Sezona Klatov: plzeňské mladé pušky ukázaly potenciál

Foto: Facebook HC Klatovy

Klatovy byly jedním z nejpříjemnějších překvapení letošního druholigového ročníku. Tamější spolupráce s extraligovou Plzní zkrátka funguje, přičemž aktuální sezona je toho jasným důkazem.

Aplikace Tipsport extraligy

Západočeské Klatovy se už řadu let spoléhají na úzkou spolupráci s Plzní. Ta spočívá na bázi obehrávání mladých indiánů ve 2. lize, kteří tak získávají potřebné zkušenosti s dospělým hokejem. Stejný scénář se psal i letos.

Klatovští nebyli týmem, na který by se soustředila pomyslná světla reflektorů. Svěřenci trenérů Michala Straky a Ivana Vlčka proto útočili z pomyslného závětří, jejich forma možná i z tohoto důvodu všechny překvapila.

Příjemně.

Západočeši prožili sezonu bez výraznějších výkyvů. Odměnou jim bylo stabilní postavení mezi elitními týmy soutěže. Mladí dravci ukazovali svůj potenciál. Jejich přímočarost a agresivita dělala problémy prakticky všem soupeřům. Nic na tom nezměnil ani fakt, že zmínění soupeři měli svá mužstva prošpikovaná zkušenými hráči, kdežto nejstaršími borci Klatov byli dva šestadvacetiletí obránci Jakub Slavík, respektive Jakub Houfek. V Plzni zkrátka umějí pracovat s mládeží a tento projekt je toho jasným důkazem.

Řada z klatovských hráčů by se už letos bez problému uplatnila ve vyšších soutěžích. Chcete důkaz? Tak třeba brankářské duo Kolář – Kuchař bylo snad tím nejlepším, které se letos ve 2. lize objevovalo. Kristian Kolář platí za velký talent plzeňského hokeje. Však už má na svém kontě několik extraligových zkušeností, které se budou v brzké době pravděpodobně nemálo rozrůstat. Byl to právě on, kdo dal hráčům před sebou potřebný klid. Vždycky platilo, že brankář je základ, bez něhož se nikam nedostanete. V tomto ohledu měly Klatovy letos ohromný benefit.

Ten se ještě zvýšil po příchodu Ondřeje Kuchaře. Odchovanec klatovského hokeje začal sezonu v prvoligovém Sokolově, Jenže tam mu pšenka nekvetla. Ostatně stejně jako celému Baníku. Kuchař se pak stal obětí špatných výsledků, načež s ním Sokolov smlouvu ukončil. Talentovaný maskovaný muž pak našel azyl právě ve 2. lize.

Nezklamal. V důvěrně známém prostředí prokázal, že brankářské řemeslo stále ovládá. To byl důležitý moment klatovské sezony, protože od té chvíle měli Západočeši k dispozici dva vyrovnané gólmany. Když se pak blížila série 1. kola play off, která svedla dohromady Klatovy a pražskou Kobru, uvědomoval si to i boss Pražanů Miloslav Šeba. Ten řekl, že jedním z důležitých faktorů vývoje celé série budou právě výkony mužů v brankovišti.

Měl pravdu. Dobré výkony Klatov však nezávisely pouze na brankářích. Michal Straka s Ivanem Vlčkem měli k dispozici komplexní tým, který nevykazoval výraznější slabinu. Zadním řadám dominovali především Jakub Houfek (4+23), potažmo Jakub Sysel (4+22). Kromě poctivé defenzivní činnosti přidávali také vítanou ofenzivní nadstavbu. V přesilovkách byli pro svůj de facto nepostradatelní.

A útok? Ten se spoléhal zejména na Josefa Hasmana. Devatenáctiletý benjamínek byl jako utržený ze řetězu. Když byl na ledě, znamenalo to pro obrany soupeřů stupeň nejvyššího nebezpečí. Koneckonců 31 gólů a 24 asistencí, které Hasman letos v Klatovech nasbíral, hovoří jasnou řečí.

Jde o borce, který už druholigový hokejový rybníček nepochybně přerostl. Toho si všimli také v Ústí nad Labem, kam byl Hasman ve druhé polovině sezony uvolněn. Před startem vyřazovacích bojů se ale do Klatov vrátil a hned zaujal roli západočeského lídra. Bodoval ve všech třech zápasech play off.

Do semifinále už však svůj tým z dobře známých důvodů nedotáhl...

Tak či tak byly Klatovy společně s Příbramí pravděpodobně největším překvapením letošní druholigové sezony.

Pozitiva sezony

Vyrovnaný tandem brankářů. Už jsme o tom hovořili. Klatovští letos disponovali opravdu kvalitním gólmanským tandemem. Kolář s Kuchařem permanentně ukazovali svůj um. Právě oni mají lví podíl na tom, že letošní sezona Klatov byla zalitá sluncem.

Absence zkušeností? Tady to rozhodně nevadilo. 26 let, přesně takový je věk nejstaršího hráče letošního klatovského souboru. Nikdo zkušenější jeho dres neoblékal. To ale nebyl problém. Mladí indiáni v Klatovech ukázali, že plzeňská hokejová škola patří v současnosti k těm nejkvalitnějším v tuzemsku.

Trenéři. Michal Straka a Ivan Vlček toho ve svém hokejovém životě zažili mnoho. Prvně jmenovaný dokonce vedl extraligou Plzeň coby hlavní kouč. Mají proto dostatek zkušeností k tomu, aby je předávali svým mladým svěřencům. Také oni tak mají zásluhu na tom, jak dobrý ročník Klatovy zažily.

Negativa sezony

Slabá návštěvnost. Do Klatov letos v průměru zavítalo jen 184 diváků na zápas. Vzhledem k tomu, jak dobrou sezonu Západočeši prožili, jde o mizerné číslo. Příznivci Klatov by se tak měli v budoucnu stoprocentně polepšit.

Hráč sezony podle hokej.cz – Josef Hasman

Tady není o čem. Mladičký útočník Hasman své spoluhráče převyšoval. Jeho skvělou fazónu dokládá také laso od prvoligového Ústí nad Labem, kde také nezklamal. V dresu Klatov Hasman zaznamenal 31 branek, k nimž přidal 24 asistencí. Skvělá čísla. Je zřejmé, že Plzni roste v jeho osobě další velký talent. Dočká se už napřesrok své extraligové šance?

Foto: kozel83.rajce.idnes.cz

Nejproduktivnější hráč: Josef Hasman (31+24)

Nejproduktivnější obránce: Jakub Houfek (4+23)

Nejlepší střelec: Josef Hasman (31 branek)

Nejlepší nahrávač: Štěpán Hanzlík (27 asistencí)

Brankářská jednička: Kristian Kolář (2.48)

Pár slov na závěr: Klatovy překvapily. Z nenápadného kapra se letos stala dravá štika, která dělala problémy všem svým soupeřům. To je výborná vizitka pro všechny zainteresované v tamním projektu. Stejně tak to dokládá skutečnost o tom, jak dobře funguje plzeňská práce s mládeží. Ta patří k těm nejlepším v tuzemsku a naprostá většina ostatních by se mohla od Martina Straky a jeho party v tomto ohledu učit. Co nám mladé pušky předvedou příští rok?

Sezona obrazem

Foto: Facebook HC Klatovy

Foto: Facebook HC Klatovy

Foto: Facebook HC Klatovy

Foto: Facebook HC Klatovy

Foto: Facebook HC Klatovy

Foto: Facebook HC Klatovy

Foto: Facebook HC Klatovy

Foto: Facebook HC Klatovy

Foto: kozel83.rajce.idnes.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz