Příbram byla ideální, říká Loukota o Evropském poháru. Za rok do Maďarska?

Foto: Karel Švec, Český hokej

Nejen že byl dvakrát delší než předchozí ročníky, ale po organizační stránce také zjevně nejpovedenější. Řeč je o Evropském poháru dívčí kategorie U16, jehož třetí edici hostila Příbram. „Co máme ohlasy od účastníků, všichni si ho chválili na jedničku a děkovali nám za stoprocentní organizační zajištění,“ říká Martin Loukota, sportovní manažer Českého hokeje a spolupořadatel turnaje.

HokejkaSHOPvanoce

Co bylo na přípravě turnaje nejnáročnější?
Nejnáročnější bylo najít lokalitu, kde by se turnaj mohl uskutečnit. Jednak už byla druhá polovina dubna, jednak jsme vzhledem k deseti účastníkům nutně potřebovali dvě haly, abychom na jedné mohli hrát a na druhé trénovat. Zároveň bylo nutné, aby měl každý tým dvě kabiny – jednu pro hráčky a jednu pro realizační tým.

Dá se tedy říct, že v Příbrami jste v tomto ohledu našli ideální zázemí.
Ano, myslím, že to bylo ideální místo. Je to hodinu od Prahy a zimní stadion má odpovídající zázemí. Celou dobu jsme se o tom bavili s klubem HC Příbram a Sportovními zařízeními města Příbram a vyšli nám vstříc, lehce rekonstruovali i kabiny ve druhé hale. Chtěli bychom jim poděkovat za spolupráci a ochotu, že se turnaje výborně zhostili a neměli jsme žádné potíže.

„Nejdelší dojezdová vzdálenost byla dvacet minut, což v celosvětovém měřítku pořád nic není, je to prakticky za rohem.“

Na druhou stranu jste museli řešit menší nedostatky s ubytováním. Deset týmů jste ve městě neměli kam poskládat a některé musely dojíždět.
Původní plán byl takový, že všechny týmy budou v docházkové vzdálenosti, aby odpadly starosti s dopravou. Rychle jsme ale zjistili, že to je nereálné. Nakonec bydlelo pět účastnických týmů v Příbrami a pět mimo. Nejdelší dojezdová vzdálenost ale byla dvacet minut, což v celosvětovém měřítku pořád nic není, je to prakticky za rohem.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Týmům jste lehce pomáhali i s organizováním volného času, že?
Neměli jsme to úplně mezi prioritami, ale týmy s tím přišly samy. Chtěly do Prahy, která je v dojezdové vzdálenosti, případně se ptaly, co jiného bychom jim mohli nabídnout. Takže jsme jim s tím přes teamhosty pomáhali. Jestli se nepletu, Rakušané, Finové a Japonci byli v Praze.

Podle toho, co říkal třeba japonský manažer v rozhovoru, si celý „výlet“ do Česka užili.
Japonky tady byly o den déle. Původně chtěly ještě toho 30. dubna trénovat, ale nakonec zjistily, že už je to asi zbytečné. Takže jely do Prahy a manažer mi potom ještě psal, jak si to všichni užili. Navíc už zase měli pěkné počasí.

„Všichni byli pro, aby se z toho udělala akce se vším všudy. Letošní formát si pochvalovali. Myslím, že byl správný a pro všechny spravedlivý.“

Teď ale k samotnému turnaji: Poprvé trval osm dnů, což je dvakrát delší doba oproti prvním dvěma ročníkům. Proč jste se rozhodli k tak razantní změně?
Komunikovali jsme to s ostatními účastníky, protože ubytování a stravu si všichni platí sami a výrazně jim to navýšilo náklady. Ale všichni byli pro, aby se z toho udělala akce se vším všudy. Předchozí formát zápasů na dvakrát dvacet minut, a ještě se dvěma zápasy za den, nebyl ideální. Proto jsme je udělali třikrát patnáct minut a jeden zápas za den, jako na větších akcích. Nebyli jsme ale schopni dodržet pravidla IIHF, aby se hrálo jen dva dny za sebou a pak byl den volna, protože to by nám turnaj ještě o jeden nebo dva dny protáhlo.

S novým formátem nikdo neměl problém?
Všichni si ho pochvalovali. Ještě jsme řešili, jestli se bude hrát semifinále, nebo rovnou vítězové skupin o první místo, ale rozhodli jsme se pro semifinále. Každý může prohrát a měl by mít možnost opravy. Navíc nikdy nevíte, jak budou skupiny silné a kdo bude mít jak silný ročník. Rakušanky byly loni poslední a nikdo s nimi nepočítal, a teď skončily čtvrté. Myslím, že letošní formát byl správný a pro všechny spravedlivý.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Už se mluví o tom, kde se bude hrát v příštích letech?
Teď se jedná o příštím ročníku, který by se měl konat v Maďarsku. Jejich svaz žádá ve spolupráci s ostatními svazy o dotace z Evropské unie. Když se to povede, tak by se mělo ušetřit, a tím spíš nebude důvod, aby se formát měnil a zkracoval. O organizaci v roce 2021 projevili zájem Švýcaři a přemýšlejí o tom také Francouzi, kteří teď byli na turnaji nováčky.

„Bohužel asi jiný termín moc nepřipadá v úvahu. Asi to dál bude takto na konci sezony po mistrovství světa žen.“

A nebude možné posunout turnaj na dřívější termín? Druhá polovina dubna už není úplně optimální, většina hráček má v klubech led do března.
Bohužel asi jiný termín moc nepřipadá v úvahu. Okolo turnaje se pohybují lidé, kteří jsou zainteresovaní i v reprezentaci dospělých holek nebo mají další práci u národních svazů. Asi to dál bude takto na konci sezony po mistrovství světa žen. Nikdo nechce, aby se to s ním křížilo. Letos jsme hledali termín i vzhledem k přijímačkám na střední školy, což loni Finové neřešili nebo nevěděli a holky přišly o první termín. Letos jsme turnaj dali až po termínu, protože střední škola je důležitá a musejí na ni jít.

Je škoda, že na turnaj stále nejezdí Švédové, kteří nemají reprezentační program v kategorii U16. Neuvažují o jeho vytvoření a o účasti?
Já jsem se Švédy dvakrát mluvil, oni mi dvakrát slíbili, že přijedou, a myslel jsem si, že turnaj bude i s jejich účastí. Pak bohužel stejně jako první i druhý rok řekli, že nejedou. Já si nemyslím, že je to o tom, že nemají program. Víc je to asi otázka financí. Věřím, že pokud by příští rok ubytování a stravování hradila Evropská unie, už by se tam objevili.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz