Reprezentace? Úžasný pocit, hlásí Fajmon. V Brně ho inspiruje Kempný

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Poprvé obléknout dres s národním znakem? To je jeden z momentů kariéry, na které hokejista nikdy nezapomene. Tenhle pocit v probíhajících dnech poznává téměř padesátka hráčů z celé republiky, kteří si vysloužili pozvánku na první kempy reprezentace do 16 let. „Doufal jsem, že se sem dostanu. Myslím, že všichni kluci jsou tady zaslouženě,“ říká jeden z nich, zadák Patrik Fajmon.

HokejkaTV

Sport Aréna v Třemošné je v červnu už tradičně plná reprezentačních soustředění. Nejmladší výběr startuje rozdělený na dvě party – zatímco ta druhá vyjede na led v sobotu, první už má kemp za sebou. A s ní i Patrik Fajmon, obránce brněnské Komety.

„Pocit to byl úžasný, byl jsem nadšený, že jsem se sem dostal. Teď musím bojovat, abych se tady udržel. Nejdřív jsem se to dozvěděl od kluků, kteří to našli na internetu, potom mi přišla pozvánka i mailem,“ vypráví. Stejně jako ostatní bojoval o nominaci zejména na mládežnické olympiádě a pak na turnaji v Jihlavě. „Nedá se říct, že jsem to čekal. Ale doufal jsem, že se sem dostanu. Myslím, že všichni kluci jsou tady zaslouženě za nějakou práci v tom minulém roce,“ hlásí Fajmon.

I on si pozvánku rozhodně zasloužil. V extralize mladšího dorostu se zařadil mezi nejproduktivnější beky, v celkových 41 zápasech nasbíral 28 bodů za 12 gólů a 16 nahrávek. To všechno navíc zvládl jako prvoročák.

„Dařilo se mi, až na pár zápasů. Měli jsme sezonu parádně našlápnutou, ale pak jsme si to pokazili v jednom zápase, kdy jsme nepostoupili rovnou do play off. Tím pádem jsme bojovali o to jedno postupové místo, a podařilo se. Bohužel jsme pak vypadli z Plzní, to byl jeden z nejlepších týmů,“ hodnotí v kostce ročník Komety.

Brněnské mladíky potkal poměrně smolný osud. Postup už měli na podzim téměř v kapse, ale na poslední chvíli ho ztratili. Hlavně na zápas v Havlíčkově Brodě pak dlouho trpce vzpomínali. „Podělali jsme to, byli jsme sami na sebe naštvaní. Trenér ale říkal, že to máme hodit za hlavu a soustředit se na další týmy. Pak už jsme to zvládli,“ vzpomíná Patrik Fajmon. Nicméně později stříbrná Plzeň byla v úvodním kole play off příliš těžkým soustem.

„Jednou jsme i porazili, i když na střely to bylo tak třicet ku pěti. Každý se dá porazit, když tým táhne za jeden provaz. Ale v posledním zápase už nám to nevyšlo.“

Petr Haken: Máme kvalitnější hráče než před třemi lety

Jako hokejista narozený v září patřil loni Patrik Fajmon mezi nejmladší hráče týmu. V nové sezoně ho už ale čeká jiná pozice. Pozice mazáka, od kterého se očekává, že bude spoluhráče táhnout. „Mazák se podle mě říct nedá. Musíme se už na začátku semknout a makat, všichni za jednoho. Na hráče se moc nehraje, ale na to, jak držíme při sobě,“ podotýká, že nejdůležitější bude týmová práce. „Myslím, že budeme mít silné mužstvo. Každý má něco jiného, každý se může na ledě prosadit něčím jiným,“ hlásí k novému kolektivu ročníků 2003 a 2004.

Kometa zároveň zlanařila velkou posilu – Stanislava Svozila z Přerova, tedy dalšího produktivního obránce. S ním by síla dorosteneckého mužstva o další kus vzrostla. „Akorát trénuje s juniorkou a nejspíš bude hrát za ní. Nám třeba jenom někdy pomůže,“ reaguje Fajmon okamžitě. Pro hráče narozené v roce 2003 přitom bude letos extrémně těžké, aby se mezi juniory prosadili.

„Kdybych makal, tak bych se tam rád taky na nějaký trénink nebo zápas koukl,“ říká Fajmon sebevědomě. I když si tedy nejspíš se Svozilem moc nezahraje, oba brněnští zadáci si rozumí. Však i na reprezentační kemp vyrazili spolu. „Hodně se spolu bavíme, byli jsme spolu i na pokoji. Myslím, že kdybychom spolu hráli, mohlo by nám to jít.“

Tohle přání se mu klidně může vyplnit v národním týmu. Program šestnáctky se tradičně rozjíždí pozvolna, i když letos už se do něj zase vrátí srpnový turnaj v Salcburku, kde čeští mladíci poměří síly i s Ruskem. Do konce kalendářního roku budou následovat domácí trojzápasy se Švýcary a opět sbornou.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pokud se Patrik Fajmon na některé zápasové akce podívá, chce být přípravený. I proto celkem pozorně sledoval loňský tým. „Brácha Honzy Sedláčka ze sedmnáctky hraje se mnou. A spolu jsme se jezdili na Honzu dívat. Byli jsme na turnaji v Přerově a ještě na dalších akcích. Díval jsem se na všechny beky, Rusy, Finy... Je to hodně kvalitní úroveň,“ přemýšlí čtrnáctiletý talent. „O prázdninách jsem byl i na Hlinkově Memoriálu. Sleduju starší hráče, můžu se dívat do budoucnosti, inspirovat,“ pokračuje.

Svoje předchůdce pozoruje i v klubu, Kometě rozhodně v zadních řadách několik nadějných jmen vyrůstá. „V juniorce máme šikovné beky. Honza Mlčák, Radek Kučeřík, Daniel Kowalczyk... Jinak sleduju Švédy Rasmuse Dahlina a Adama Boqvista, ti mě hodně zaujali svojí hrou, jak útočí. Dá se říct, že to jsou moje idoly,“ vypočítává Fajmon.

A mezi idoly teď určitě může zařadit i jihomoravského odchovance Michala Kempného, jehož pohádkový příběh nyní v Brně hodně rezonuje. „Před pěti lety hrál první ligu, teď se vytáhl neskutečně nahoru. Určitě musel makat a dřít, a to se mu potom vrátilo. Musí být skvělý pocit vyhrát Stanley Cup a zvednout ho nad hlavu,“ zasní se Kempného následovník.

Aby mohl jeho cestu napodobit, čeká ho ještě spousta práce. Ale pro každého hokejistu je důležité mít svoje vzory, a když jsou takhle z jednoho města, je to úplně ideální.

„Myslím, že je to inspirace pro všechny hráče, nejen beky. Když se vám nedaří, musíte makat dál. Když budete makat a dřít, tak se vám to všechno vrátí,“ uzavírá odhodlaně Patrik Fajmon.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz