PREVIEW: Motor – Havířov. Jasná záležitost jako loni, nebo ne?

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Chance liga uvidí reprízu loňského čtvrtfinále. V prvním kole play off se proti sobě opět postaví České Budějovice a Havířov.

Jágr Chance liga

V minulém ročníku vyhrál Motor 4:1 na zápasy. Oba kluby ale v létě prošly výraznou obměnou, takže se nyní potkají dost odlišná mužstva. 

AZet v základní části příjemně překvapil. V podstatě všichni hráči se oproti minulé sezoně zvedli: produktivitě výrazně pomáhali Jan Maruna, Filip Seman, Branislav Rehuš nebo mladíci Jakub Kotala, Lukáš Bednář, Radek Pořízek, Radek Veselý či Ondřej Procházka.

Hned deset útočníků se dostalo přes dvacet bodů. Právě vyrovnanost útočných formací je největší předností Havířova. „Každý z nás odvedl kus práce. Všichni jsme se oproti minulým sezonám zlepšili, hráli jsme jako tým. V bodování jsou na tom všichni podobně, nemáme tu nikoho, kdo by to vyloženě tahal. Zapojí se každá lajna. Když to nejde jedné, pomůže druhá," hlásí v rozhovoru pro hc-havirov.cz urostlý forvard Tomáš Gřeš, který získal hned čtyřicet bodů.

V závěru sezony se do sestavy vrátil Daniel Kurovský, který vynechal v podstatě celou základní část kvůli zranění. Bohužel bude pravděpodobně dál chybět zkušený bek Tomáš Houdek, jehož zranění z podzimu bylo vážné.

Havířovští hokejisté jsou nicméně ambiciózní a věří v úspěch. „Když si budeme plnit to, co máme, v klidu můžeme překvapit. I vyhrát celou soutěž," usmívá se Tomáš Gřeš.

Jak kdysi napsal Svatopluk Čech: Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru, a malým ten, kdo zná jen malý cíl.

České Budějovice jsou nicméně jasným favoritem. V posledních týdnech se Motor dostal do slušné formy: zvedly se výkony Zdeňka Doležala, dobře si vedla i první formace s Lukášem Endálem, Davidem Gilbertem a Martinem Novákem. Příchod Václava Karabáčka hru výrazně oživil a technikou hole baví fanoušky Cody Bradley. 

Chtělo by to ale větší pomoc od Miloslava Čermáka nebo Romana Přikryla. V minulých ročnících předváděli lepší výkony. 

Problémem je týmová marodka: je na ní veterán Jiří Šimánek, v posledních zápasech nehráli ani Mitchell Fillman a Žiga Pavlin. Když ale budou všichni obránci zdraví, měl by Motor nejspíš papírově nejsilnější obranu v lize. Obrovský pokrok totiž udělal Pavel Pýcha, daří se i Karlu Plášilovi a ligovou statistiku +/- vyhrál René Vydarený. 

Českobudějovické tréninky byly po celou sezonu v maximálním nasazení. Mnohdy působil Motor těžkopádně, jeho herní projev se ale postupem času zlepšoval. Podařilo se vyladit formu na správný čas? 

„Čeká nás nepříjemný soupeř, se kterým souvisí dlouhé cestování. Je to kompaktní tým a mají výborného trenéra pana Režnara," uvedl pro hcmotor.cz asistent hlavního kouče Aleš Totter.

A pokud se vám citát Svatopluka Čecha líbil, Totter v rozhovoru na klubových stránkách zmínil jiné přísloví: „Nadále žijeme snem o postupu do extraligy. Existuje přísloví, které vystihuje naši situaci. Kráčíte po cestě a nadáváte na každý kámen, o který zakopnete. Na konci cesty zjistíte, že to byly diamanty. Věříme, že to kopíruje naší cestu a špatné zápasy v sezoně už jsme si vybrali v základní části. To vše se nám snad vrátí na konci."

Vzájemné zápasy
Havířov 4:2 České Budějovice
České Budějovice 5:1 Havířov
Havířov 4:0 České Budějovice
České Budějovice 9:2 Havířov

Tip hokej.cz: 4:1 pro Motor

Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři:
ČEZ Motor České Budějovice (8/10)
AZ RESIDOMO Havířov (7/10)

Obránci:
ČEZ Motor České Budějovice (9/10)
AZ RESIDOMO Havířov (7/10)

Útočníci:
ČEZ Motor České Budějovice (8/10)
AZ RESIDOMO Havířov (7/10)

Ostatní:
ČEZ Motor České Budějovice (4/5)
AZ RESIDOMO Havířov (4/5)

CELKEM:
ČEZ Motor České Budějovice (29/35)
AZ RESIDOMO Havířov (25/35)

Soupiska ČEZ Motor České Budějovice

Brankáři: Petr Kváča, Jan Strmeň, Daniel Svoboda, Marek Dvořák.

Obránci: Vojtěch Doktor, Mitchell Fillman, Zdeněk Kutlák, Žiga Pavlin, Karel Plášil, Pavel Pýcha, René Vydarený, Ondřej Kachyňa, Václav Prospal mladší, Martin Jandus, Václav Svach.

Útočníci: Jakub Babka, Martin Beránek, Cody Bradley, Miloslav Čermák, Milan Dančišin, Jakub Doktor, Zdeněk Doležal, Lukáš Endál, David Gilbert, Václav Karabáček, Martin Heřman, Matouš Hrubec, Martin Novák, Pavel Novák, Roman Přikryl, Jiří Šimánek, Ondřej Vaculík.

Soupiska AZ RESIDOMO Havířov

Brankáři: Ondřej Bláha, Michal Dufek, Jiří Matoušek.

Obránci: Antonín Bořuta, Jakub Dudek, David Chroboček, Jakub Matai, Jaroslav Mrowiec, Petr Šendera, Vojtěch Ševeček, Ludvík Rutar, David Zdeněk, Alex Rašner, Tomáš Houdek, Robin Staněk.

Útočníci: Jan Bambula, Lukáš Bednář, Dominik Cihlář, Tomáš Gřeš, Marek Haas, Lukáš Juhász, Jakub Kotala, Jan Maruna, Dominik Pawliczek, Radek Pořízek, Branislav Rehuš, Filip Seman, Radek Veselý, Rok Macuh, Daniel Kurovský, Maxim Mastič, Ondřej Procházka.

Příběh série

Ondřej Bláha je českobudějovickým odchovancem a za áčko Motoru odchytal čtyři sezony. Teď se postaví proti němu – ač na první pohled nemá nejlepší statistiky, rozhodně patří k důležitým hráčům AZetu. 

Ondřej Bláha.

Ondřej Bláha. | Foto: Michal Polák, hc-havirov.cz

Tváří v tvář

Bilance z posledních 10 zápasů: 
ČEZ Motor České Budějovice (8 výher, 2 porážky), 
AZ RESIDOMO Havířov (6 výher, 4 porážky).

Úspěšnost přesilovek: 
ČEZ Motor České Budějovice (15,13 %), 
AZ RESIDOMO Havířov (15,81 %).

Úspěšnost oslabení: 
ČEZ Motor České Budějovice (86,79 %), 
AZ RESIDOMO Havířov (82,91 %).

Skóre ze základní části: 
ČEZ Motor České Budějovice (184:134, +50), 
AZ RESIDOMO Havířov (172:145, +27).

Střely na branku za zápas PRO: 
ČEZ Motor České Budějovice (38,09 střel), 
AZ RESIDOMO Havířov (31,68 střel).

Střely na branku za zápas PROTI: 
ČEZ Motor České Budějovice (24,93 střel), 
AZ RESIDOMO Havířov (25,43 střel).

Úspěšnost střelby: 
ČEZ Motor České Budějovice (8,60 %), 
AZ RESIDOMO Havířov (9,70 %).

Úspěšnost vhazování: 
ČEZ Motor České Budějovice (52,17 %), 
AZ RESIDOMO Havířov (44,58 %).

Trestné minuty: 
ČEZ Motor České Budějovice (825 TM), 
AZ RESIDOMO Havířov (657 TM).

Úspěšnost v nájezdovém rozstřelu: 
ČEZ Motor České Budějovice (4 výhry, 2 porážky), 
AZ RESIDOMO Havířov (1 výhra, 1 porážka).

Počet zblokovaných střel: 
ČEZ Motor České Budějovice (496 SB), 
AZ RESIDOMO Havířov (471 SB).

Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz