Porubský hrdina Zdeněk: Oslavy můžou trvat týden! Brodu by ligu přál

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Devět minut chybělo, aby se jejich sen rozsypal na trosky. Hokejisté Poruby měli v posledním utkání kvalifikace na kahánku. Jenže pak je spasil Jiří Zdeněk, jehož gól rozhodl o tom, že do Ostravy se po devíti letech vrací WSM Liga! „Dlouho jsem nezažil takovou partu. Všichni jsme za tím šli a tohle možná rozhodlo, že jsme si postup zasloužili,“ rozplývá se pětatřicetiletý útočník.

Nový fanshop

Pod hustým mlhovým příkrovem na stadionu v Kotlině křepčí dvaadvacítka borců v bílém, zatímco domácí stále nevěřícně sedí na střídačce. Kouř ze světlic štípe do očí, slzy štěstí i smutku se mísí s rozlitým pivem. Tenhle výjev z nedělního vrcholu celé druholigové sezony zůstane všem aktérům před očima hodně dlouho, některým možná celý život.

Slavit ale mohl jenom jeden tým. A tím byla nakonec Poruba, kterou matador Jiří Zdeněk vystřelil do nebes v čase 51:32!

Co jste si pomysleli, když jste na začátku třetí třetiny dostali gól na 3:1?
Že dáme gól my.

A dal jste ho vy...
Začalo to výbornou rozehrávkou, Honza Dresler dal puk ke druhé modré. Tomáš Káňa výborně napadal beka, já jsem potom přijel, nějak jsem to vyškrábl zpod nohou a najednou jsem byl před brankářem. Nezbývalo mi než pokračovat v tom směru jízdy a natáhnout ho. Potom jsem tam měl prázdnou bránu.

Vzpomenete si ve své kariéře na nějaký podobně důležitý gól?
No, když jsme přebírali pohár, tak jsem nad tím přemýšlel. Takhle důležitý gól... Možná jo, nevím, nevzpomínám si. Ale za poslední dobu je to určitě ten nejdůležitější.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

A jak vysoko osobně řadíte postup?
Těžko říct. Já jsem zažil spoustu pěkných sezon. I když tohle byla druhá liga, tak přece jenom mám pětatřicet let a vážil jsem si každého zápasu, do kterého jsem mohl nastoupit. Měl jsem výborné spoluhráče a perfektně jsme si sedli. Ta sezona mě rozhodně těší a zařadím ji mezi ty nejhezčí. Nejenom postupem, ale i tou partou.

V klíčovém zápase jste věděli, že můžete i o gól prohrát. Cítili jste, že máte výhodu?
K zápasu jsme ale přistoupili tak, že jsme chtěli vyhrát, nebo minimálně remizovat. Havlíčkův Brod je určitě kvalitní mančaft a byl to náročný zápas. Začali jsme oslabeními, která nám vzala nějaké síly. Ale projevila se síla týmu, hráli jsme týmově, všichni kluci odvedli maximální práci nadoraz. Těch oslabení jsme ubránili spoustu. I když jsme potom dostali rozdílový gól, který do první ligy posouval Havlíčkův Brod, tak jsme se nevzdávali a ten gól jsme dokázali vstřelit. Pak už jsme se soustředili na to, abychom to ubránili.

Snažili jste se speciálně hlídat Lukáše Endála? Tentokrát vám dal dva góly.
Ne, neměli jsme na něj žádnou taktiku. Ale myslím, že jsme si všichni uvědomovali, že to je jejich nejproduktivnější hráč. Když šel na led, víc jsme si ho všímali.

Na zápas přišlo dva a půl tisíce fanoušků, kulisa byla fantastická. Jak se vám v ní hrálo?
Mrzí mě, že v Porubě není kulisa taková jako tady. I když to asi vyzní blbě, tady by si tu první ligu zasloužili, protože je vidět, že diváci o to mají zájem. Já když jsem hrál první ligu v Havířově, tak jsme sem jezdili a vždycky tady byla perfektní kulisa. Je možná škoda, že tenhle tým není v první lize.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Proč si myslíte, že jste si postup zasloužili právě vy? V čem spočívala vaše síla?
Když jsem dělal na začátku svůj první rozhovor, ptali se mě, jaký je tady tým. A jestli si dobře vzpomínám, já jsem řekl, že jsem dlouho nezažil takovou partu. Všichni kluci na všech trénincích makali na sto procent a ta parta byla vynikající celou sezonu. Doplňovali jsme se a i když to možná vypadalo, že naše pětka to táhla většinu utkání, tak v kvalifikaci se přidaly i ostatní. Všichni jsme za tím šli a tohle možná rozhodlo, že jsme si postup zasloužili.

Poruba se vrátila do první ligy po devíti letech. Jak moc to pro klub znamená?
Tohle se mi těžko hodnotí. Když jsem první ligu v Porubě hrál, byly tady finanční problémy. Podle toho tým vypadal, různě se to lepilo, lidi moc nechodili. Hráli jsme na spodku, další rok se spadlo. Nevím, jak to bude teď pokračovat. My jsme měli cíl postoupit, to jsme dokázali. Pokud se teď vytvoří tým pro první ligu, byl bych rád, kdyby to fungovalo a hrálo se třeba v prostředku tabulky a o play off. Ale první liga je samozřejmě kvalitní a myslím, že tam není žádný slabý tým.

Když nebudu brát týmy na špici s extraligovou minulostí a ambicemi, WSM Liga je víc a víc o mladících...
Hrají tam mladí kluci, kteří mají ambice se probojovat do extraligy. To znamená rychlí, snaživí kluci, nic nepodcení. Ale my máme v týmu taky mladé kluky, tak budou sbírat zkušenosti a zkvalitňovat se. A třeba se tam prosadí. Že se jde do první ligy, je pro ně strašné plus.

Poslední otázka. Jaké budou oslavy?
Já myslím, že by možná mohly trvat týden (směje se). Pro některé.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz