Čech budují.

Loňský zisk bronzových medailí je jasným důkazem. Jen škoda velkého počtu zraněných a nemocných během semifinále se Spartou. Nebýt toho, mohlo být v BUDVAR ARÉNĚ možná ještě veseleji.

Ale i tak Motor našel správnou cestu.

Teď bude klíčové, aby nepodlehl vábení bludiček. Ty člověka vždycky dokáží dovést do ztracena. V jiných klubech by o tom mohli vyprávět.

A příští sezona? Zásadní je, že v Motoru pokračují veteráni Gulaš s Pechem. Kolem nich opět může vzniknout úspěšný tým. Zůstal také brankář Hrachovina, obránce Šenkeřík nebo útočník Martin Hanzl.

K odchodům se řadí Jindřich Abdul, který zamířil do Litvínova. Dres Českých Budějovic nebudou oblékat ani Jiří Ondráček (Zlín) nebo Martin Beránek. Perspektivní mladík dal přednost nabídce Mladé Boleslavi. Možná právě jeho odchod je přitom tím nejcitelnějším. Na Beránkovi Motor mohl stavět svou budoucnost.

Přišly však jiné mladé pušky. Ondřej Kachyňa, Mikuláš Hovorka či Martinš Dzierkals mohou brzy převzít otěže. Zvláště poslední jmenovaný by mohl být trefou do černého. Lotyšský reprezentační útočník loni válel za Plzeň, kde si vysloužil slušné renomé. Navíc je mu pořád jen pětadvacet let. Má tedy potenciál k dalšímu růstu.

Obhájí Motor příští rok příslušnost mezi tuzemskou hokejovou špičkou?

Konečné umístění v Tipsport extralize: 3. místo

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Co se povedlo?

Přebudování týmu. Už o tom byla řeč. Motor dokázal do svého týmu přivést kvalitu, což mu v konečném důsledku zajistilo bronzové medaile. Angažování Dominika Hrachoviny, Milana Gulaše, Lukáše Pecha nebo Michala Vondrky a Jana Štencela sice byla nákladnou zábavou, ale díky ní mohli v Českých Budějovicích zažívat hokejovou radost.

Čtvrtfinále. Ve čtvrtfinále play off narazil Motor na ambiciózní Pardubice. Ty měly jasný cíl – získat cenný kov. Leč neuspěly. České Budějovice totiž dokázaly sílu svého týmu a Dynamo dokázaly vyřadit.

Podpora fanoušků. Znáte ten neochvějný pocit, když v noci usínáte a zároveň víte, že ráno opět vyjde slunce? Podobné je to s fanoušky Motoru. Ti patří mezi nejlepší v lize a jejich tým se o ně může vždy opřít. I po nezdarech máte jistotu, že BUDVAR ARÉNA bude při příštím zápase bouřit.

Co se nepovedlo?

Ztráta generálního partnera. Nemůžeme jednoznačně říct, že by šlo o chybu vedení klubu. Zkrátka se sešlo dohromady vícero věcí a společnost Madeta přestala být hlavním donátorem Motoru. Klub rázem čelil velmi obtížné a nejisté sezoně. Zvládnul ji. Je ale otázkou, jestli se mu v budoucnu podaří najít podobně silného partnera.

Gulašův zkrat. Běžel závěr třetího zápasu semifinálové série mezi Motorem a Spartou. Českobudějovičtí byli na nejlepší cestě Spartu porazit a získat první bod v semifinále Jenže pak přišel zbytečný faul Milana Gulaše, trest do konce zápasu a z toho pramenící obrat, který Sparta dokonala v prodloužení. Byl to patrně zlomový moment série.  

Hráč sezony podle hokej.cz – Lukáš Pech

Ačkoliv už věkem patří mezi veterány, pořád má Lukáš Pech co nabídnout. V Motoru to potvrdil. Po konci ve Spartě dostal na jihu Čech jednu z klíčových rolí a společně s Milanem Gulašem vytvořili osu týmu, který dokázal potrápit kohokoliv. Pech zkrátka dokázal, že stále dokáže být rozdílovým hráčem.

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Lukáš Pech, 57 b
2. Milan Gulaš 42
3. Martin Hanzl 32
4. Jindřich Abdul 30
5. Petr Šenkeřík 26
6. Jiří Ondráček, 25
7. Jan Štencel 25
8. Michal Vondrka, 24
9. Jakub Valský, 21
10. Stuart Percy, 20

Kanadské bodování obránců:
1. Petr Šenkeřík, 26 b
2. Jan Štencel, 25
3. Stuart Percy, 20
4. Roman Vráblík, 15
5. Jan Piskáček, 9

Nejlepší střelci:
1. Lukáš Pech, 22 g
2. Milan Gulaš, 18
3. Michal Vondrka, 15
4. Jiří Ondráček, 14
5. Jindřich Abdul, 11

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Stuart Percy, 9 g
2. Petr Šenkeřík, 5
3. Jan Štencel, 4

Přesilovkové góly:
1. Jindřich Abdul, 7 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Stuart Percy, 5 g

Nahrávači:
1. Lukáš Pech, 35 a
2. Milan Gulaš, 24
3. Martin Hanzl, 21
4. Petr Šenkeřík, 21
5. Jan Štencel, 21

Trestné minuty:
1. David Štich, 81 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jan Piskáček, 86 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Lukáš Pech, 53,30 %

Nejvytíženější hráč:
1. Lukáš Pech, 21:17 TDI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Jan Strmeň, 92,69 %
2. Dominik Hrachovina, 90,79 %
3. Štěpán Maleček, 83,33 %

Průměr gólmanů:
1. Jan Strmeň, 2,01 G/Z

Čistá konta:
1. Dominik Hrachovina, 1 ČK
2. Jan Strmeň, 1 ČK

Odchytané minuty:
1. Dominik Hrachovina, 2612 min.
2. Jan Strmeň, 746 min.
3. Štěpán Maleček, 20 min.

Sezona obrazem

Videomomenty

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz